Renkamės grąžtą: kaip nepasiklysti?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Grąžto storis – svarbiausias kriterijus

Grąžto storis matuojamas milimetrais. Tai skylutės, kurią išgręžia diametras. Kokio grąžto jums reikia priklauso nuo to, ką norite veržti. Dažniausiai reikia atsižvelgti į tvirtinimo elemento diametrą. Pavyzdžiui, jums reikia sienoje išgręžti skylę. Perkate betonui skirtus sraigtelius su kaiščiais. Žiūrėkite ant pakuotės, kokie yra kaiščių storiai. Jei rašoma – 6, reiškia kaištis yra 6 mm ir reikės 6 mm grąžto. Paprastai grąžto numeriukas rašomas ant kotelio kartu su kitais išmatavimais.

Grąžtų gali būti labai mažų, vos 1 mm. Taip pat gali būti ir labai didelių. Vienas iš storiausių grąžtų yra 40 mm. Toliau jau rekomenduojama naudoti specialias galvutes, kurios ne gręžia, o išpjauna skyles sienoje ar medyje.

Populiariausi dydžiai yra 6, 8, 10, 12, 14, 16 mm dydžio. Toliau prasideda rečiau naudojami dydžiai, skirti profesionaliems statybos darbams.

 

Grąžto galvutės paskirtis ir forma

Grąžtai yra skirti dažniausiai trims medžiagoms ir jų atmainoms gręžti: medienai, metalui ir betonui.

Medienos grąžtai turi bene didžiausią galvučių formų įvairovę. Standartinis grąžtas – plati galvutė su smailiu sraigteliu, kuris neleidžia besisukančiam grąžtui judėti į šonus ir daryti didesnes, nei reikia skyles. Taip pat yra plati plokščia galvutė medienos plokštėms. Ji taip pat su smaigu. Furnitūros grąžtai stebina savo įdomiomis formomis. Jų tikslas – ne kiaurai pergręžti medienos plokštę ar lentą, o tik įgręžti tam tikro išmatavimo duobutę. Tai reti įrankiai, kuriuos naudoja staliai profesionalai.

Medienai gręžti naudojama speciali į apvalų pjūklelį panaši galvutė. Ji skirta išpjauti didelėms skylėms, pavyzdžiu, kad tilptų rozetės kaušelis.

Su metalo grąžtais viskas aišku – jų galvutės yra gana bukos, o pati medžiaga labai tvirta, kad galėtų išgręžti ir storesnius metalo sluoksnius.

Betono grąžtai ant galvutės turi specialią plokštelę, kuri pagerina gręžimo kokybę. Jei gręžiama neteisingai, ta plokštelė gali būti išlaužta arba sugadinta. Tada grąžtas tampa nebenaudojamas, nors paties sraigto savybės ir lieka nepakitusios.

Skirtingi grąžtų koteliai

Rinkdamiesi grąžtus, turėkite omenyje įrankius, kurie bus naudojami. Jei naudojate perforatorių su kalimo funkcija, rinkitės SDS kotelius. Paprastas medžio ar metalo gręžimui su akumuliatoriniu gręžtuvu – paprastą lygų kotelį. Kai kurie įrankiai naudoja šešiakampį kotelį (hex). Toks kotelis yra patogus atsukti su paprastu veržliarakčiu, jei užstringa.

Dabar parduodami elektriniai gręžtuvai dažniausiai dirba su apvaliais koteliais ir SDS – apvaliame kotelyje išfrezuoti trys grioveliai, kad trigubi laikikliai geriau sugriebtų grąžtą. Jei turite perforatorių, greičiausiai turite ir specialią galvutę apvaliems koteliams. Tiesa, ją užveržti kartais gali būti problemų. SDS kotelis – kol kas geriausias variantas rinkoje.

 

Kuo skiriasi SDS, SDS plius ir SDS max?

Dažnai ant grąžtų matysite parašyta SDS, SDS plius arba SDS Max. Tai standartinis žymėjimas, nurodantis, kokiems gręžimo prietaisams skirtas grąžtas. SDS sukūrė Bosch kompanija dar 1975 metais. Vokiečių inžinieriai tai vadino steck, dreh, sitzt. Tai reiškia įdėk, pasuk, užfiksuok. Aišku, vėliau buvo rastas ir angliškas atitikmuo – Special Direct System.

SDS grąžtai yra skirti nedideliems elektriniams prietaisams, sveriantiems iki 4 kg. SDS plius turi 10 mm diametro kotelį, o į tvirtinimo lizdą yra įkišami 40 mm. Tvirtinimo lizde esantys trys laikikliai, kurie suspaudžia grąžto kotelį, užima 75 kvadratinius milimetrus ploto. Tai užtikrina geresnį sukibimą ir leidžia išvengti prasisukimo.

SDS Max grąžtai yra skirti didesniems nei 5 kg sveriantiems smūginiams įrankiams. Jie turi 18 mm storio kotelį, taigi ir suimamas paviršius yra didesnis – apie 390 kvadratinių milimetrų. Kotelis į laikiklį įkišamas 90 mm. Tai grąžtas, kuris montuojamas į didelius perforatorius ir kaltus su gręžimo funkcija.

Jei turite didelį aparatą, rekomenduojame pasirinkti SDS Max didesnėms skylėms.

Kodėl reiktų rinktis didesnį grąžtą? Atsakymas labai paprastas – greičiau išgręšite skyles. Jei namuose reikia išgręžti 3-5 skyles, SDS Max jums nereikalingas, nes jie efektyviausi, kai reikia gręžti dešimtis skylių per dieną.

Titano ir deimantiniai grąžtai

Esate kažkur girdėję, kad titaniniai grąžtai gręžia geriau, nei įprasti? Visiškai teisingai. Jie žymimi TIN ir yra skirti metalui gręžti. Paprastai grąžto galvutė padengiama karščiui (iki 600-800 laipsnių) atsparia titano nitrito danga. Dėl to tokie grąžtai yra ilgaamžiškesni.

Deimantiniai grąžtai? Čia dažnai maišomas grąžtas su specialia galvute, kurios dantukai padengiami deimantine danga, kaip ir kampinio šlifuoklio diskeliai. Tokios galvutės dažniausiai yra skirtos keramikinėms plytelėms, kad skylė būtų lygiais kraštais.

Ar verta pirkti universalius grąžtus?

Universalūs grąžtai yra tinkami gręžti akytam betonui, keramikai, metalui, medžiui, plastikui, gipso kartonui ir kitoms namuose sutinkamoms medžiagoms. Jei pagrindinė užduotis išgręžti dvi skyles, kad galėtumėte pakabinti paveikslą arba lentynėlę namuose, tada universalus grąžtas tikrai turėtų atsirasti jūsų įrankių dėžutėje. Deja, storos medienos tašo, metalinio profilio ar akmens su tokiu nepavyks išgręžti. Tam reikės rinktis specialius grąžtus, kurie skiriasi ne tik savo savybėmis, bet ir kaina.