Blokai – tvirtos sienos garantas

https://www.supernamai.lt/ Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Blokų įvairovė ir pagrindinės jų savybės

Reikalavimai blokams nurodyti aplinkos ministro patvirtintame Reglamentuojamų statybos produktų sąraše. Visiems blokams reglamentuojami rodikliai nurodyti standartuose pagal produktų paskirtį, o kai kuriems blokams papildomai nurodytas ir atsparumas šalčiui. Lietuvos rinkoje yra apie 20–30 skirtingų blokų, pagamintų įvairiomis technologijomis, o juos galima skirstyti pagal medžiagas, iš kurių jie pagaminti: silikatiniai, akytojo betono, betono su lengvaisiais užpildais, betono su tankiaisiais užpildais, keraminiai, gipso. 

Silikatiniai blokai yra atsparūs drėgmei ir šalčiui, gaminami iš gamtinių žaliavų, kurios kietinamos itin aukštoje temperatūroje suslėgtuoju vandens garu. Jų gamybai suvartojama nedaug energijos. Kuo tankesnė medžiaga, tuo geriau ji akumuliuoja šilumą, todėl šiuo atžvilgiu silikatiniai mūro gaminiai yra pranašesni už kitus. Akytojo betono blokai apibūdinami kaip lengva, turinti didžiausias šilumos izoliacines savybes, palyginti su kitomis sienoms mūryti skirtomis medžiagomis. Šių blokų privalumu laikytina tai, kad jie sulaiko ir akumuliuoja šilumą, todėl žiemą šilumos nuostoliai mažėja.

Betoniniai blokai yra su sunkiaisiais užpildais („Haus“ tipo blokai) ir su lengvaisiais užpildais („Fibo“ tipo blokai).Pagrindinės betoninių blokų sudedamosios dalys yra cementas, smėlis ir vanduo. Užpildai pagerina termoizoliacines blokų savybes. Keraminiai blokai įvardijami kaip natūralus mineralinis produktas, gautas naudojant natūralias žaliavas ir paprastą gamybos technologiją.

Įvairių blokų privalumai ir trūkumai

Blokai skiriasi matmenimis ir konfigūracija, paprasčiau kalbant, tuštymėmis, suformuotomis blokuose. Skirtingų gamintojų blokuose gali skirtis tuštymių forma, išdėstymas ir skaičius. Blokuose suformuotos įvairios tuštymės juos palengvina, tad meistrams daug lengviau dirbti statybos aikštelėje, nereikalinga papildoma kėlimo įranga. Kiaurymėse uždarytas oras gerai izoliuoja šilumą, taip pagerinamos termoizoliacinės bloko savybės.

 

Kaip nesuklysti pasirenkant blokus?

Statybos gaminių standartuose gamintojui nurodyti būtinieji rodikliai, kuriuos jis privalo pateikti vartotojui. Vartotojas pateiktame blokų aprašyme ir žymėjime turėtų matyti: matmenis, matmenų nuokrypius, gniuždomąjįstiprį, tariamąjį sausąjį tankį, šilumines savybes ir pan. Aprašyme taip pat turi būti įrašytas standarto žymuo. Blokai ženklinami vienu iš šių būdų: ant gaminių, ant pakuotės, tiekimo dokumentuose arba sertifikate. Gamintojas pagrindines blokų savybes dažniausiai pateikia ant gaminių pakuotės.

 

Pasak AB „SKV“ pardavimo vadovo Remigijaus Šerpyčio, renkantis blokus reikėtų atkreipti dėmesį į techninius jų rodiklius: garso izoliaciją, gniuždomąjįstiprį, medžiagos sudėtį, atsparumą šalčiui,šiluminę inerciją, įmirkį.Didelis blokų stipris užtikrina sienų tvirtumą ir patikimumą. Esant dideliam gniuždomajamstipriui nereikia papildomai sienos stiprinti ją armuojant, išvengiama problemų kabinant spinteles, kriaukles, atliekant įsikūrimo ir apdailos darbus, kabinant laiptų pakopas. Blokų drėgnis parodo, kiek drėgmės naudojama medžiaga įgeria, kai ji yra atitvaroje. Gyvenant individualiame name svarbu, kad kambariuose būtų optimali 40–60 proc.drėgmė. Jeigu blokai įgertų per daug drėgmės, kambariuose oras būtų per sausas.

 

„Šiluminė inercija aktuali, kai namas jau yra pastatytas. Kuo didesnė šiluminė inercija, tuo mažesnė kambario oro temperatūros priklausomybė nuo lauko temperatūros pokyčių: žiemą kambariuose lengviau palaikoma pastovi šiluma, o vasarą sienos neleidžia prikaitinti kambarių iki lauko temperatūros, pavyzdžiui, iki +30 ºC, dėl to nereikalingos didelės išlaidos orui patalpose vėsinti.Šiluminė inercija dažniausiai priklauso nuo pastato atitvarų medžiagos tankio. Kuo didesnis blokų tankis, tuo didesnė šiluminė inercija“, – sakoR. Šerpytis

Kaip apskaičiuoti, kiek kainuos siena?

Pasak R. Šerpyčio, skaičiuojant sienos kainą, reikia atsižvelgti į tai, kiek mūro elementų reikės vienam kvadratiniam metrui sienos išmūryti ir tik tada lyginti vieno ar kito gaminio kainas, nes mūro gaminiai turi skirtingus pločius ir ant padėklo jų sukrauta nevienodai.

 

Pavyzdžiui, jei statomas pastatas be angų, 6 m ilgio, 4 m pločio ir 3 m aukščio, šio pastato sienos sudarys 60 kv. m. Kiek tokiam pastatui reikės blokų, galima suskaičiuoti tik žinant jų plotį. Kai blokų plotis 15 cm, reikia 9 kub. m medžiagos, o jei blokų plotis 30 cm, tai net 18 kub. m. Taigi jeigu kubinio metro kaina vienoda, pirkdami 30 cmblokus sumokėsite dvigubai daugiau. Suma bus vienoda tik tada, jeigu 30 cmpločio blokų vieno kubinio metro kaina bus perpus mažesnė nei 15 cmpločio blokų.

 

„Lyginant blokų kainas taip pat reikia įvertinti sienos stiprinimo kainą ir sienos apdailos kainą.Skaičiuojant atitvarų kainą, verta skaičiuoti bendrą, blokų ir termoizoliacinės medžiagos, kainą, nes mūro medžiagos turi skirtingą šilumos laidumo koeficientą. Paprasčiau tariant, skirtingus blokus reikia šiltinti skirtingu termoizoliacijos storiu. Įvertinus visus išvardytus parametrus ir apskaičiavus sienos kainą,galimamatyti, kad statybos kaštai gali skirtis iki 40 proc.“, – sako R. Šerpytis.

Įvairių blokų apytiksliai techniniai rodikliai

 

Sunkesni blokai – geresnė garso izoliacija

UAB „Simpras“ projektų vadovas Robertas Zavalis sako, kad visi blokai be išimties turi savų pliusų ir savų minusų. Kokie blokai yra tinkamiausi,lemiadu pagrindiniai dalykai: pastato architektūra ir blokų kaina. Dabar beveik kiekvienas pastatas yra individualus, todėl tinkamiausio sprendimo reikia ieškoti atsižvelgiant į konkretų pastatą, būtina pasitarti su namą projektuojančiu architektu ar inžinieriumi. UAB „Simpras“ siūlo trijų skirtingų rūšių blokus: silikatinius, keraminius ir akytojo betono. „Kad blokai atitiktų visus užsakovo poreikius, rinkai tiekiame skirtingų tipų blokus“, – sako R. Zavalis.

Renkantis blokus reikia atkreipti dėmesį į jų svorį, pagal jį – ir į kitas savybes, pvz., kuo didesnis blokų tankis, tuo didesnis gniuždomasis stipris. Silikatinių blokų gniuždomasis stipris siekia iki 20 MPa, keraminių blokų –15 MPa, o akytojo betono blokų – apie 2,5–3 MPa. Sunkesni blokai taip pat pasižymi geresnėmis garsą izoliuojančiomis savybėmis, tačiau kuo lengvesnis blokas, tuo geresnės jo termoizoliacinės savybės. Taip pat lengvesni blokai sukeliamažesnes konstrukcijų apkrovas į pamatus,o tai gali labainulemti pastatoišlaidas.

Akytojo betono mūras – tvirtas, šiltas ir nedegus

Vieni iš UAB „Simpras“ rinkai siūlomų blokų – akytojo betono blokai „Airstone“. Pasaulyje akytasis betonas kartais dar vadinamas akytu betonu arba dujų silikatu, gaminamas jau daugiau nei 70 metų. Tai dirbtinis akmuo, kuriame tolygiai pasiskirstę milijonai porų.

Tradicinės akytojo betono blokų žaliavos yra natūralios mineralinės medžiagos: cementas, kalkės ir smulkus kvarcinis smėlis. Smulkiai sumalta žaliava surišama rišikliu, o poras formuoja specialūs priedai. Vėliau suformuoti blokai kietinami autoklavuose. „Kadangi akytasis betonas porėtas, jo šiluminė varža 10 kartų didesnė nei įprasto skaldos betono ir 2–4 kartus didesnė nei keraminių ar silikatinių plytų. Jis nedegus, atsparus ugniai irkarščiui, į aplinką neišskiria nieko, kas keltų pavojų žmogaus sveikatai ar gyvybei, – jokių dūmų, jokių nuodingų dujų. Atliekant bandymus nustatyta, kad gaisro veikiama 15 cmstorio akytojo betono siena išsilaiko mažiausiai 6 valandas, o realaus gaisro sąlygomis buvo ir taip, kad tokia siena išliko nepažeista net 120 valandų“, – sako R. Zavalis.

Pasak pašnekovo, vienas akytojo betono trūkumas – palyginti didelis pradinis drėgnumas. Dėl technologinių niuansų vos pagamintame akytajame betone drėgmė sudaro 22–35 proc. masės, tačiau į sieną sumūrytų bei tinkamai nuo kritulių apsaugotų akytojo betono blokų drėgmės balansas nusistovi maždaug po pusmečio ir pasiekia apie 5 proc.nuo masės ribą.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.