Asbesto stogai sutrupės virš galvų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Dalis Lietuvos kaimų gyventojų, entuziastingai sutikusių žinią, kad sulauks Europos Sąjungos (ES) paramos asbesto stogams pakeisti, dabar liko it musę kandę - dažnas negalės ja pasinaudoti dėl painių europinių reikalavimų.

ES parama, numatyta sveikatai pavojingai asbestinei stogo dangai pakeisti, yra kur kas mažesnė nei tikėtasi. Negana to, paaiškėjo, kad kai kam pasikeisti tokį stogą be europinės paramos kainuos pigiau negu naudojantis ES pinigais.

Suskaičiavo ir persigalvojo

Išgirdęs apie asbestinės stogų dangos keitimo programą ir jai ES skirtus milijonus litų, Marijampolėje gyvenantis Kęstutis pamanė, kad būtų gerai pakeisti kaime gyvenančių tėvų namo stogą. „Namas nedidelis, dvišlaitis, dengtas gal prieš kokius keturis dešimtmečius. Keisti stogo dangą jau būtina. Juolab kad pakeisti seną asbestinį šiferį beasbesčiu nėra sunku“, – LŽ pasakojo vyriškis. Jo skaičiavimais, tai kainuotų apie 10 tūkst. litų.

Išgirdęs, jog ES lėšomis bus galima padengti pusę visų stogo keitimo sąnaudų, Kęstutis nusprendė, kad nepasinaudoti tokia proga būtų nuodėmė. Todėl kai buvo paskelbtos paramos asbesto dangai keisti taisyklės, vyras pradėjo jas analizuoti. Ir po išsamesnės analizės nusprendė, kad tėvų namo stogą pakeis be ES paramos.

„Geriau parsivešiu iš Lenkijos naujo šiferio ir prikalsiu jį, nei rinksiu pluoštą įvairių dokumentų, samdysiu specialistus, kad rengtų paraišką paramai gauti. Juk už tai taip pat reikės mokėti iš savo kišenės. Niekas tų išlaidų net ir 50 proc. nedengs. Taisyklėse numatyta, kad iki pusės bus kompensuojama tik stogo dangos įsigijimo ir asbestinių šiferio lakštų atidavimo į specialią aikštelę išlaidų. Visa kita – net vinys šiferiui prikalti – jau savo sąskaita“, – ES paramos esmę LŽ aiškino marijampolietis.

Anot jo, į išlaidas, kurių kompensavimas iš ES lėšų nenumatytas, patenka ir pridėtinės vertės mokestis, sumokėtas už stogo dangą. Todėl realus tinkamomis pripažintų išlaidų kompensavimas bus kur kas mažesnis, nei viešai skelbiama.

Daug „popierių“

Marijampolietis Kęstutis – toli gražu ne pirmas žmogus, kuris nusivilia, išgirdęs keliamus reikalavimus norintiesiems pasinaudoti ES parama keičiant senus stogus. Pasak Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Marijampolės rajono konsultavimo biuro vadovės Leonardos Isodienės, tokių kaip jis tarp gausybės šiomis dienomis besidominčiųjų parama – gana daug.

„Pirmiausia aiškinamės, ar suinteresuotas žmogus iš viso gali gauti ES paramą. Neužtenka, kad jis gyventų kaimo vietovėje, kurioje gyventojų yra ne daugiau kaip 6 tūkstančiai. Dar reikia, kad tų žmonių sodyba būtų įtraukta į pernai savivaldybių sudarytus asbestinių stogų inventorizavimo aktus“, – kalbėjo L.Isodienė.

Anot jos, pažymas apie sodybų įtraukimą į šiuos aktus gyventojams privalo pateikti savivaldybių seniūnijos. Tačiau kol kas ne visos tai daro. Kalvarijos savivaldybės seniūnijos tokias pažymas jau išrašo, o štai Marijampolės – dar kažin ko laukia.

Bet vien rašto iš seniūnijos neužtenka. Dar reikia pažymos apie deklaruotą gyvenamąją vietą, o norintiesiems turėti kokią nors pirmenybę, – ir vaikų gimimo liudijimo kopijų, pažymų iš mokyklų, darboviečių. Tačiau vienas svarbiausių dokumentų yra paprastojo remonto aprašas.

Reikalinga pagalba

Paprastojo remonto aprašą gali sudaryti tik licenciją turintis specialistas. Žinoma, ne už dyką. „Mūsų inžinieriaus paslaugos kainuoja nuo 140 iki 280 litų – suma priklauso nuo stogo sudėtingumo. Apraše privaloma ne tik nurodyta, kiek ir kokių medžiagų prireiks, bet ir kokius darbus reikės padaryti, turi būti surašyta tų darbų eiga“, – dėstė Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Marijampolės rajono konsultavimo biuro vadovė.

Tik turint šį aprašą galima pildyti paraišką paramai gauti. Ją, pasak L.Isodienės, kažin ar visi sugebės užpildyti. Tie, kas anksčiau yra teikę įvairias paraiškas ES paramai gauti, tai padarys, tuo metu vyresnio amžiaus ar mažiau išprusę kaimo žmonės jos tinkamai neužpildys. Šiems gyventojams turės padėti įvairūs konsultantai. O už pagalbą irgi reikės sumokėti. Vienur ši paslauga gali kainuoti 115 litų, kitur – net iki 570 litų.

„Visų, kurie ateina pas mus pasitarti dėl paramos stogui keisti, pirmiausia klausiame, ar jie tikrai turi tam reikalingą sumą pinigų. Be pinigų apie stogo keitimą nėra ko ir galvoti“, – tvirtino L.Isodienė.

Specialistė aiškino, kad gyvenamojo namo stogą kaimo žmogus turi pasikeisti savo lėšomis, ir tai padaryti per 12 mėnesių nuo paraiškos pateikimo Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) dienos. Tik paskui jis sulauks ES lėšų.

L.Isodienės teigimu, nemažai besidominčiųjų ilgai laukta parama tiesiog atsisako sumanymo keisti stogo dangą, kai sužino, kokios yra keliamos sąlygos. Mat žmonės tikisi, kad gaus tuos 10 tūkst. litų, o stogą galės pasikeisti bet kada.

Daug apribojimų

Žemės ūkio ministro patvirtintose asbestinės stogų dangos keitimo taisyklėse numatyta daug ir įvairių reikalavimų pretenduojantiesiems į ES paramą bei apribojimų ja pasinaudojus.

„Man nesuprantama, kodėl negaliu pretenduoti į paramą, jei tik šią vasarą bus penkeri metai, kai grįžau į kaimą, kuriame gimiau ir dabar gyvenu“, – stebėjosi Šakių rajono gyventoja Irena. Anot moters, iš miesto į kaimą jos šeima persikraustė daugiau kaip prieš ketverius metus, kai mirus vienam iš tėvų kitam prireikė nuolatinės suaugusių vaikų pagalbos.

Užaugus savoms atžaloms Irena su vyru butą Kaune paliko sūnui, o patys persikėlė į kaimą Šakių rajone. Vėliau, mirus motinai, ji tapo sodybos ir nedidelio ūkio šeimininke. Bet nuo tada, kai sugrįžo namo, Irena dar nepragyveno penkerių metų kaime, todėl negali pretenduoti į ES lėšas stogo dangai pakeisti. Taip numatyta taisyklėse.

Jose įrašyta ir dar viena kaimo žmonėms, kurie iki šiol nebuvo susidūrę su ES parama, sunkiai suvokiama nuostata – gavę pinigus stogo dangai keisti jie penkerius metus negalės gyvenamojo namo nei parduoti, nei kaip nors kitaip perleisti.

Kiti LŽ pašnekovai stebėjosi, kodėl tokio pavojingo asbestinio šiferio atliekų sutvarkymas paliktas patiems sodybų šeimininkams. Mat numatyta padengti tik pusę seno šiferio utilizavimo išlaidų – to, ką ES parama pretenduojantis pasinaudoti žmogus sumoka atliekų tvarkytojams. Tuo metu pats pavojingiausiais procesas, kai daugiausia lūžtančio asbesto šiferio dulkių patenka į aplinką, t. y. senų lakštų nuėmimas nuo stogo, jų sukrovimas į transporto priemonę ir iškrovimas, tenka šeimininko kišenei. „Vargu ar dažnas kaimo žmogus turės pinigų pasisamdyti specialistų, mokančių dirbti su dulkančiu asbestu. Greičiausiai tai darys patys, nes turtingesni kaimiečiai jau ir be jokios paramos pasikeitė stogus. Nori nenori jie bus priversti kvėpuoti sveikatai mirtinai pavojingomis dulkėmis“, – kalbėjo kaimo žmonės.

Jau vien už tai, kad asbestinį šiferį priims atliekų aikštelės, namų savininkams teks mokėti nemenkus pinigus – daugiau kaip po 300 litų už toną.

Tik pradėjo plaukti

NMA teritoriniai skyriai paraiškas paramai „Asbestinių stogų dangos keitimas“ gauti renka jau antra savaitė. Agentūros specialistai pažymi, kad susidomėjimas šia parama didžiulis, nors ne visi gali ja pasinaudoti. Kaip LŽ teigė NMA Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė, kol kas paraiškų gauta nedaug.

„Antradienio popietės duomenimis, yra 9 pateiktos paraiškos. Dvi – iš Kelmės rajono, po vieną – iš Plungės, Skuodo, Biržų, Kupiškio, Šiaulių, Tauragės, Anykščių rajonų. Kol kas skaičius nedidelis, tačiau paraiškos ką tik pradėtos rinkti. Laiko užpildyti paraišką ir ją pateikti liko nemažai. Galime patvirtinti, kad susidomėjimas šia Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų priemonės veiklos sritimi yra didelis – NMA gauna nemažai paklausimų el. paštu, taip pat sulaukia daug skambučių bendruoju informacijos telefonu“, – sakė ji.

Anot NMA atstovų, šiuo metu visoje Lietuvoje vyksta susitikimai su potencialiais paramos gavėjais. Per juos bandoma atsakyti į visus žmonėms rūpimus klausimus, išsamiau paaiškinama, kas ir kaip gali pasinaudoti šia parama. Paraiškas skubantys teikti kaimo vietovių gyventojai turėtų atkreipti dėmesį, kad prieš jų rinkimą buvo pakeistos paramos teikimo tvarkos ir sąlygų taisyklės. Vienas svarbiausių pakeitimų – dėl paramos gali kreiptis ne tik vienbučių, bet ir kaimo vietovių dvibučių ar daugiabučių namų savininkai.