Keiskime senas stogų dangas lakštais be asbesto

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Ekologija ir estetika

Paradoksalu, bet asbestas kenkia labiausiai, kai jį bandoma atnaujinti ar pakeisti – būtent tada į orą pakyla kvėpavimo takams pavojingos skaidulos. Ir visgi su pavojumi nesitaikoma – šiferinė stogų danga palaipsniui pakeičiama kitomis medžiagomis. Viena perspektyviausių – stogo dangos lakštai be asbesto, kuriuos gamina bendrovė Eternit Baltic. Greta standartinių penkių arba aštuonių bangų lakštų, dydžiu atitinkančių senuosius šiferio lapus, statybininkai vis dažniau naudoja lygias mažo formato plokšteles, savo konfigūracija ir klojimo būdu primenančias metalines arba bitumines čerpes. Standartiniai šių plokštelių matmenys – 400 x 400 mm, 600 x 300 mm, 300 x 300 mm ir 250 x 250 mm; greta stačiakampių naudojamos ir rombo formos plokštelės.

 

Stogo dangos lakštai be asbesto, palyginti su šiferiu, turi dar keletą pranašumų. Pirma, dėl ypatingos armuojančio pluošto medžiagos (polivinilalkoholio) Eternit stogo danga yra daug atsparesnė smūgiams ir elastingesnė. Antra, iš esmės yra pakeista dažymo technologija: per pirmąjį dažymą specialūs dažai į pakaitintą lakštą be asbesto įtrinami mechaniniu būdu, o per antrąjį dažymą lakštas tolygiai užliejamas tais pačiais dažais. Toks dažymo būdas gerokai sumažina išorinio dangos paviršiaus porėtumą, neleisdamas atsirasti erozijai ir samanoti. Kalbant apie eksploatacines savybes reikia pridurti, kad stogo dangos be asbesto kvėpuoja, dėl to po danga susidaro nedaug kondensato. Taip pat užtikrinama ir puiki garso izoliacija. Laikantis visų gamybos ir montavimo technologijos reikalavimų, stogo dangos eksploatacijos laikas gali būti 40 ir daugiau metų.

 

Plokšteles nesudėtinga montuoti

Viena iš svarbių sėkmingos eksploatacijos sąlygų – tinkamas stogo nuolydžio kampo parinkimas. Plokštelėms kloti reikalingas kiek didesnis kampas, nei stambiems banguotiems lakštams kloti. Mažėjant stogo nuolydžiui, būtina didinti plokštelių užleidimą (persidengimą). Atsižvelgiant į klojimo būdą, optimalus stogo nuolydžio kampas svyruoja nuo 25 iki 30 laipsnių. Naudojant papildomas priemones, stogo kampą galima sumažinti, bet ne daugiau nei 10 laipsnių.

 

Plokštelės tvirtinamos prie stogo konstrukcijų užleidimo srityje karšto cinkavimo vinimis, o matomose vietose – nerūdijančio plieno kabliukais arba varinėmis spraudėmis. Stogo danga tvirtinama prie atraminių grebėstų, formuojančių ventiliacinį tarpą tarp dangos ir laikančiosios konstrukcijos bei šiltinimo (mažiausias storis − 24 mm). Eternit stogo danga yra lengva, todėl ją klojant stogo konstrukcijos apkraunamos kur kas mažiau, nei, tarkim, naudojant keramines čerpes. Įvairūs plokštelių tvirtinimo būdai ir jų dydis leidžia sklandžiai apjuosti erkerius, mansardinius langus ir kitus stogo reljefo nelygumus. Ši savybė ypač praverčia statant ar atnaujinant sudėtingos struktūros šlaitinius stogus.

 

Dėl lapų formos ir medžiagos difuziškumo mažėja medinių konstrukcijų puvimo galimybė, nes grebėstai vėdinami iš viršaus ir iš apačios. Be to, ant grebėstų susikaupia gerokai mažiau kondensato, nes lakštų įkaitimo ir atšalimo greičio skirtumas yra nedidelis. Šia savybe Eternit plokštelės ir lakštai gerokai lenkia kitas lengvas stogo dangas. Dar viena naudinga šios dangos savybė – mechaninis atsparumas vaikščiojant (nors montuojant ir eksploatuojant statinį ant stogo esantiems įrenginiams prižiūrėti būtina įrengti stacionarias groteles, pakopas ir aptarnavimo aikšteles. Kadangi Eternit lakštuose nėra jokių korozijos, drėgmės ar temperatūros veikiamų dalių, stogo dangą galima montuoti bet kuriuo metų laiku.

 

Per sunkmetį visi projektuotojai ir statybininkai didelį dėmesį skiria medžiagų kainai. Eternit lakštų ir plokštelių kokybės bei kainos santykį Lietuvos rinkoje galima pavadinti optimaliu − skaičiuojant išlaidas stogo dangai kartu su pridėtinėms stogo dalims, šios dangos kaina − viena mažiausių. Be to, atnaujinant stogus su senąja asbestine danga galima pasinaudoti programos Asbestui − NE teikiamomis nuolaidomis, kurios gali siekti keletą tūkstančių litų kiekvienam individualiam gyvenamajam namui atnaujinti.

 

Parengta pagal UAB "Eternit Baltic" informaciją

 

Raktiniai žodžiai: Stogas, Stogų dangos, Asbestas, Šiferis, Stogo dangos lakštai, Čerpės.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.