6 tiesos apie NT brokerio darbą Lietuvoje
T brokeriai neslepia, kad tokiai nuomonei formuotis šalyje „padėjo“ NT pakilimas, kurio metu brokerio veikla galėjo užsiimti bet kas. Dabar gi situacija pasikeitė ir norintiems įsigyti arba parduoti NT, reikia profesionalo pagalbos.
Apie tai, kas yra nekilnojamojo turto brokeris Lietuvoje ir su kokiais mitais tenka jiems kovoti, kalbamės su „RE/MAX Capital“ biuro vadovu Mindaugu Kazlausku ir „DnB NORD būsto“ NT brokeriu Ignu Pociūnu.
1. NT brokeriui tenka kovoti už savo vardą
I.Pociūno nuomone, Lietuvoje vyrauja nuostata, kad nekilnojamojo turto brokeris yra žmogus, atsakingas už marketingo priemones: keletą skelbimų, patalpintų interneto tinklapiuose su beveik buitiškomis nuotraukomis ir aprašymais; atsakymus į interesantų skambučius; ir, retkarčiais, potencialaus pirkėjo palydą iki parduodamo objekto durų ir viskas.
„Deja, ši siaura, paviršutiniška nuostata apie brokerio vertę ir atsakomybę turi realų pagrindą. Ji yra pasekmė tų darbo principų, kurie buvo labai populiarūs šalies ekonominio pakilimo laikotarpiu. NT brokerio veikla buvo puiki niša norintiems pasinaudoti išaugusiu visuotiniu poreikiu pirkti, o vadinamajam “brokeriui” tereikėjo būti reikiamu laiku reikiamoje vietoje. Pakako tiesiog suvesti pirkti ir parduoti norinčius žmones ir tai buvo vadinama deramai suteikta paslauga. Apmaudu, tačiau taip dirbančių pasitaiko ir šiandien“, – sako NT brokeris.
Nuomonei, kad NT brokerio vardas šiandien reabilituojasi, pritaria ir M. Kazlauskas. „Vis dar vyrauja klaidinga visuomenės nuomonė, kad tarpininkai yra niekam nereikalingos „prielipos“. Tarpininkai kurie tik suveda pirkėją su pardavėju ir už tai reikalauja atlygio – gal būt. Tačiau NT brokeris atlieka kur kas daugiau funkcijų nei tik tarpininkavimas. Tikimės, jog gera klientų patirtis dirbant su profesionaliais NT brokeriais pakeis šią nuostatą. Šiandieninis nekilnojamojo turo brokeris yra profesionalas, atstovaujantis savo klientą pirkimo ar pardavimo proceso metu. NT brokeris konsultuoja, ruošia informaciją bei rūpinasi visais marketingo klausimais, rengia rinkos analizes, organizuoja „Atvirus namus“, vykdo objektų apžiūrą bei veda derybas su pirkėjais, ruošia sutartis bei organizuoja jų pasirašymą, užtikrina galutinį atsiskaitymą bei turto perdavimą“, – sako jis.
2. NT agentas atstovauja įmonę arba dirba savarankiškai
M.Kazlausko teigimu, NT brokeris gali dirbti ir savarankiškai, tačiau nekilnojamojo turto bendrovėje dirbantis brokeris, naudojasi sukurtomis priemonėmis ir patikimu jos vardu, gaunamais mokymais, vadovų patarimais bei turimomis pirkėjų duomenų bazėmis.
I.Pociūno nuomone, brokeris turėtų nedvejodamas su klientu pasidalinti asmenine bei įmonės verslo filosofija ir ją suprantamai išdėstyti. „Maža to, ji turėtų atitikti kliento lūkesčius. Klientas turėtų pajusti tvirtą brokerio pasitikėjimą savimi, o ne išgirsti nuobodų ir nuvalkiotą prezentacijos tekstą“, – sako jis.
3. Lietuvoje nėra įstatymo, kuris reglamentuotų NT brokerio darbą
M.Kazlauskas sako, kad Lietuvoje skirtingai nei kitose ES valstybėse, nėra nei vieno teisės akto reglamentuojančio NT brokerių veiklą. „Turime NT vertintojų, draudimo brokerių, architektų ir notarų veiklas reglamentuojančius įstatymus, o kas yra NT brokeris, kokias funkcijas jis atlieka, kokią atsakomybę neša prieš klientą niekur nėra apibrėžta. Tikimės, jog Seime įregistruotas nekilnojamojo turto brokerių veiklos įstatymo projektas artimiausiu metu bus priimtas“, – sako M. Kazlauskas.
4. NT brokerio darbo principai Lietuvoje niekuo nesiskiria nuo kitų šalių NT brokerių
„Darbo principai turėtų būti visur vienodi, ar tai JAV, vakarų Europoje ar Lietuvoje. Pagrindinis yra sąžiningumas ir atsakomybė. NT brokeris turi teikti profesionalias paslaugas kurių naudą suvoktų klientas. Žmonės turi žinoti: kas yra NT brokeris? Ką NT brokeris daro? Kodėl jis tai daro? – tik tokiu būdu atsiras didesnis klientų pasitikėjimas ir pagarba NT brokerio profesijai. Pastebime, kad pastaraisiais metais vis daugiau žmonių yra linkę samdyti profesionalus. Juk visi turime dirbti savo darbus, tai ką išmanome geriausiai“, – sako M.Kazlauskas.
Pasak I.Pociūno, NT brokerio darbo principai gali skirtis, nes reaguoja į vykstančius procesus rinkoje.„Reaguodama į pastarųjų metų bendrą ekonominę padėtį NT rinka taip pat labai pakito, galima sakyti, pirkėjo bei pardavėjo pozicijos susikeitė vietomis. nekilnojamojo turto pirkimas ir pardavimas daugeliu atveju tapo apspręstas laikmečio sąlygų, įgijo aiškiai apibrėžtą nuotaiką – pakilią arba priešingai, skaudžią: pirma, daliai žmonių, nukritus NT kainoms, atsirado galimybė “įpirkti” – pasigerinti būsto sąlygas ar tiesiog investuoti; antra, kita dalis žmonių tiesiog yra priversti parduoti dėl sunkumų vykdant finansinius įsipareigojimus kreditoriams. Praėjo metas, kai pardavinėjant NT net nustačius per didelę kainą, laikui bėgant ji vis vien užaugdavo iki pageidaujamos sumos. Nebeliko ir užtikrintumo, kad šioje srityje neįmanoma pralošti. Tapo sunku prognozuoti, kas bus rytoj, iki kokio lygio kris nekilnojamojo turto kainos ir kada tikėtis naujo “stebuklo”. “Stebuklo” nebebus. Dabar, norėdami nenukentėti parduodant ar perkant, turime būti gerokai atsargesni, skaičiuoti atidžiai pasverdami daugelį faktorių, ir kiekvienoje konkrečioje asmeninėje situacijoje ieškoti geriausio įmanomo sprendimo palankiausiomis sąlygomis. Neturint išsamios ir patikimos informacijos, specifinių žinių bei profesionalių įgūdžių tai padaryti labai sunku. Profesionalaus NT brokerio paslaugos vertė nėra matuojama reklamos laikraštyje išlaidų suma, skelbimų interneto portaluose kainomis ar darbo valandų skaičiumi. Tai privaloma sudedamoji, tačiau ne svarbiausia savo darbui atsidavusio brokerio veiklos dalis“, – sako I.Pociūnas.
5. NT brokeris prižiūri sandorį ir siekia geriausios kainos
Į klausimą, ar dažnai pradėjus projektą, jį pabaigia pats klientas, susiviliojęs pirkėjo pasiūlymui pirkti būstą be NT agento, M.Kazlauskas sako, kad panašios situacijos pasitaiko gana retai. „Su klientais dar prieš pasirašant sutartį, aptariame visą pardavimo procesą, galimas situacijas bei rizikas. Pardavėjai supranta, jog noras „pastumti“ brokerį į šalį dažniausiai yra siekiant gauti didesnių kainos nuolaidų. NT brokerio darbas ir yra, atstovauti kliento interesus ir pagrįstai atstovėti pardavėjo prašomą kainą, bei prižiūrėti visus sandorio procesus“, – sako M. Kazlauskas.
6. NT agentą greitai turės kiekviena šeima
M.Kazlauskas sako, kad tai jau vyksta dabar. „ Žmonės, kurie turėjo geros patirties dirbant su profesionaliais NT brokeriais, rekomenduoja juos savo draugams bei artimiesiems. Tikiu, jog palaipsniui augant NT brokerių paslaugų kokybei ir klientų pasitikėjimui, bus vis labiau vertinamas NT brokerių darbas. Kaip ir kiekviena vakarų Europos šeima turėsime savo šeimos daktarą, šeimos advokatą ir šeimos NT brokerį“, sako M. Kazlauskas.
I.Pociūnas sako, kad dažnai tai, kas Lietuvoje nauja, pasaulyje būna sėkmingai taikoma jau senai. Jo manymu, taip nutiko ir su tarpininkavimo perkant bei parduodant NT paslauga, kuri kokybės atžvilgiu dar turi stipriai pasitempti siekiant įtvirtinti visuotinį pripažinimą bei pagarbą šios profesijos atstovams.