Perdangų tipai, savybės ir pasirinkimas

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Perdangų tipai pagal funkciją:

Tarpaukštinės perdangos;

Pastogės perdangos;

Rūsio perdangos;

Perdangos susisiekiančios su lauku (virš įvažiavimų ir panašiai).

Perdangų tipai pagal medžiagas:

Gelžbetoninės – surenkamos arba monolitinės;

Plieninės;

Medinės;

Kompleksinės – iš blokelių.

Perdangų tipai pagal naudojimo būdą:

Sijinės;

Plokštinės.

 

Perdangos tipo pasirinkimas priklauso nuo pastato konstrukcijos ir paskirties, o taip pat ir nuo apkrovos lygio. Apskaičiuojant apkrovas, atsižvelgiama į baldų, žmonių, santechninės ir kitos įrangos svorį. Pastovi apkrovos sudedamoji dalis – pačios perdangos svoris. Perdangos yra labai svarbios pastato erdvinio standumo atžvilgiu: nuo jų priklauso ar pastato forma išliks nepakitusi veikiant įvairioms apkrovoms.

Gelžbetoninės perdangos

Tradicinės perdangos yra gelžbetoninės arba iš medinio karkaso. Surenkamųjų gelžbetoninių perdengimo plokščių montavimui reikia krano, o gelžbeto­ninės monolitinės perdangos įrengimui reikia surinkti klojinius, tinkamai armuoti bei kloti betono mišinį. Dažnai dėl šių priežasčių statytojai atsisako gelžbetonio perdangų ir naudoja medines karkasines perdangas.

 

Medinės perdangos

Medinės perdangos kainą galima sumažinti naudojant pigesnes medžiagas, didi­nant atstumą tarp sijų, mažinant garso izolia­cijos sluoksnį. Tačiau šiuo atveju prarandamos tokios savybės, kaip laikomoji galia, gera garso izoliacija, ilgaamžiškumas ir pan. Be to, klaidin­gai parinkus ir sumontavus medinę perdangos konstrukciją, ji gali įlinkti, girgždėti, o kiekvie­ną žmogaus žingsnį antrame aukšte girdėsime pirmame aukšte.

 

Plieninės – sijinės perdangos

Dėl įrengimo paprastumo ir gerų termoizoliacinių savybių, sijinės perdangos dažniausiai yra naudojamos individualių namų statyboje. Tokios perdangos pagrindas – gaminamos iš spygliuočių ir lapuočių medžių arba plieninės sijos, kurios remiasi į laikančiąsias sienas. Sijų skerspjūviai priklauso nuo angos pločio ir atstumo tarp jų.

 

Kompleksinės – iš blokelių perdangos

Perdangos iš smulkių surenkamųjų elementų, kurie atlieka ir betonavimo klojinio, ir laikan­čiosios konstrukcijos funkciją. Blokelių perdenginys yra gera alternatyva įprastiems per­denginiams tais atvejais, kai perdenginys yra sudėtingos formos, kai statinys rekonstruojamas arba kai neįmanoma panaudoti krano.

Kurį blokelių perdangos tipą pasirinkti – ar su surenkamosiomis sijomis, ar be jų – lems galimybė naudoti medieną ar klojinius išrams­tymui. Jei specialiai šiam perdenginiui išrams­tyti reikia didelių sąnaudų, tai patogiau rinktis surenkamųjų sijų konstrukciją. Tačiau tokiomis konstrukcijomis įrengti perdangą užtrunka gero­kai ilgiau nei sudėti gelžbetonio plokštes.

 

Gelžbetonio plokštės pagreitina statybą

Sparčiai tobulėjant gelžbetoninio technologijoms, pra­dėjus gaminti tikslių matmenų plokštes ir atsiradus galimybei šiuolaikines perdengimo plokštes pjaustyti norimo ilgio, pločio ar net kampu jos nepraranda populia­rumo. Gaminant gelžbetonio plokštes gali būti suformuotos ir angos inžineriniams tinklams, laiptams, šachtoms tam tikrose vietose. Tai pagreitina statybą ir nebereikia statybos aikš­telėje atlikti papildomų darbų. Jos pasižymi patvarumu, ilgaamžiškumu ir atsparumu ugniai, tačiau turi pernelyg didelį lyginamąjį svorį. Todėl tikslinga jas naudoti tik kaip cokolines.

Monolitinių ir surenkamų perdangų skirtumai

Yra skiriamos monolitinės ir surenkamos gelžbetoninės perdangos. Monolitinės gelžbetoninės perdangos įrengiamos tuo atveju, jeigu veikia stiprios, dinaminės apkrovos. Taip pat monolitinės konstrukcijos reikalingos tada, kai būtent perdangos užtikrina pastato erdvinį standumą, kai pastatas turį tokią sudėtingą formą, kad tipinės surenkamųjų perdangų konstrukcijos negali būti panaudotos. Gyvenamuose namuose dažniausiai naudojamos surenkamos perdangos – unifikuotos surenkamosios gelžbetoninės plokštės.

 

Iškilo klausimų? Užduokite klausimus mūsų žinovams statybos, įrengimo, interjero ir aplinkos temomis: KLAUSK ŽINOVO