Įvertinkite stogo konstrukciją

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Monier partnerių klubo narės UAB Primtela, jau 19 metų stogus dengiančios įmonės, darbuotojas Mindaugas Vaicekauskas, stogus dengiantis jau 9 metus, mielai sutiko pasidalinti patirtimi ir atsakyti į pagrindinius apie stogo renovaciją galvojantiems žmonėms kylančius klausimus:

„Nuėmus seną stogo dangą (dažniausiai asbestinį šiferį) reikia apžiūrėti stogo konstrukciją. Patikrinkite medienos būklę, ar nėra supuvusių detalių. Patikrinkite, stogo konstrukcijos sandūras ir tvirtinimo vietas, pavyzdžiui, kaip gegnė pritvirtinta prie mūrloto. Patikrinkite, ar nesupuvęs mūrlotas.

Dažnas senesnių pastatų stogo šlaito nuolydis yra 45 laipsniai, konstrukcijoms dažniausiai buvo naudotos 5×15 skerspjūvio gegnės, jas išdėstant kas 1-1,2 m. Gegnės būdavo 5-6 metrų ilgio, tarpusavyje sujungtos stygomis, taip paliekant 2,5-3 m atstumą nuo stygos iki mūrloto (dar vadinamą tarpatramiu).

Jei atstumas tarp gegnių yra iki 80 cm, tai paprasčiausias būdas sutvirtinti stogo konstrukciją – šalia esamos 5×15 cm gegnės įdėti tokią pat naują, jas tvirtinant tarpusavyje. Šį būdą tinka naudoti ir tais atvejais, kai kažkuri gegnė jums kelia abejonių, jei ji pažeista puvimo arba yra labai šakota, tuomet šalia esamos irgi įdėkite naują.
Jei atstumas tarp gegnių yra 1-1,2 m, tai paprasčiausias būdas sutvirtinti yra įdėti į tarpus papildomą gegnę, taip suformuojant 0,5-0,6 m atstumus tarp gegnių.

Kartais stogo konstrukcijos būdavo įrengiamos naudojant 10×10 cm rąstelius, tokiu atveju taip pat rekomenduojame šalia esamos gegnės-rąstelio įrengti naują gegnę 5×15 cm ir jas tarpusavyje sutvirtinti.

Taip sutvirtinant stogo konstrukciją, 1 m³ antiseptinėmis priemonėmis padengta mediena kainuos apie 600 litų. Jei konstrukcijos vis dar kels įtarimų, Monier gali padaryti būtent Jūsų stogo laikančių konstrukcijų skaičiavimus.

 

 

Augant šilumos kainoms, daugelis namų savininkų galvoja, kaip papildomai apšiltinti savo namą. Daug šilumos netenkama per stogą, todėl renovuojant stogą rekomenduojame ir kitą būdą konstrukcijai sutvirtinti – ant esamos 5×15 cm gegnės viršaus prisukti papildomą 5×5 cm tašelį, tuomet galėsite įdėti 20 cm storio šilumos izoliacinės medžiagos sluoksnį. Tašelius rekomenduojama tvirtinti 5×120 mm medvaržčiais. Taip tvirtinti gegnes galima, kai atstumas tarp gegnių 0,6-1,0 m.

Dar rekomenduojame atkeipti dėmesį, kaip gegnės pritvirtintos prie mūrloto. Gerai, jei tam buvo naudotos vadinamos kabės, jos tvirtai laiko gegnes. Tačiau, jei buvo naudotos vinys, tvirtinimo vietą reikia papildomai sutvirtinti metaliniais kampais ir varžtais, papildomo tvirtinimo detalės kainuos apie 200 litų.

Jei konstrukcijoje rasite iš kelių dalių sudurtas gegnes, tokį sujungimą rekomenduojame sutvirtinti naudojant varžtus su veržlėmis, jei reikia, įdėti medinę apkabą.
Taip sutvarkius konstrukciją, stogui uždengti galėsite naudoti čerpes ir Jūsų stogas patikimai tarnaus ilgus dešimtmečius, jam bus nebaisus stiprus vėjas ir didžiulės sniego apkrovos, kurios daro didžiausią įtaką skaičiuojamai apkrovai.

Neretai pasitaiko klientų, kurie galvoja, kad stogo konstrukcijai didelę įtaką daro pasirinkta stogo danga. Iš tikrųjų, jei palyginsime įvairias stogo dangas, įsitikinsime, kad dangos įtaka yra minimali, o jei pridėsime dar ir stogdengio svorį, tai skirtumo tarp stogo dangų nėra. Pateikiame tikslius apkrovų su įvairiomis stogo dangomis paskaičiavimus ir palyginimus:

 

Apkrovų įvairiomis stogo dangomis paskaičiavimas ir palyginimas, kg/m²

 

 

 

 

Maži lapai

 

Šiferis

22

 

Lentų paklotas

16,5

 

Gegnės

8,5

 

Sniegas

160

 

Vėjas

7,2

 

Viso

214,2

 

 

 

 

Betoninės čerpės

42

 

Grebėstai

5

 

Paklotas

0,8

 

Distancinė juostelė

0,7

 

Gegnės

8,5

 

Sniegas

160

 

Vėjas

7,2

 

Viso

224,2

 

 

 

 

Skarda

5

 

Lentų paklotas

8,5

 

Gegnės

8,5

 

Sniegas

160

 

Vėjas

7,2

 

Viso

189,2

 

 

Kokią plėvelę pasirinkti?

Įvertinus ir sustiprinus stogo konstrukciją, jums reikės sutvarkyti šilumos izoliacinį sluoksnį, uždengti stogą „kvėpuojančia“ difuzine plėvele. Ji, kaip ir žmogaus oda, leis jūsų stogui kvėpuoti, išleisti stogo konstrukcijoje besikaupiančią drėgmę ir patikimai apsaugos stogo konstrukciją ateityje nuo puvimo. Rekomenduojame rinktis patikimo ir žinomo gamintojo plėvelę. Kokią plėvelę rinktis? Ar tą, kuri kainuoja 3-4 litus, ar tą kuri kainuoja 6-7 litus už m²? Paskaičiuokite, jei jūsų namo stogas yra apie 150 m², pasirinkdami pigią plėvelę jūs tesutaupysite 400-500 litų, tačiau rizikuosite įsidėti prastą plėvelę. Jei ji neleis garams išeiti, drėgmė pridarys daugiau nuostolių. O norint pakeisti plėvelę, reikės vėl nuimti stogo dangą, tuomet išlaidos dešimtis kartų viršys tą, kažkada sutaupytą sumą.

Verta žinoti, kad TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTE STR 2.05.02:2001, 97.2 punkte nurodoma, kad hidroizoliacinis, antikondensacinis bei vėją izoliuojantis medžiagų sluoksniai turi būti patikimai sujungti. Todėl rekomenduojame pasirinkti difuzinę plėvelę, turinčią klijuojamą juostą.

Monier rekomenduojama vokiška Divoroll Universal 2S plėvelė turi net 2 klijuojamas juostas, tai leis patikimai ir nesudėtingai suklijuoti plėvelės juostas tarpusavyje, taip užtikrinti ištisą neperpučiamą sluoksnį ir sumažinti šilumos nuostolius iš stogo konstrukcijos.

 

Verta žinoti:
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTE STR 2.05.02:2001, 44 punkte rašoma:
Stogo konstrukcija turi būti tokia, kad ties karnizais nesusidarytų ledo varvekliai, nuo stogo nekristų sniego nuošliaužos, būtų saugu vykdyti stogo priežiūros bei remonto darbus, t.y. stogo eksploatavimo, priežiūros ir remonto darbai neturi kelti grėsmės nė vieno darbų etapo metu. Užlipimui ant stogo turi būti įrengti patogūs ir saugūs laipteliai.
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTE STR 2.05.02:2001, 91.1 punkte rašoma:
Čerpių stogo nuolydžiai ir čerpių tvirtinimas turi atitikti čerpių gamintojo įrengimo instrukcijos reikalavimus. Kai stogo nuolydis per 50 laipsnių, turi būti tvirtinamos visos čerpės.
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTE STR 2.05.02:2001, 96.7 punkte rašoma:
Visas nutekantis nuo stogo vanduo turi patekti į įrengtą stogo lataką. Stogo latakai turi būti pritvirtinti ir įrengti taip, kad slinkdamas nuo stogo sniegas šių latakų nesulaužytų. Stogo latako išorinis kraštas turi būti ne žemiau kaip 25 mm nuo stogo plokštumos tęsinio.
TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ STATYBOS REGLAMENTE STR 2.05.02:2001, 96.10 punkte rašoma:
Šlaitiniuose stoguose būtina įrengti sniego gaudytuvus, kai stogo nuolydis viršija 30 laipsnių, – virš įėjimų į pastatus ir virš kitų žmonių vaikščiojimo zonų (p.96.10.2.).
Monier rekomenduoja įrengti sniego užtvaras visu perimetru, taip užtikrinant vienodą sniego apkrovos pasiskirstymą ant stogo. Sniegas gulintis ant stogo papildomai sumažins ir šilumos nuostolius žiemą.

Darbus atliksite patys ar kviesite stogdengius?

Jei darbus planuojate atlikti patys, jums mielai patars Monier stogų ekspertai, patarimai ir konsultacijos nekainuoja. Jūs įsitikinsite, kad stogą uždengti čerpėmis galite greitai ir tai nėra sudėtingiau, nei dengti kitomis dangomis. Monier čerpių montavimo instrukciją galite rasti- www.monier.lt

Jei darbus atlikti pasikviesite meistrą, paklauskite kokius darbus, jis atliko netoliese, gal gali pateikti rekomendacijas. Jei meistras nemoka dengti čerpėmis, Monier ekspertai jam suteiks visą reikiamą informaciją. Turime pavyzdžių, kai meistrai pabandę kloti čerpėmis, nuo to laiko šią dangą rekomenduoja savo klientams bei pasirinko ją savo namams.

Visą Monier rekomenduojamų stogdengių įmonių sąraša galite rasti – www.monier.lt

SPECIALUS PASIŪLYMAS – Monier partnerių klubo nariai, stogus dengiančios įmonės, visiems darbams suteikia 10 metų garantiją, jei stogas dengiamas Monier čerpėmis kartu su originaliais Monier priedais.

 

 

 

Kokią dangą pasirinkti? Arba kiek kartų norite remontuoti stogą?

Įvertinkite stogo dangos patikimumą, jos atsparumą vėtroms, pasidomėkite draudimo bendrovėje, kokios dangos dažniausiai nukenčia nuo vėjo?

Kokia garantija suteikiama stogo dangai? Palyginimui, čerpėms suteikiama 30 metų garantija, tai net 3 kartus daugiau nei skardinei stogo dangai.

Ar norite, kad stogo dangos nereikėtų remontuoti po 10 metų?

Kaip pasikeis namo estetinis vaizdas ir vertė, pasirinkus vieną ar kitą stogo dangą?

Įvertinkite, ar siūloma stogo dangos kaina skaičiuojama su perdengimu. Jei pvz. skaičiuosime šiferinę dangą, kurios dažnai nurodoma 1 lapo kaina, paskaičiuokite kiek kainuos 1 m² ir dar pridėkite +20% persidengimui.
Kiek stogo dangos reikės pjaustyti prie nuožulnių kraigų ar įlajų? Kuo didesnis stogo dangos lapo plotas, tuo daugiau turėsite nupjaustytų atraižų.

Išsiaiškinkite, ar jums siūlomas pilnas stogo medžiagų komplektas. Kokia siūlomų priedų kokybė ir ilgaamžiškumas. Pavyzdžiui, būna, kad viena įmonė tepasiūlo 5 pozicijas (stogo dangą, kraigus, vėjalentes, pigią difuzinę plėvelę, tvirtinimo detales). O kita įmonė siūlo pilnai sukomplektuotą stogą su visomis reikalingomis medžiagomis, įtraukdama ir geros kokybės difuzinę plėvelę, paukščių užtvaras, kraigo ventiliacines tarpines, kaminų sandarinimo medžiagas, sniego gaudytuvus, kopėtėles, aikšteles prie kamino, nerūdijančias aliuminines įlajas ir laštakius. Jei turėsite klausimų, jums į juos atsakys Monier stogų ekspertai – konsultacijos nemokamos.