Keraminės čerpės- įvertintos laiko
Tai buvo apdorotas akmuo, švino ir vario lakštai, o vėliau – keraminės čerpės. Šiuo metu viena patikimiausių ir solidžiausių stogo dangų pasaulyje – gaminiai iš degto molio masės.
Čerpės buvo naudojamos nuo antikos laikų, tačiau Lietuvą ši danga pasiekė prasidėjus mūrinės statybos erai, tai yra XII–XIV a. Bėgant laikui rankomis gaminamos čerpės nuolat tobulėjo ir kito. XIX a. pradėjus čerpes gaminti pramoniniu būdu gerokai pagerėjo jų kokybė, sumodernėjo klojimo technologija, atsirado daugiau formų pasiūlos, o dėl viso to sumažėjo leistinas dangos nuolydis ir kaina.
Sovietmečiu Lietuvoje šios rūšies stogo danga buvo sumenkinta – gamintos tik labai prastos kokybės čerpės, kurios pastatą saugodavo tik kelis sezonus.
Gerosios čerpių savybės atsiskleidžia eksploatacijoje
Keraminių čerpių naudojimo patirtis užsienio valstybėse yra gerokai svaresnė. Šiuo požiūriu negalima nepaminėti senas ir patikimas stogų dengimo tradicijas puoselėjančio Austrijos koncerno Wienerberger. Šios dar 1819 metais įkurtos įmonės pagrindinis tikslas – efektyvi aplinkai nekenksmingų statybinių medžiagų gamyba ir prekyba.
Koncernui Wienerberger, 1986 m. pradėjusiam plėsti savo veiklą, šiuo metu priklauso 227 gamyklos 27 šalyse. Lietuvoje bendrovė pristato šiuos pagrindinius savo produktus: apdailos plytas Terca, keramines čerpes Koramic, keraminius blokus Porotherm ir grindinio trinkeles.
Prekių ženklu Koramic žymimos čerpės importuojamos daugiausia iš Estijos ir Vokietijos. Tačiau jei klientas pageidautų įsigyti išskirtinių prekių, jo pageidavimas, be jokios abejonės, būtų patenkintas, nes prekės gali būti pristatytos ir iš Prancūzijos, Olandijos, Belgijos, Lenkijos.
Vaizdingai kalbant čerpės lyg vynas laikui bėgant tik gerėja. Iš molio, smėlio mišinio, vandens ir oro gaminamos keraminės čerpės yra ekologiškai švarus produktas, kuris net gali sumažinti radiacijos poveikį. Aukštoje temperatūroje išdegtus šiuos stogo elementus galima glazūruoti, dengti angobu ar sendinti. Dengiant angobu miltelių pavidalo molis maišomas su vandeniu, į kurį dedama mineralinių medžiagų. Jos degimo proceso metu čerpėms suteikia tam tikrą spalvą, kuri nekinta bėgant laikui. Tačiau iki šiol pati populiariausia natūralaus molio spalva, kuri puikiausiai prisitaiko prie bet kokios aplinkos.
Tad gerai sumontuota keraminių čerpių danga ir sensta garbingai – ne veltui daugelis žmonių šį natūralų procesą lygina su tauriu ir senu vynu, kuris bėgant laikui tik gerėja.
Įmonė Wienerberger pristato daugiau kaip 45 formų keramines čerpes Koramic. Šiuo metu Lietuvoje populiariausios čerpės su šoniniais ir galiniais užkaitais – VH, Marselis, Actua, L–15, populiarios ir kitos čerpių rūšys, tokios kaip Vienuolis/vienuolė, Žvynelinė. Tačiau vertėtų nepamiršti, kad stogą galima dengti ne tik paprastomis čerpėmis.
Jei norite originalaus stogo, būtini ir papildomi elementai. Dėl šios priežasties siūlomas stogo komplektas, į kurią įeina vėjalentinės, dviejų bangų, ventiliacinės, kraiginės, antenas laikančios čerpės, taip pat sniego gaudytuvai, pakopų ir stogo tilteliai. Be to, dengiant stogą čerpes būtina pritvirtinti nerūdijančio plieno tvirtinimo elementais.
Pagrindinės šiuolaikinių čerpių ypatybės
Visais laikais stogas turėjo didelės įtakos bendram architektūriniam pastato vaizdui. Nekyla abejonių dėl šios namo dalies estetinės vertės, tačiau labai svarbūs ir techniniai dalykai. Galime įvardinti pagrindines praktines čerpių funkcijas – jos visą eksploatacijos laiką turi išlikti patvarios ir saugoti pastatą nuo kritulių, ugnies. Keraminių čerpių stogo danga išsiskiria ypatingu atsparumu šalčiui.
Prieš dešimtmetį buvo reikalaujama, kad jos atsparumas šalčiui būtų 35 šaldymo ir atšildymo ciklai, o nuo 2000 metų – net 150 ciklų. Šio imitacinio bandymo, atkartojančio natūralias sąlygas, metu ant grebėstų suklotos čerpės apliejamos vandeniu, o vėliau staiga atšaldomos.
Taip bandomos čerpės turi išlaikyti 100 ciklų, nors natūraliomis sąlygomis per metus pasitaiko gerokai mažiau šalčio ciklų. Priklausomai nuo čerpių tipo mažiausia jų ardomoji apkrova lenkiant turi būti nuo 600 iki 1500 N, pabaigus bandymą jos turi nepraleisti vandens. Be to, kaip ir daugelis kitų statybinių medžiagų, čerpės turi būti sertifikuojamos Lietuvoje arba atitikti Europos Sąjungos standartus.
Daugelis žmonių iki šiol mano, kad dėl didelio svorio čerpės gali sukelti nemažai problemų, nors iš tiesų didesnio dangos svorio nereikalauja didesnio skerspjūvio gegnių. Jis parenkamas pagal reikiamą šiltinimo medžiagos storį ir grebėstų prikalimo sąlygas (dažniausiai parenkamas 6×20 cm). Dėl didėjančių grebėstų matmenų atstumo tarp gegnių didinti negalima, o rekomenduojamas gegnių žingsnis yra nuo 0,6 iki 0,8 m. Sniego apkrova retai viršija keraminės stogo dangos svorį, todėl deformacijos yra mažesnės.
Keraminėmis čerpėmis dengtas stogas dieną kaupia natūralią saulės energiją, o vakare palaipsniui ją perduoda į namo vidų. Todėl čerpėmis dengti namai nepraranda šilumos žiemą, išlieka maloniai vėsūs ir vasarą. Tai ypač patogu, jei namas yra su mansarda. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad keraminės čerpės, skirtingai nei kitos stogo dangos, yra nedegios, atsparios ugniai. Tai reiškia, kad net ir kilus gaisrui ugniagesiai be vargo tokią dangą gali išardyti. Tuo tarpu uždengus stogą dideliais lakštais pažaboti ugnį kur kas sunkiau, nes tai reikalauja papildomų pastangų.
Kad stogas būtų ilgiau patvarus
Prieš pradedant dengti stogą pirmiausia reikia įvertinti stogo formą ir nuolydį, kadangi nuo jo priklauso kokybiška eksploatacija.
Daugelis galvoja, kad čerpėmis galima dengti stogus, kurie yra statesni nei 30 proc. Tačiau minimalus stogo nuolydis priklauso nuo to, kokią čerpių formą pasirinksite. Čerpių be užkaitų minimalus nuolydis – 30 proc., čerpių su vienu arba dviem užkaitais – 18–16 proc. Nepaisant to, šiomis čerpėmis galima dengti ir mažesnių nuolydžių stogus. Tuomet reikia naudoti papildomą hidroizoliacinį paklotą. Patogiausia, kai čerpių dangos nuolydį rekomenduoja patys gamintojai.
Kiek ilgai stogas bus patvarus, priklauso nuo dengimo proceso. Pirmiausia būtina gerai paruošti stogo pagrindą, o tada jau galima kloti čerpes. Privaloma stogą grebėstuoti tokiu žingsniu, kokį nurodo gamintojas. Tik gerai ir teisingai įrengus stogo pagrindą, be didesnio vargo galima kloti čerpes. Visų rūšių čerpės pradedamos kloti iš dešinės į kairę. Paklojus pirmąją horizontalią čerpių eilę klojama vertikali eilė, vėliau dedamos viršutinės horizontalios eilės čerpės. Tokiu būdu išdėstytos čerpės leidžia nustatyti vertikalų jų eilių lygį. Nepaisant nesudėtingos dengimo technologijos šį darbą patariame patikėti patyrusiems specialistams.
Per pastarąjį dešimtmetį statybų rinką užplūdo įvairios kokybės produkcija. Tačiau ne visuomet naują produktą galima laikyti kokybišku ir patikimu. Pasiūlos gausa kartais glumina žmogų – ne visada aišku, kokią prekę pasirinkti, kad vėliau netektų gailėtis. Tokiu atveju geriausia pasikliauti laiku, kuris įrodo, ko iš tiesų vertas vienas ar kitas daiktas. Ne veltui šiuolaikinėje architektūroje stengiamasi atsisakyti įvairių imitacijų. Tad keraminės čerpės puikiai tinka ne tik restauruojamiems objektams, bet ir naujiems statiniams. Čerpėmis dengtas namas bus patvarus ir patrauklus net ir po kelių dešimtmečių. Vadinasi, keraminės čerpės – gera investicija.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.