Kad nereikėtų šildyti už lango esančio oro
Sandarinimas efektyviai taupo šilumą
Yra pamatuota, kad per langų staktas ir rėmus prarandama apie 30-35 procentų šilumos. Daugelis gyvenamųjų daugiabučių, ypač senesnės statybos, turi prastos kokybės langus ir balkonų duris, todėl pro juos patenka nemažai šalto oro. Pro langų plyšius prarandama keliskart daugiau šilumos nei pro kvadratinį metrą buto sienos paviršiaus.
Langų sandarinimas kainuoja nedaug, o efektas jaučiamas iškart. Sandarinant langus ir duris galima sutaupyti šilumos nuo 9 proc. vienaaukščiuose iki 17 proc. daugiaaukščiuose namuose. Be to, išlaidos yra nedidelės. Taigi remontuojant būstą senus medinius langus keisti būtina tik tuomet, jei jų rėmai yra supuvę ir neįmanoma nei jų atnaujinti, nei gerai užsandarinti.
Kaip teisingai sandarinti langus
Paprasčiausias langų sandarinimas – tai užklijuoti plyšius tarp langų gumine ar porolono juostele. Deja, toks sandarinimo būdas nėra ilgalaikis. Po kurio laiko juostelės pasidengia dulkėmis ir atsiklijuoja. Senas susidėvėjusias porolonines juosteles labai sunku ir nugramdyti nuo lango rėmo, o nugramdžius gali tekti net perdažyti langus.
Sandarinant gumine juostele, galima ją prikalti vinutėmis, tuomet ji ilgiau laikys. Guminių sandarinimo juostelių būna įvairių formų ir dydžių. Pigiausiai ir greičiausiai sandarinama klijuojamomis juostelėmis. Tinkamai užklijuotos ir prižiūrimos jos gali laikyti 2-3 metus, paskui reikia keisti naujomis. Jei norite sandarinti pritvirtinamomis juostelėms, teks įsigyti „skabių“ ir specialų pistoletą. Tokie tarpikliai laikys 3-5 metus. Jei tinkamai sandarinti langai, būstas bus apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų ir gatvės triukšmo, o kambaryje temperatūra pakils 6-8 laipsniais.
Sandarinti būtina ir stiklą
Sandarinti reikia ne tik lango rėmus, bet ir stiklą. Lango stiklui sandarinti reikalingi specialūs hermetikai. Medinės stiklo juostos nesulaiko nei drėgmės, nei vėjo, tik pūdo lango rėmą ir sukelia nemalonią vibraciją. Todėl išorės stiklo juostas reikia pakeisti tam skirtu hermetiku.
Jei sandarinsite patys, o stiklą išimti jums sunku, galima sandarinti ir paprasčiau. Specialiu sandarinimo pistoletu užpurkškite silikono tarp stiklo ir rėmo taip, kad stiklas priliptų ir pabarškinus pirštu nevirpėtų. Daugumos seno tipo langų varčios yra dvigubo stiklo, tai į vidų dar reikia įdėti tarpinę juostelę. Prieš klijuojant juostelę būtina nuvalyti langą.
Vietoj stiklų taupant šilumą galima į langą įdėti stiklo paketą. Jei lango rėmai ir stiklas yra sandarūs, šilumą sutaupyti galima stiklą sutvirtinus specialia šilumą sulaikančia plėvele, prilygstančia stiklo paketui. Užklijavus plėvelę, patalpos temperatūra žiemą gali pakilti 2-4 laipsniais, o vasarą tiek pat sumažėti. Ši plėvelė atspindi iki 65 proc. infraraudonųjų spindulių atgal į patalpą ir nepraleidžia ultravioletinių spindulių (į kambarį patenka mažiau šviesos, tad jei kambariai tamsūs – nelabai tinka). Šia plėvele sandarinant, užklijuotą paviršių plauti ir valyti galima po savaitės.
Trigubas sandarinimas
Tyrimais nustatyta, kad daugiabučiuose tarpas tarp langų staktos ir sienų yra itin laidus šilumai, tik apie 10 proc. atvejų lango stakta statybininkų buvo tinkamai įstatyta. Taigi tenka papildomai užtaisyti staktas šilumai ir orui nelaidžiomis medžiagomis. Keičiant langus naujais geriau rinktis tuos, kurie turi kamerinius langų rėmus. Senų langų tarpą tarp stiklo ir medinės lango dalies galima papildomai užpildyti specialia medžiaga – silikonu.
Kad langai, ypač nauji, būtų sandarūs, tarp lango rėmo ir namo sienos turėtų būti trigubas sandarinimas. Dažniausiai seni ar nauji langai sandarinami tik užpurškiant šiuos tarpus sandarinimo putomis. Tačiau toks sandarinimas nėra patikimas ir ilgalaikis. Langą ir balkono duris galite sandarinti iš lauko pusės, tarp sienos ir rėmo pritvirtindami sandarinimo juostą. Kiti sandarinimo būdai – vidurinis ir vidinis sandarinimai. Vidurinis sandarinimas yra toks, kai naudojamos geros kokybės putos, kurios sulaiko šilumą ir nepraleidžia triukšmo, o vidinis, kai naudojamos lipnios butilo ar aliuminio juostos. Pastarosios pritvirtinamos prie sienos ir rėmo iš vidinės būsto pusės.