Stogų laikančiosios konstrukcijos

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Paremtinės gegnės

Paremtines gegnines sistemas sudaro keletas lygiagrečiai išdėstytų gegnių, apatiniais galais įremtų į mūrločius, esančius ant išorinių ir vidinių išilginių sienų. Atstumas tarp gegnių priklauso nuo stogo dangą palaikančios grebėstų konstrukcijos ir jų laikomosios galios. Dažniausiai šis atstumas lygus 1,2 – 2 m. Gegnėms atremti vartojami ilginiai, paremti kas 3 – 4 m statramsčiais.

Gegninės konstrukcijos paprastai daromos iš medinių tašų arba lentų (50×150; 50×120 mm). Paremtiniai gegniniai elementai sujungiami įkirčiais arba, naudojant lentas, sukalami vinimis. Mūrločiai gegnių apkrovas paskirsto į didesnį mūrinio plotą. Jų skerspjūviai dažniausiai yra 100×100 arba 140×140 mm. Jie dedami visame sienos ilgyje ir tik tada, kai gegnės išdėstytos retai, mūrločiai vartojami trumpi: 500 – 700 mm ilgio tašai. Vėjo traukai atlaikyti kas antra gegnė prie sienos arba perdangos inkaruojama vielos sąsuka. Darant stogą virš karnizinės sienos dalies, prie gegnių galų vinimis prikalamos trumpos lentos – priegegnės.

 

Visi stogo mediniai elementai antiseptinami ir sąlyčio su mūriniu vietose izoliuojami toliu arba pergaminu. Aprašytos stogo medinės konstrukcijos yra neindustrinės, nes reikia daug rankų darbo statybos aikštelėje, todėl vartojami stogo konstrukcijos blokai. Nedidelio pločio pastatų (iki 9 – 10 m) surenkamojo gegninio stogo konstrukcijos surenkamasis elementas – tai 1,5 – 2 m pločio ir iki 6 m ilgio skydas, susidedantis iš dviejų gegnių, sujungtų grebėstais iš tašų arba lentų. Viršutiniu kraštu skydai remiasi į kraiginį ilginį, atremtą į medinius statramsčius, sudėtus išilgai vidinės sienos kas 2 – 3 m.

Keturšlaičių arba labiau sudėtingos formos stogų gegninės konstrukcijos būna sudėtingesnės. Šlaitų sankirtos vietose dedamos kampinės gegnės. Į jas remiamos galinių šlaitų (valmų) gegnės, kurios turi būti įleistos į kampines gegnes, kad visos jos būtų vienoje plokštumoje. Viršutiniu galu kampinės gegnės remiasi į kraiginio ilginio gembę arba, jei šio ilginio nebūna, tai į tašą — lentynėlę, prikaltą prie gegnių. Apatiniu galu kampinės gegnės remiasi į mūrločius arba į specialų trumpainį. Kampinės gegnės yra labai ilgos ir atlaiko dideles apkrovas, todėl tenka jas paremti tarpatramyje.

 

Kabamosios gegninės
Kabamosios gegninės sistemos — tai santvaros su skėtimą atlaikančia styga. Naudojamos jos tada, kai pastate nėra vidinių atramų. Perdangos tarpatramio dydis daugiausia iki 15 m. Gegnės daromos iš tašų, elementai jungiami įkirčiais. Nedidelių tarpatramių gegnės (iki 7 – 8 m) gali būti daromos iš lentų, elementus sukalant vinimis. Kabamųjų sistemų medinės gegnės atremiamos į mūrines sienas per medinius padėklus.

 

Kombinuotosios gegninės

Kombinuotosios gegninės sistemos. Kabamosioms sistemoms reikia daug medžiagų ir darbo sąnaudų, ir jos yra brangesnės negu paremtinės. Kad stogas būtų pigesnis, kai kada daromos kombinuotosios gegninės sistemos, susidedančios iš kabamųjų ir iš paremtųjų elementų. Tokios gegnės išdėstomos 3 – 6 m atstumu viena nuo kitos, ant jų dedamas kreiginis ilginis ir ilginiai, ant kurių iš abiejų pusių dedamos paremtinės gegnės kas 1,2 – 2 m. Kabamoji pastogės perdanga. Kai gegninė sistema kabamoji ar kombinuotoji, pastogės perdanga gali būti pakabinama stygomis. Tačiau gegnių deformacijos, atsirandančios dėl temperatūros svyravimų, sniego, vėjo apkrovų ir kt., persiduoda pakabintai perdangai, ir gali sutrūkinėti lubų tinkas ar kt. Tokių gegninių konstrukcijų standumą reikia padidinti arba geriausia lubų netinkuoti, o apkalti profiliuotomis lentomis ar kt.