Ankstyva vasara sujudino būsto nuomotojus

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Vis daugiau Lietuvos gyventojų nusprendžia iįsigyti nekilnojamojo turto pajūryje ir jį nuomuoti. Tai atskleidžia Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informacija, mat pajūrio kurortuose itin auga verslo liudijimų paklausa.

Klaipėdos AVMI pastebi augančią verslo liudijimų apgyvendinimo paslaugoms paklausą: verslo liudijimų patalpų nuomos ir apgyvendinimo palaugoms teikti pajūrio kurortuose šiemet įsigyta 10 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Verslo ludijimus „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“ ir „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“ veiklai Palangos ir Neringos m. šiemet jau įsigijo 870 gyventojų.

“Pajūrio kurortų apgyvendinimo sektorius ruoštis vasaros sezonui šiemet pradėjo kiek anksčiau ir intensyviau – kasdien vien Palangos poskyryje apsilanko apie 30-40 interesantų, turinčių nekilnojamojo turto ir ketinančių jį nuomoti. Tarp lankytojų daugėja kitų miestų gyventojų, taip pat užsieniečių, kurie sezono metu tikisi pajamų iš būsto nuomos pajūryje ir teiraujasi, kaip tvarkingai registruoti veiklą.

 

Teiraujamasi ir apie būsto nuomos ypatumus, kai paslaugos teikiamos per platformą „Airbnb“ ar Booking.com svetainę”, – sako Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė, pabrėžusi, kad dauguma būsto nuomotojų pasirūpina laiku registruoti veiklą ir mokėti mokesčius, tačiau yra ir tokių, kurie bando prievolės išvengti ir kenkia sąžiningiems mokesčių mokėtojams.

Klaipėdos AVMI primena, kad nepriklausomai nuo to, ar nekilnojamasis turtas bus išnuomojamas tiesiogiai kitam gyventojui, ar per „Airbnb“ platformą ar Booking.com svetainę, išnuomoti nekilnojamąjį turtą galima keliais būdais: įsigijus verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“, kuris leidžia nuomoti tik gyvenamosios paskirties patalpas ir tik gyventojams (tiek ilgam, tiek trumpam laikotarpiui) – tokiu atveju pajamų mokestis sumokamas iš anksto įsigyjant verslo liudijimą; kitas būdas sumokėti mokestį – teikti metinę pajamų deklaraciją ir sumokėti 15 proc. mokestį nuo gautų pajamų.

Svarbiausi faktai:

• 2015 m. apgyvendinimo paslaugas pajūrio kurortuose įsigiję verslo liudijimus teikė 2033 gyventojai; jų skaičius per 2 metus išaugo 12 proc.

• Verslo liudijimą patogiausia užsisakyti internetu per „Mano VMI“; įsigyti bet kuriame teritoriniame VMI padalinyje.

• Verslo liudijimą galima įsigyti pageidaujamam dienų skaičiui (ne mažiau nei 5), atitinkamai proporcingai apskaičiuojant pajamų mokestį.

• Savivaldybių tarybų nustatytas verslo liudijimų kainas galima rasti www.vmi.lt (Gyventojams>Skaičiuoklės>Verslo liudijimų skaičiuoklė).

• Būstą nuomojant Lietuvoje registruotai įmonei, pajamų mokestį į biudžetą sumoka pati įmonė.

Apgyvendinimo paslaugas gyventojas gali teikti įsigijęs ir verslo liudijimą veikloms „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“ ar „Apgyvendinimo paslaugų ((kaimo turizmo paslaugos) teikimas“. Apgyvendinimo paslaugos taip pat galėtų būti teikiamos įregistravus individualią veiklą pagal pažymą „Poilsiautojų ir kita trumpalaikio apgyvendinimo veikla“ arba „Kita apgyvendinimo veikla“. Tokiu atveju pajamos, gautos iš vykdomos individualios apgyvendinimo paslaugų teikimo veiklos, yra apmokestinamos 5 proc. pajamų mokesčiu.

Klaipėdos AVMI atkreipia dėmesį į atvejus, kai gyventojui, teikiančiam būsto nuomos paslaugas, būtina registruotis PVM mokėtoju ir mokėti PVM: teikiant būsto nuomos paslaugas Lietuvoje, PVM mokėtoju tampama tuomet, kai gaunamų pajamų suma už šalies teritorijoje suteiktas PVM apmokestinamas paslaugas suma per paskutiniuosius 12 mėnesių viršija 45 000 eurų (patalpų nuoma, kurios laikotarpis ilgesnis kaip 2 mėnesiai, PVM neapmokestinama ir atlygis nėra traukiamas skaičiuojant 45 000 eurų ribą). Be to, nuomojant būstą Lietuvoje per „Airbnb“ platformą ar Booking.com svetainę, visada atsiranda prievolė apskaičiuoti ir sumokėti PVM už suteiktas tarpininkavimo paslaugas (net ir tais atvejais, kai gautas atlygis per 12 mėn. neviršijo 45 000 eurų).

VMI pabrėžia, kad įsigijus paslaugą ar prekę visais atvejais verta reikalauti sumokėjimą patvirtinančio dokumento, o turint informacijos apie nuomojamą būstą, kai galimai nedeklaruojamos gautos pajamos, apie tai pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882 ar programėle išmaniesiems „Pranešk“.