Čerpės: kokios geriausios?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Pasakoti, kad tikrų čerpių stogo danga suteikia namui solidumo, net nebereikia. Šiuolaikinių technologijų dėka paprastam žmogui net sudėtinga atskirti ar stogas dengtas betoninėmis ar molinėmis čerpėmis.

Čerpės masiškai pradėtos naudoti tik prieš 150 metų, nes tada atsirado geležinkelis ir garo mašinos. Iki tol jos buvo labai brangi stogo danga, nes sunkias čerpes buvo sudėtinga transportuoti ir nebuvo meistrų, kurie ne tik mokėtų jas pagaminti, bet ir sumontuoti. Todėl, prieš daugiau nei 150 metų, čerpės buvo montuojamos tik miestuose. Lietuvoje čerpes degdavo tik kai jų prireikdavo dvarams, esantiems netoli gamybos cechų.

Štai 4 faktai apie čerpinius stogus, kurį tikrai girdėjote. Kai kurie iš klaidingi, kai kurie- ginčytini.

1. Čerpių stogas sunkus. Na taip, jis čerpių stogo danga yra 10 kartų sunkesnė už skardinę stogo dangą. Ar tai blogai? Nemanau. Pavyzdžiui rastiniam namui kaip tik rekomenduojama sunki čerpių arba akmens skalūno stogo danga, kad stogas suslėgtų sienas. Namui yra „sveika“ sunkus stogas, kad jo nenupūstų vėtros. Pasižiūrėkime į senus senamiesčio čerpinius stogus: stogai išlinkę, sienos daug plonesnės nei dabar statomos, bet stogai negriūna ir stovi virš 100 metų.

2. Stogo konstruktyvui reikia daug medienos. Ne visiškai sutinku su šiuo teiginiu. Pabandykime palyginti skardinio stogo konstruktyvą. Skardinei stogo dangai naudojamų grebėstų (lotų) matmenys 2,5x10cm, čerpių stogo dangai 5x5cm. Atstumai tarp grebėstų pas čerpių stogus, ir pas skardos stogus yra labai panašūs. Taigi išvada- kubų medienos grebėstams sunaudojama tiek pat.

Aišku, dar yra laikančiosios gegnės, bet ir jos montuojamos kas 60cm tiek pas skardiniams , tiek čerpių stogams. O kaip dėl pačių gegnių matmenų? Aš sau nedrįsčiau dėti gegnes 5x15cm po čerpiniu stogu, bet drąsiai montuočiau po skardiniu stogu.
Bet gaunasi paradoksas! Norėdamas sumontuoti daugiau vatos į stogo konstruktyvą, aš užsakysiu aukštesnes gegnes, kad todėl jos ,būdamos tvirtesnės, puikiausiai tiks ir čerpinei stogo dangai.

3. Betoninių čerpių danga blunka. Iš tiesu, pasakykite man, o kokia stogo danga neblunka? Net populiariausio skardinių stogo dangų pardavėjo garantiniame rašte parašyta, jog skarda bluks tolygiai. Betoninių čerpių mišinys iš karto gaminamas su dažo pigmentu, po to jos dar papildomai nudažomos akriliniais dažais vandens pagrindu. Todėl drąsiai galiu sakyti, kad rimto gamintojo betoninės čerpės išliks gražios visą Jūsų gyvenimą.

4. Čerpės samanoja. Visiškai sutinku su šiuo faktu, bet pridėsiu, kad sąmanoja ir ir skardinės, ir šiferinės stogo dangos. Dažniausiai stogai samanoja šiaurinėje pusėje, po medžiais, kur susidaro užuovėjos. Ar tai blogai? Nemanau. Čia jau skonio reikalas.

Jūs sužinojote 4 faktus apie čerpes, bet aš nieko nepasakiau apie molinių ir betoninių čerpių skirtumus. Išduosiu paslaptį, kurią žadėjau atskleisti straipsnio pradžioje. Viename seminare, kurį organizavo vienas didžiausias čerpių gamintojas, priėjau prie fabriko ir atstovo ir tyliai paklausiau: „jei sau dengtumeisi stogą, ar naudotum molines ar betonines čerpes?“. O jis man atsakė taip: „naudočiau tik betonines čerpes, nes ilgaamžiškumu ir estetika nesiskiria nuo molinių, kaina ženkliai mažesnė“. Štai Jums ir atsakymas…