Ar daugiabučių gyventojai planuoja renovuoti savo būstą?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Senos statybos daugiabučių namų gyventojai neturi planų renovuoti savo būstą, rodo „Macroscope tyrimų“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa. Daugiau nei pusė tyrime dalyvavusių senų daugiabučių gyventojų teigia net nesvarstę galimybės modernizuoti savo namą. Tuo tarpu beveik penktadalis respondentų tvirtina tokia galimybe domėjęsi, tačiau dėl jos nesutarę su kaimynais.

Šildymo sistemų gamintojo „Viessmann“ užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, 80 proc. senų daugiabučių gyventojų mano, kad jų būstas dėl nekokybiškų šilumos tinklų ir prastos izoliacijos eikvoja daugiau nei penktadalį šilumos. „Viessmann“ atstovybės Lietuvoje vadovo Žygimanto Malecko teigimu, tinkamiausią šios problemos sprendimo būdą – kompleksinę renovaciją – stabdo ne tik plona gyventojų piniginė, bet ir žinių apie būsto modernizaciją trūkumas.

„Net du trečdaliai gyvenančių senuose butuose teigia nežinantys, kur kreiptis ir kokios valstybės bei savivaldybės paramos apskritai galima tikėtis, norint renovuoti savo namą. Tam įtakos turi ne tik nepakankamos visuomenės informavimo priemonės, bet ir gyventojų pasyvumas – būdami nepatenkinti namų šildymu, jie dažnai nesutaria net dėl paprasčiausių priemonių komfortui pagerinti. Štai 60 proc. savo buto šildymo reguliuoti negalinčių daugiabučių gyventojų dėl bendro reguliavimo visame name su kaimynais išvis nesitaria,“ – sako Ž. Maleckas.

Tuo tarpu Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos technologijos ir vadybos katedros doc. dr. Tatjana Vilutienė atkreipia dėmesį ir į paplitusią siaurą būsto modernizacijos sampratą. „Dažnam gyventojui renovacija pirmiausia reiškia namo apšiltinimą – manoma, jog investavę į storesnes sienas ar sandarius langus, gyvensime patogiai, o šildymas kainuos nedaug. Iš tikrųjų patogų ir šiltą gyvenimą užtikrinti gali tik kompleksinė namo modernizacija – ne tik sienų ar langų, bet ir šildymo sistemos atnaujinimas. Tuo tarpu klaidingas požiūris gimdo nepagrįstus lūkesčius, kuriems neišsipildžius gyventojų tikėjimas renovacijos nauda mąžta,“ – teigia doc. dr. T. Vilutienė.

Apklausos duomenimis, dauguma gyvenančių daugiabučiuose taip pat nežino, kokia temperatūra palaikoma jų namuose – į šį klausimą atsakyti negalėjo kas antras butų gyventojas. Be to, 92 proc. apklaustų visų daugiabučių gyventojų nežino, kiek jų būstui šildymo sezono metu reikia energijos šilumai palaikyti.

Gyventojų nuomone, senos statybos daugiabučiuose šalčiau nei naujuose ar renovuotuose namuose. Aukštesnė nei 20ºC temperatūra palaikoma ketvirtadalyje tyrimo dalyvių gyvenamų senų butų ir daugiau nei pusėje naujos statybos ar renovuotų būstų. Vis dėlto senos statybos butų gyventojai teigia už šildymą mokantys dvigubai daugiau nei gyvenantys naujuose arba modernizuotuose daugiabučiuose.

 

Tuo tarpu interneto portalo supernamai.lt atliktos vartotojų apklausos duomenimis, didžioji dalis vartotojų pritaria renovacijai arba pritaria iš dalies. Iš 200 apklaustų portalo lankytojų net 45 % pritaria daugiabučių renovacijai, apie 25 % pritaria tik kompleksinei renovacija, 15 % mano, kad tai tik laikinas sprendimas ir taip pat 15 % nepritaria renovacijai.

Pasak supernamai.lt projektų vadovo Stasio Kiškiūno bendrąja prasme gyventojai pritaria renovacijai, tačiau galbūt išlaidų kompensavimo mechanizmas ar kitos sąlygos neatitinka vartotojų lūkesčių. "Didžioji dalis mūsų portalo lankytojų yra jaunesnio arba vidutinio amžiaus išsilavinę asmenys, besidomintys naujovėmis ir inovatyviais sprendimais. Tai ir atsispindi mūsų apklausos rezultatuose”- mano p. Kiškiūnas