Ar galima balkono sąskaita pasididinti buto plotą?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Šiaulietis Rolandas senos statybos name nusipirko vieno kambario būstą su langais ir nestiklintu balkonu į nedidelio parkelio pusę. Panorėjo ne tik įsistiklinti balkoną iki grindų, bet ir sujungti jį su kambariu, išgriovus sieną. „Maniau, turėsime jaukią stiklinę svetainę, atskirą erdvę nedideliame būste,“ - sako Rolandas. Tačiau statybos ir architektūros specialistai buto savininkui pasakė: griauti sienos neleis.

Sienos griovimas – statyba
Šiaulių miesto savivaldybės vyriausioji architektė Rasa Budrytė sakė, kad į Architektūros ir urbanistikos skyrių ateina nemažai žmonių su prašymais pasididinti būstą balkono sąskaita.

„Kai kuriems žmonėms atrodo, kad sienos išgriovimas į balkoną yra tarsi koks remontas, o reikalavimai ir techninės sąlygos, projektų derinimas – išpūstas biurokratizmas. Tokia nuomonė neteisinga. – tikino vyriausioji architektė. – Sienos griovimas – tai statyba.“

Subyrėtų, kaip kortų namelis?
Nenorėjęs skelbti savo pavardės vienos statybos įmonės statybininkas Raimondas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad balkoną prijungti prie kambario kai kuriais atvejais įmanoma. Būtina atminti, kad gelžbetonio blokinės konstrukcijos namuose išorinė buto siena kartu yra ir lubų plokštės “nešančioji“ konstrukcija. Ne kiekvienas architektas (atsakomybė tektų jam) ryšis daryti tokį projektą, nes pastatas gali sugriūti kaip kortų namelis, ištraukus vieną kortą.

„Tiesa, Vilniuje man teko matyti butą, kuriame, išėmus senus lango ir balkono durų rėmus, ant po langu likusios betoninės dalies buvo įrengtas stalas. Net radiatorius likęs senoje vietoje, tai yra po stalu. Kambarys atrodė labai originaliai“, – pasakojo Raimondas.

Jo manymu, be didesnių problemų balkono sujungimą su kambariu suprojektuoti galima tik mūriniuose daugiabučiuose, kur perdengimo plokštės guli ant išilginių kambario „nešančiųjų“ sienų, kurių storis – ne mažesnis kaip 25 centimetrai. Tokių padidintų butų nemažai Palangoje.

Naudingi patarimai
Statybininkas Raimondas priminė, kad už savavališkai išgriautas buto sienas savininkas administracine tvarka gali būti nubaustas nuo tūkstančio iki penkių tūkstančių litų bauda. Tas, kam pavyko sujungti kambarį su balkonu, privalo pertvarkymą inventorizuoti, kad vėliau nekiltų problemų, jeigu kada sumanys butą parduoti. Pertvarkymas derinamas ir su šilumos tiekėju, nes buto šildymas apskaičiuojamas pagal buto plotą.

„Jei nėra galimybės turėtų stiklinę svetainę – turėkite gražų, iki grindų įstiklintą balkoną,“ – pataria Raimondas.

 

Komentaras
Ar galima balkono sąskaita pasididinti buto plotą?

Ilona KREIŠMONTIENĖ, Architektūros ir urbanistikos skyriaus Statinių architektūros ir sąlygų išdavimo poskyrio vedėja.

 

Ar galima pasididinti būstą balkono sąskaita, nustatoma statinių tyrimais. Statinių tyrimų tikslas — įvertinti rekonstruojamų ar kapitališkai remontuojamų statinių techninę būklę ir pateikti tyrimų išvadas bei rekomendacijas dėl statinio ekspertizės atlikimo reikalingumo, kad suprojektuoti ir pastatyti statiniai:

per visą ekonomiškai pagrįstą naudojimo laiką atitiktų esminius statinių reikalavimus;

nesukeltų gretimų statinių deformacijų;

atitiktų statinių normatyvinės kokybės reikalavimus.

Projekto vadovas, atstovaudamas statytojo interesams ir nepažeisdamas projektuotojo interesų, privalo užtikrinti, kad projekto sprendiniai atitiktų įstatymų, kitų teisės aktų, projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių, normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimus, nepažeistų valstybės, neįgaliųjų integracijos, visuomenės ir trečiųjų asmenų interesų.

Projektas rengiamas, remiantis Statybos įstatymu ir kitais įstatymais, reglamentuojančiais statinio saugos ir paskirties reikalavimus, teisės aktais, reglamentuojančiais esminius statinio reikalavimus (vieną, kelis ar visus) ir statinio techninius parametrus pagal statinių ar statybos produktų charakteristikų lygius ir klases, kitais teisės aktais, teritorijų planavimo ir normatyviniais statybos techniniais dokumentais, normatyviniais statinio saugos ir paskirties dokumentais.

Kai rekonstruojamas ar kapitališkai remontuojamas statinys ar jo dalis priklauso bendrosios nuosavybės teise keliems savininkams, gavus statinio bendraturčių sutikimą.

 

Žymos: Balkonas, Balkono stiklinimas, Rekonstrukcija, Svetaines, Butas, Kapitalinis remontas, Buto plotas, Remontas, Įrengimas.