Kaip pasirinkti optimalią medžiagą namo sienų statybai?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Prieš užsakant individualų projektą statytojas turi žinoti iš kokios medžiagos mūrys laikančiąsias sienas. Nors daugelį problemų patikėsite spręsti specialistams, turėtumėte pasirinkti tinkamą sienų konstrukciją, kuri tenkintų stabilumo, gyvenimo kokybės bei ilgaamžiškumo rodiklius

Į ką pirmiausiai atkreipti dėmesį renkantis medžiagą sienų statybai?
Reikėtų atkreipti dėmesį į keletą esminių kriterijų. Vienas jų – namo architektūriniai sprendimai. Jeigu namo viduje projektuojamos didelės erdvės ar dideli langai, rekomenduotina pasirinkti tvirtesnę medžiagą negu 10 MPa. Minkštesnes medžiagas reikės papildomai stiprinti (remiant perdangos ir stogo konstrukciją), naudoti metalines konstrukcijas ar ieškoti kitų sprendimų. Tam sugaištama ir laiko, ir išleidžiama daugiau pinigų. Pertvaros, t.y. vidinės sienos, yra skirtos patalpoms atskirti optiniu, funkciniu bei akustiniu požiūriu. Pasirinkus didesnio tankio ir sunkesnes statybines medžiagas kiekviena patalpa bus jaukus poilsio kampelis. Taip pat svarbu, kurių metų laiku statote namo sienas. Jeigu iki rudens pradžios nesuspėsite uždengti stogo arba namas statomas netoli vandens telkinių, geriau rinktis tas medžiagas, kurių įmirkis mažesnis nei 20%.

Ar reikalinga įvertinti sienų konstrukcinės medžiagos stiprį? Gal svarbiau yra šiluminė varža?
Renkantis sienų konstrukcijos medžiagas pirmiausia reikia išsiaiškinti jų paskirtį. Laikančiojo mūro paskirtis yra atlaikyti įvairias apkrovas, o termoizoliacinių medžiagų – suteikti sienoms šiluminę varžą. Ta pati medžiaga negali turėti abiejų savybių. Šiuo metu rinkoje yra platus statybinių medžiagų pasirinkimas, kurių tvirtumas yra nuo 1 MPa iki 20 MPa. Kuo didesnis medžiagos stipris gniuždant, tuo mažesnė šiluminė varža. Ir atvirkščiai, kuo didesnė šiluminė varža, tuo statybinis blokelis minkštesnis. Namo sienos skirtos tam, kad atlaikytų įvairias apkrovas: stiprį gniuždant, kerpant, lenkiant. Jos ne tik turi atlaikyti perdangų, stogo, vėjo, sniego, ledo apkrovas, bet ir apkrovas, kurios atsiranda kuriant namų vidaus interjerą. Statant dviaukščius namus iš mažo tvirtumo medžiagų, būtinas gelžbetoninio žiedas aplink visą mūro perimetrą. Jo šilumos varža daug mažesnė nei statybinio bloko. Todėl jam reikėtų storesnio termoizoliacinio sluoksnio nei sienoms. Kitaip bus šalčio tiltas, kuris niekais pavers namo šiltinimą.

Ką reikėtų žinoti apie dažnai minimą drėgnio rodiklį?
Šis rodiklis yra labai svarbus. Drėgnio rodikliu vadinamos dvi skirtingos savybės: įmirkis ir įdrėkis (drėgnis). Nors jos abi susijusios su vandens kiekiu gaminyje, šios savybės nustatomos skirtingais bandymais. Įmirkis – kiek padidėja gaminio svoris jį mirkant 48 h vandenyje. Bandymas atliekamas taip: išdžiovintas gaminys pasveriamas, po to 48 h mirkomas vandenyje, vėl pasveriamas – gautų rezultatų santykis ir bus „įmirkis“. Įdrėkis (drėgnis) – kiek sumažėja gaminio svoris jį džiovinant iki pastovios masės. Bandymas atliekamas taip: gaminys pasveriamas, džiovinamas džiovykloje, sveriamas kas 24h, kai svorio pasikeitimai mažesni kaip 0,2% visos masės, laikoma kad gaminys išdžiūvęs. Išdžiūvusio gaminio ir pradinis gaminio svorių santykis ir bus įdrėkis(drėgnis).

Rekomenduojama, kad mūro medžiagos įmirkis būtų ne mažesnis nei 8 %. Jeigu jis lygus arba mažesnis, mūrijimui reikia naudoti klinkerio plytom skirtą mūro mišinį. Kuo medžiagos įmirkis didesnis (daugiau kaip 50 %), tuo medžiagą daugiau reikia saugoti statybų metu. Po darbo ar lietingomis dienomis būtina mūrą uždengti hidroizoliacine medžiaga, žiemos metu blokai turi būti sandėliuojami taip, kad būtų apsaugoti nuo sniego ir ledo. Apsaugotas nuo tiesioginės drėgmės veikimo akyto betono gaminys tik po 150 parų atiduoda perteklinę drėgmę. Pastačius namą reikia uždengti stogą ir 5 mėnesius laukti kol galėsime namą šiltinti ar daryti vidinę apdailą.

 

Vieni pardavėjai kainas nurodo litais už m³, kiti vienetais, treti m². Kaip nesuklydus palyginti kainas?
Kainas reikia lyginti tik kvadratiniais metrais. Kiti lyginimai bus netikslūs, pvz. jeigu lyginsime kubais. Nes jeigu sienų mūrijimui naudosime storesnius ir mažesnio tvirtumo blokus tai sumurinsime daugiau kubų medžiagos nei naudodami plonesnius ir didesnio tvirtumo blokus. Renkantis medžiagas sienų statybai, rekomenduočiau skaičiuoti sienos kvadratinio metro kainą su šiltinimu, įvertinus gelžbetoninių žiedų reikalingumą, vidaus tinko storį, darbų kainą.

Tam, kad galėtumėte optimaliai pasirinkti medžiagą namo sienų statybai, reikėtų susidaryti pliusų ar minusų lentelę ir tada nuspręsti.

 

Iškilo klausimų? Klauskite "Klausk žinovo" rubrikoje