2010-tieji: į Lietuvos NT rinką sugrįžta racionalumas

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Taip būtų galima pavadinti besibaigiančius 2010 metus: nei juoda, nei balta – stabilu. Tie, kas išmoko krizės pamoką – gavo aukščiausius balus. Tie, kas ne... liko antriems metams. Tie, kas padarė teisingas išvadas – šoks prasmingąjį tango, tie, kas ne – trepsės polką su ragučiais. Vis dėlto jos kyla...

Kalbant statistiškai, „Ober-Haus“ duomenimis, nuo 2010 metų pradžios Vilniuje fiksuojamas bendras 0,7 proc. būsto kainų smukimas. Tačiau, jau šių metų sausio mėnesį kai kuriuose naujos statybos projektuose gyvenamųjų patalpų kainos lipo aukštyn. Tokios kainų korekcijos buvo stebimos ekonominės ir vidutinės klasės kokybiškai ir sumaniai įgyvendinamuose būsto projektuose. Kai kurie jų, sulaukę itin didelio potencialių pirkėjų susidomėjimo, tapo akstinu kilstelėti kainas netgi iki 15 proc.

 

Ryškėja naujas pirkėjo portretas
Besikeičianti rinka, keitė ir paties pirkėjo elgseną. Jei iki krizės būsto pirkimo procese tokia sąvoka kaip racionalumas neegzistavo, tai dabar sumanumo įgavusi pati rinka įpareigoja pirkėją tapti išrankesniu, nuovokesniu, protingai pasveriančiu savo sprendimus. Žvelgiant statistiškai, šiais metais labiausiai pageidaujamas yra ekonominės klasės, taupiu išlaikymu pasižymintis būstas, esantis miesto periferijose. Populiariausia suma, kurią pasiryžęs šiandien išleisti pirkėjas už nekilnojamąjį turtą, svyruoja nuo 200.000 iki 300.000 litų.

Daugiausiai gyvasties į NT rinką šiais metais įpūtė užsienio investuotojai, itin išaugo Rusijos, Baltarusijos piliečių susidomėjimas gyvenamosios paskirties nekilnojamuoju turtu Lietuvoje. „Ober-Haus“ specialistai tarpininkavo parduodant minėtųjų šalių gyventojams būsto, kurio bendra suma viršijo 10 milijonų litų. Atsižvelgiant į itin patrauklias NT kainas ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje, galima pagrįstai teigti, kad Rusijos, Baltarusijos ir kitų Rytų šalių susidomėjimas Baltijos NT rinkomis tik augs. Dažniausiai rusai, baltarusiai investuoja į laisvalaikio, prabangų NT, vertina ir kokybišką ekonominės klasės būstą.

Bunda jau bankai
„Ober-Haus“ generalinis direktorius Vytas Zabilius 2009 metų sausio mėnesį išsakė tokią savo nuomonę: „ 2010 m. pradžioje , sulauksime palankesnio bankų požiūrio tiek į nekilnojamojo turto rinką, tiek į akcijų biržas, tiek ir į kitus investavimo šaltinius“. Žodžiai tapo kūnu. Jei metų pradžioje stebėjome vos vieno banko aktyvius veiksmus skolinant norintiems įsigyti būstą, tai jau metų bėgyje matome vis daugiau ir intensyviau į konkurencinę kovą dėl gausesnio paskolų portfelio įsitraukiančius kitus šalies bankų. Lietuvos bankai jau gerokai yra pagerinę skolinimosi sąlygas būstui.

Nedėkingas reikalas – prognozė
Įvertinę labiau palankia tampančią bankų poziciją būsto paskolų išdavimo atžvilgiu, ne sparčiai, bet vis dėlto augančią, NT pasiūlą, gerėjančius vartotojų lūkesčius labai tikėtinas nuosaikus 5 – 7 proc. būsto kainų augimas mūsų šalyje. Daugiausiai dėmesio ir toliau turėtų sulaukti ekonominės klasės, taupiu išlaikymu pasižymintis būstas. NT projektai, kurių įgyvendinimas bus paremtas aukšta kokybe, racionalia koncepcija, sumaniai parinkta vieta – gali tikėtis išskirtinio pirkėjų dėmesio. Pastebima tendencija, kad pagrindinių veiksnių lemiančių sėkmingą projekto gyvavimą yra visiškai išplėtota socialinė infrastruktūra.

Laisvosios rinkos instituto asocijuotoji ekspertė Guoda Azguridienė išsakė savo nuomonę, kad „turime tokią rinką, kokios nusipelnė visuomenė“, tai yra kiekvienas iš mūsų. Mokykimės priimti protingus sprendimus, po padarytų klaidų darykime teisingas išvadas ir nusipelnykime racionalios rinkos. O tada, visi šoksime prasmingą tango….