Kaip išvengti klaidų šiltinant pastatus?
Šiltinimo klaidoms jautriausia pastato vieta yra stogas
Norint įrengti kokybišką atitvarą – sieną, stogą, grindis, pertvarą – reikia užtikrinti visos konstrukcijos teisingą įrengimą, kadangi net menkiausia klaida gali niekais paversti visas pastangas. Pradėkite nuo teisingo šilumos izoliacijos įrengimo. Tai yra bendrosios nuostatos, taikomos šilumą izoliuojančių medžiagų gaminiams.
Šilumą izoliuojančios plokštės privalo:
visiškai prigulti prie šiltinamos atitvaros paviršiaus;
būti perstumtos viena kitos atžvilgiu;
montuojant į vidinį karkasą, turi jį visiškai užpildyti;
vėjo izoliacijos plokštės iš akmens vatos turi perdengti visas universalių plokščių siūles ir glaudžiai prie jų priglusti.
Šilumos izoliacijos įrengimo požiūriu galime išskirti tris sienų rūšis – mūrines, karkasinės ir tinkuojamas – kiekvienai jų būdingos savitos klaidos.
Mūro sieno
Norint įrengti kokybišką atitvarą – sieną, stogą, grindis, pertvarą – reikia užtikrinti visos konstrukcijos teisingą įrengimą, kadangi net menkiausia klaida gali niekais paversti visas pastangas. Pradėkite nuo teisingo šilumos izoliacijos įrengimo. Tai yra bendrosios nuostatos, taikomos šilumą izoliuojančių medžiagų gaminiams.
Specialistų teigimu, Lietuvos klimato sąlygoms tinkamiausia yra trisluoksnio ventiliuojamo mūro siena. Tokioje atitvaroje nesikaupia drėgmė, padidėja išorinio mūro ilgaamžiškumas. Įrengiant trisluoksnio mūro ventiliuojamas sienas, būtina atkreipti dėmesį į: teisingo ventiliuojamo oro tarpo įrengimą ir vėjo izoliacijos naudojimą. Oro tarpą rekomenduojama palikti 40 mm pločio. Šiame oro tarpe būtina užtikrinti oro judėjimą, o tai reiškia, jog sienos apačioje reikia įrengti angas orui patekti, o viršuje – angas orui išeiti. Šilumos izoliaciją būtina priglausti prie šiltinamo paviršiaus, įrengti vėjo izoliacinį sluoksnį iš akmens vatos plokščių.
Vėjo izoliacijos plokštės turi perdengti universalių plokščių siūles. Šilumos izoliacija tvirtinama tvirtinimo elementais arba jos padėtis fiksuojama fiksatoriais, pastarieji yra užmaunami ant lanksčių jungčių. Tokioje konstrukcijoje dažnai yra suklystama, kai vėjo izoliacijai vietoje akmens vatos plokščių pasirenkamos plėveles. Vėjo izoliacijai panaudota medžiaga turi būti laidi vandens garams, o pasirenkant plėveles dažnai į tai nekreipiama dėmesio ir parenkamos mažai vandens garams laidžios medžiagos. Taip sudaromos sąlygos kondensatui kauptis ant vėjo izoliacijai panaudotos plėvelės vidinės pusės.
Dažniausios šiltinimo stogo įrengimo klaidos
Kaip ir rengiant sienas, neteisingai pasirenkamas vėjo izoliacijos tipas. Tuomet kondensatas kaupiasi už šilumos izoliacijos ant vėjo izoliacijai parinktos medžiagos, o atšilus pradeda tekėti į patalpą.
Ventiliuojamo oro tarpo įrengimas. Oro tarpas dažnai yra įrengiamas, tačiau dažnai jame nėra užtikrinta ventiliacija.
Karkasinės sienos
Šiltinant karkasines atitvaras, ypač aktualu tinkamai parinkti vėjo ir garo izoliacijos plėvelės bei teisingai jas įrengti. Garo izoliacija skirta vandens garų patekimui į sienos konstrukciją sumažinti ir ją rekomenduojama įrengti prieš šilumą izoliuojantį sluoksnį. Galima įrengti ir taip mineralinės vatos sluoksnių, tačiau būtina užtikrinti, kad išorinis izoliacinės medžiagos sluoksnis būtu bent triskart storesnis už vidinį. Priešingu atveju tam tikromis sąlygomis gali kauptis kondensatas prieš garo izoliaciją.
Karkaso sienos turi būti vėdinamos, todėl būtina įrengti oro tarpą tarp vėjo izoliacijos ir sienos apdailos ir užtikrinti oro judėjimą jame.
Kaip ir mūro sienos atveju vėjo izoliacija turi būti laidi vandens garams, todėl reikia labai atsargiai rinktis vėją izoliuojančias medžiagas. Mes rekomenduojame naudoti vėją izoliuojančias akmens vatos plokštes. Montuojant universalias plokštes į medinį karkasą labai dažnai daromos klaidos: per plati plokštė (rekomenduojama, kad plokštė būtų 1,5-2% platesnė) sugrūdama į karkasą, dėl to ji nevisiškai priglunda prie šiltnamio paviršiaus; paliekami plyšiai tarp karkaso ir plokštės. Jei tarp statramsčių ir akmens vatos plokščių lieka plyšiai, pastatas praras daugiau šilumos. Universalios plokštės yra gaminamos 565 mm pločio ir yra pritaikytos naudoti į medinį karkasą, kurio statramsčių plotis yra 50 mm, o žingsnis – 600 mm. Taip atstumas, kurį turi užpildyti akmens vatos plokštės, yra 550 mm, o pačios plokštės plotis – 565 mm. Į metalinį karkasą siūlome naudoti specialių matmenų plokštes, kurių plotis yra 610 mm. Prieš dedant į karkasą plokštę, reikia truputį iš šonų suspausti ir įdėti į karkasą. Taip ji užpildys visą jai skirtą erdvę ir laikysis karkase.
Šiltinant dviem vatos sluoksniais, ypač svarbu užtikrinti, kad jie glaudžiau priglustų vienas prie kito, o plokščių jungimo siūlės pirmame sluoksnyje nesutaptų su antrojo sluoksnio siūlėmis.
Tinkuojami fasadai
Vienas iš efektyviausių pastatų šiltinimo būdu yra fasado "apvilkimas" akmens vatos sluoksniu ir jo tinkavimas aplaidos tinku. Šiltinant tinkuojamus fasadus, specialistai rekomenduoja naudoti fasadų lameles. Tai vertikaliai orientuoto plaušo lamelės, nedidelių matmenų (1200 X 200 mm), jas lengva klijuoti prie sienos ir nereikia papildomai tvirtinti smeigėmis. Jas patogu naudoti lenktiems paviršiams šiltinti. Žinoma, čia irgi galioja taisyklės – fasadų lamelė turi būti visu plotu padengta klijais. Tai leidžia išvengti dažnai pasitaikančios klaidos, kai klijuojant kietas akmens vatos plokštes, klijavimas būna tik taškinis, nesivarginama klijais patepti viso plokštės perimetro. O tai padaryti tiesiog būtina, nes antraip oras laisvai cirkuliuos tarp plokščių ir mažins izoliacijos efektyvumą.
Lietuvoje ypač aktualus kompleksinio požiūrio stygius: dėl neišmanymo ar dėl taupumo dažnai perkamos vienos sistemos komponentai turi būti kruopščiai tarpusavyje derinami, nes ilgaamžiškumo efektas. Į viena šiltinimo sistemą sumaišę įvairių sistemų elementus veikiau patirsime nuostolių nei sutaupysime.
Jautriausias – stogas
Šiltinimo klaidoms jautriausia pastato vieta yra stogas. Paprasčiausiai pro jį pradeda tekėti į patalpų vidų, tai gadina apdailą ir dažnai pataisyti būna labai sudėtinga. Pasiseka tiems, kurie klaidas aptinka dar neįrengus apdailos, bet būna, kad stogas pradeda tekėti po vien ar dvejų metų. Individualieji namai dažniausiai statomi su šlaitiniais stogais.
Kertiniai teisingo stogo šiltinimo elementai yra garo, vėjo bei hidroizoliacijos plėvelių teisingas parinkimas ir montavimas bei stogo vėdinimas. Šiaip jau šlaitinio stogo konstrukcija yra panaši i karkasinės sienos. Todėl tai, kas buvo paminėta apie šilumos izoliacijos, vėjo izoliacijos ir garo izoliacijos įrengimą karkasinėse sienose, tinka ir šlaitiniams stogams.
Žymos: pastatų šiltinimas, šilumos izoliacija, įrengimas, tinkuojami fasadai, mūro sienos.