Stogų danga moderniam namui. Ieškome, renkamės, perkame

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Užsukus į parduotuvę

Dabar rinkoje stogo dangų pasirinkimas toks gausus, kad tikrai rasite Jūsų namui tinkamą ir Jūsų skonį atitinkantį variantą. Tačiau grožis ir estetika visgi ne pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti didžiausią dėmesį renkantis namo stogą.

 

Taip, stogas dažnai yra bene viso namo vizitinė kortelė, kuri gali arba papuošti, arba sudarkyti bendrą vaizdą. Tačiau nemažiau nei dangos grožis svarbios ir kitos jos savybės, tokios kaip ilgaamžiškumas, atsparumas ugniai, aplinkos poveikiui stogo konstrukcijai, ekologiškumas ir kaina.

 

Kurios stogo dangos savybės būtiniausios ir svarbiausios, geriausia apsispręsti pasikalbėjus su specialistu, kuris ir patars, kurią kokiu atveju geriau rinktis. Juk tai, kas vienu atveju trūkumas, kitu atveju gali būti nemažas privalumas, juolab kad ir tos pačios kategorijos stogų dangų kainos skiriasi. Taigi, straipsnyje pateikiama svarbiausia informacija apie pagrindines stogų dangas.

 

Plieninės (skardinės) stogų dangos

Plieninių dangų pasirinkimas Lietuvos rinkoje išties platus: skirtingų formų, spalvų, raštų, nemažai net čerpes imituojančių plieninių stogo dangų. Dažniausiai šio tipo danga namo stogui pasirenkama ne tik dėl savo tvirtumo bei lengvumo, bet ir dėl paprastų montavimo darbų.

 

Dėl savo spalvų ir raštų gausos šio tipo stogo danga gali patenkinti net įnoringiausio architekto ar namo savininko pageidavimus, tačiau ne mažiau aktualu ir tai, kad šio tipo danga bėgant laikui blunka mažiausiai, todėl stogas it naujas akį džiugins išties ilgą laiką. Tiesa, renkantis šią dangą būtina atkreipti dėmesį į stogo nuolydį, nuo jo priklauso, kokį lakštą geriau pasirinkti. „Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilio rašto pasirinkimo galimybės.

 

Čerpiniai profiliai tinka visiems stogams, kurių nuolydis ne mažesnisnei 14 laipsnių. Mažesnio nuolydžio stogams galima rinktis trapecinius profiliuočius(nuo 9 laipsnių) arba klasikinius profiliuočius su užlankais (nuo 7 laipsnių).

 

Pasiruošimas stogo dengimo darbams taip pat vyksta sklandžiai ir greitai. Plieninės stogo dangos ypatingos tuo, kad joms nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių – grebėstų konstrukcijos. Iš esmės užsikloti naują stogą ant savo namo ar kito pastato gali net pats šeimininkas. „Norintiems stogo dangą susimontuoti patiems siūloma nedideliais 1,19×0,72 m lakštais parduodama plieninė stogo danga „Ruukki Finnera“.

 

Tokius lakštus daug paprasčiau įsigyti, gabenti, laikyti statybvietės sandėlyje, užkelti ir montuoti ant stogo“, – pasakoja M. Grigaliūnas. Beje, čia svarbiausia atmintį vieną dalyką – plieno lakštų ilgaamžiškumas labiausiai priklauso nuo viršutinio dangos sluoksnio, jis turi būti padengtas specialiu polimeriniu sluoksniu.

 

 

„Renkantis plieninę stogo dangą labai svarbu, kad plieno lakštai būtų iš abiejų pusių padengti pakankamo storio cinko sluoksniu, t.y. ne mažiau kaip 275 g/m². Taip pat stogo dangoms turi būti naudojamas specialios markės tvirtas plienas. Kuo aukštesnės klasės viršutinis polimerinis padengimas, tuo ilgiau stogas džiugins akį.

 

Dažnai baiminamasi, kad, įsigijus plieninę stogo dangą, lietui lyjant bus girdimas barbenimas. Specialistų nuomone, jei stogas ar palėpės perdangabus tinkamai apšiltinta, triukšmo namo viduje nesigirdės. Dažniausiai šiltinti naudojamas bent 20–25 cm mineralinės ar stiklo vatos sluoksnis, kuris puikiai izoliuoja ir garsą.

Žmonės dažnai mano, kadmetalinis stogas vasarą greitai įkaista, tačiau taip nėra, jei stogas yra apšiltintas ir jei tarp šilumos izoliacijos ir stogo dangos yra tvarkingai įrengti ventiliacijai skirti oro tarpai. Ventiliuojamą oro tarpą būtina įrengti visada, nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas. Kuo stogo danga labiau įkaista, tuo greičiau oras kyla į viršų ir pasišalina lauk. Tad įkaitęs oras neužsilaiko, šiluma niekaip negali per storą apšiltinimo sluoksnį patekti į pastato vidų.

Čerpės

Čerpės – bene viena seniausių ir giliausias tradicijas turinčių stogo dangų. Nenuostabu, juk čerpės ne tik gražios, bet ir itin ilgaamžės. Šiuo metu Lietuvos rinkoje dažniausiai siūlomos dviejų rūšių čerpės – keraminės arba betoninės. Anksčiau čerpės būdavo praktiškai vienodos raudonos spalvos, o šiuolaikinės keraminės čerpės gali būti įvairiaspalvės. Suteikti keraminėms čerpėms spalvų pavyko, nes jas imta glazūruoti.

 

„Žmonėms dažniausiai siūlome rinktis laiko jau patikrintas keramines čerpes. Jos ilgaamžės, natūralios, pagamintos tiesiog iš molio, vandens, smėlio ir ugnies, – pataria atstovybės „Wienerberger“ produktų vadybininkas Dainius Balčiūnas. – Keraminės čerpės dažniausiai būna natūralaus molio, angobuotos ir glazūruotos, blizgios angobos.“Išsirinkus norimos spalvos ar tekstūros čerpes, būtina nepamiršti pasidomėti ir čerpių modeliu, pasiklausti pardavėjo, ar jos tiks Jūsų nuolydžio stogui.

 

Kitas svarbus aspektas, į kurįbūtina atkreipti dėmesį dengiant stogą čerpėmis, tai grebėstavimo žingsnis. Pagal jį apskaičiuota stogo čerpių išeiga, todėl šių skaičiavimų būtina laikytis ir sugrebėstuoti stogą bei sumontuoti čerpes pagal pateiktus duomenis.
Vienos svarbiausių sąvybių, dėl ko čerpiniai stogai išlieka vieni populiaresnių –pačių čerpių ilgaamžiškumas, ilgai išsilaikanti ir praktiškai neblunkanti jų spalva bei atsparumas ugniai.

 

„Kalbant apie čerpes, čia tikrai tinka posakis „Laikui bėgant čerpės sensta taip pat kaip vynas“.Iš tikrųjų čerpės laikui einant net gražėja, – sako D. Balčiūnas. –Kalbant apie atsparumą ugniai reikia pasakyti, kad čerpės ne tik atsparios ugniai. Kadangi stogas dengiamas iš smulkių čerpių, tad jei taip nutiktų, kad namuose kiltų gaisras, čerpinį stogą galima labai lengvai nuardyti ir patekti į namo vidų.“

 

Kitas nemažiau svarbus aspektas, renkantis šią dangą, yra jos ekologiškumas. Čerpės gaminamos iš natūralių, daug metų naudotų ir Lietuvoje randamų gamtinių medžiagų be jokių cheminių rišiklių. Taip pat ši stogo danga pasirenkama dėl to, kad yratyli, t. y. lyjant lietui ar krintant krušai galima ramiai miegoti palėpėje nesibaiminant varginančio barbenimo į stogą.

Nemažai žmonių bijo dėl čerpių svorio. Palyginimui, 1 m2 banguotų lakštų sveria iki 20 kg, čerpės – iki 50 kg. „Norėčiau išsklaidyti visas abejones, susijusias su čerpių svoriu, –tikina atstovybės „Wienerberger“produktų vadybininkas. – Stogo konstrukcija apskaičiuojama taip, kad atlaikytų sniego (~220 kg/m2), vėjo apkrovas(~36 kg/m2), taip pat paties stogo apkrovas(~32 kg/m2). Tad stogo danga, sverianti apie 40–50 kg, sudarys vieną ketvirtąją visos šios apkrovos dalį.

 

Todėl renkantis čerpes tikrai nereikia nuogąstauti dėl jų svorio, nes Jūsų stogas jau apskaičiuotas kur kas didesnei stogo apkrovai.“ Beje, jei namas rąstinis, sunki stogo danga tampa tik dar didesniu privalumu, nes ji spaudžia rąstus ir neleidžia jiems išsiklaipyti.

Bituminė danga (bituminės čerpelės)

Tai danga, kuri dažniausiai naudojama nestandartiniams, netaisyklingų formų, suapvalintiemsstogams, mat ji yra labai lanksti ir taupi (po darbo lieka palyginti mažai likučių). Ši danga tinka ir mažo nuolydžio stogui, be to yra tikrai tyli. Kitas ne mažiau svarbus bituminės dangos privalumas – ji santykiškai pigi. Tačiau, kaip ir kitos dangos, bituminė danga, be privalumų, turi ir trūkumų. Pirmiausia, ji gana greitai susidėvi, be to, sunkiai atlaiko šalčius. Jei lauke paspaudžia stiprus šaltukas, pigesnė bituminė danga gali imti lūžinėti. O vasarą, kai užkaitina saulė, kai kurios dangos pradeda lydytis.

 

Beasbestis šiferis (fibrocementiniai banguotieji lakštai)

Šiuolaikinis beasbestis šiferis nekenksmingas sveikatai, kaip sovietmečiu itin paplitęs asbestinis šiferis. Beasbestinis šiferis nedegus, atsparus korozijai, staigiems temperatūros pokyčiams, gerai izoliuoja triukšmą, turi difuzinių savybių. Ši danga gana populiari dėl to, kad yra nebrangi ir palyginti paprastai montuojama (tvirtinama vinimis arba varžtais). Renkantis beasbestį šiferį savo stogui, būtina atsižvelgti į banguotųjų lakštų bangą, ji gali būti aukštesnė arba žemesnė, skiriasi lakštų storis, spalvos ir formos.

 

Beasbesčio šiferio trūkumas tas, kad gana greitai išblunka šios stogo dangos spalva. Kaip ir spalva, pati danga irgi palyginti greitai susidėvi, šiferio naudojimo trukmė, lyginant su kitomis dangomis, trumpesnė, todėl šiferį gana dažnai tenka keisti.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos „Super namai” sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.