Stoglangiai. Praktiniai patarimai
Įmontavus stogo langą patalpos atrodys visiškai kitaip. Apskaičiuota, kad stoglangiai įleidžia šviesos 40 proc. daugiau, negu vertikalūs langai. Stoglangiai sumontuojami gerokai greičiau ir jų įrengimui reikia mažiau medžiagų negu tipiniam vertikaliam langui; stoglangiai projektuoti taip, kad bet kokiu oru žmogus galėtų stebėti lauką, o mansardoje būtų šilta ir jauku. Net uždarius stogo langą, patalpos vėdinamos. Aukštai sumontuoti stoglangiai tarnauja ir kaip papildomas šviesos šaltinis prie pat lubų.
Taisyklingai sumontavus stogo langą, patalpose niekada nebus per daug drėgmės, jos nepriplėks. Atidarytas stogo langas sukuria du oro srautus: įeinantį ir išeinantį. Dėl tokio perskyrimo srautai nesusimaišo, todėl patalpų vėdinimas gerokai veiksmingesnis. Su vertikaliais langais toks efektas pasiekiamas tik sukūrus skersvėjį. Svarbiausia – teisingai apskaičiuoti stoglangių skaičių ir optimalų išdėstymo aukštį. Pasirenkant stogo langų skaičių, būtina nepamiršti, kad stiklinamas plotas turi sudaryti ne mažiau kaip 10 proc. patalpos ploto (grindų paviršiaus), tada patalpos apšvietimas bus optimalus. Daug priklauso ir nuo vieno ar kito kambario paskirties.
Palėpės stoglangiai pateikiami standartinių dydžių. Stogo lango plotis siejamas su atstumu tarp gegnių. Jis turi būti 4 ar 6 cm didesnis, negu stogo lango rėmo plotis. Stoglangio apatinė apdaila turi būti vertikali, o viršutinė – horizontali. Tada per stoglangį sklindančios šviesos ir pratekančios šilumos srauto pasiskirstymas bus optimaliausias. Po stogo langu reikėtų pastatyti šilumos šaltinį, kad į stogo lango paviršių sklistų šilto oro srautas, neleidžiantis susidaryti kondensatui. Jei įrengiama palangė, tarp jos ir stogo lango turėtų būti tarpas, kad šiltas oras galėtų laisvai cirkuliuoti.
Stoglangiai – kaip išvengti klaidų
Daugeliui žmonių, nutarusių pertvarkyti savo palėpę, stogo langai tampa natūralios šviesos ir vėdinimo šaltiniu. Anksčiau mansardos tipo langas buvo dominuojantis palėpės požymis, tačiau šiandien jį pralenkė stoglangiai. Jų modernus dizainas ir lengvas įstatymas leidžia patenkinti šiuolaikinių klientų reikalavimus. Interjeras su stogo langais paprastai yra šviesesnis ir sveikesnis nei palėpės su mansardos tipo langais.
Pasirinkti optimalų stogo lango aukštį
Stoglangiai smarkiai skiriasi tiek kokybe, tiek savo funkcijomis. Pavyzdžiui, vieni stogo langai yra atidaromi iš apačios, kiti – iš viršaus. Stogo langas, atidaromas su rankena apačioje, turi būti aukštesnėje padėtyje, kad žmogui būtų patogiau atidaryti. Tačiau tai reiškia, kad žmogus matys ribotą vaizdą ir turės atitinkamai mažesnį kontaktą su išore. Kambariai, kuriuose stoglangiai įstatyti per aukštai – uždari. Nereikia ir sakyti, kokia apgailėtina yra tokia padėtis, nes būtent palėpė turi suteikti geriausią vaizdą.
Stogo langus, kurie yra atidaromi viršuje, reikia įstatyti žemiau, kad būtų lengva juos atidarinėti. Jei pasirinksite tinkamo ilgio stogo langus ir įstatysite juos taip, kad viršutinis rėmas būtų apytikriai 2 m aukštyje virš grindų, juos bus lengva atidarinėti, pro juos matysite optimalų vaizdą. Baldus galėsite statyti po stoglangiu, jie netrukdys jo atidarinėti.
Stogo langų plotas
Galima paminėti kelias priežastis, kodėl kambariai palėpėse atrodo skirtingai. Viena iš priežasčių yra ta, kad tik vienas ir per mažas stoglangis buvo pasirinktas. Stoglangiai dėl jų pasvirimo įleidžia daugiau šviesos nei vertikalūs langai ar mansardos tipo langai. Tačiau vis tiek dar reikia atsižvelgti į kambario dydį ir paskirtį. Vieno ar dviejų stogo langų pakanka vidutinio dydžio kambariui, kad į jį patektų pakankamai šviesos. Paprastai kambario langų stiklo plotas turėtų sudaryti apie 7-10% viso grindų ploto, t.y. 20 m2 ploto kambarys turėtų turėti langus, kurių bendras stiklo plotas siektų 1,7 m2. Čia turimas galvoje minimumas, ir jei palėpėje įrengtas kambarys yra miegamasis arba vonios kambarys, tokio langų ploto pakaktų. Tačiau jei palėpė bus naudojama kaip gyvenamasis kambarys, reikėtų pasirinkti daugiau stogo langų arba stoglangiai turėtų būti didesni. Kita priežastis, kodėl gyvenamas kambarys atrodo niūrus, gali būti ta, kad stoglangiai įstatyti per aukštai.
Į kokius pagrindinius dalykus reikia atsižvelgti planuojant palėpės
pertvarkymą?
Atsižvelkite į stoglangio izoliaciją ir netaupykite stoglangių kokybės ir skaičiaus sąskaita.
Įsitikinkite, kad jūsų pasirinktus stogo langus bus lengva atidarinėti ir valyti.
Įsitikinkite, kad stoglangiai būtų sandarūs, pagaminti iš kokybiškos medienos, kuri garantuotų stabilumą ir ilgą tarnavimo laiką.
Ištirkite rinkoje siūlomus stogo langus ir pasirinkite tik pačius geriausius. Stoglangiai turi funkcionuoti taip pat, kaip ir įprastiniai langai, tačiau jie turi atlaikyti dar daugiau: tiesioginius saulės spindulius, tiesioginį lietaus, sniego ir šerkšno poveikį. Nėra sudėtinga įstatyti stogo langą, tačiau brangu jį keisti praėjus tik keleriems metams.
Visada gerai pasirinkite stogo lango vietą.
Gyvenamajame kambaryje įstatykite daugiau langų nei miegamajame, ir įstatykite juos, pavyzdžiui, grupėmis, kad interjeras būtų įdomesnis. Jei manote, kad vasarą bus problemų dėl karščio, stoglangiams pritaikykite markizes. Kai kurios firmos siūlo markizes, gaminamas iš tinklelio, o tai leidžia matyti vaizdą net pro nuleistas markizes.
Reikalaukite aptarnavimo
Prieš pirkdami stogo langus, išsiaiškinkite, ar jūsų pasirinkta bendrovė teikia aptarnavimo po pardavimo paslaugas. Niekada negalite žinoti, kas gali atsitikti, todėl naudinga žinoti, kad pakanka telefono skambučio, ir įmonė atsiųs specialistą, kuris išspręs jums kilusią problemą. Jei laikysitės šių kelių taisyklių ir atsižvelgsite į patarimus, jūsų palėpė bus pati patraukliausia ir patogiausia vieta jūsų namuose.
Kaupiasi drėgmė
Taupant šilumą svarbu gerai ir reguliariai vėdinti patalpas. Šiuolaikiniame būste dėl įprastinės buitinės veiklos ypač greit vyksta drėgmės kondensacija. Drėgmė išlieka gerai izoliuotame būste. Kadangi šiltas oras, o kartu ir drėgmė kyla į viršų, natūralu, kad drėgmės perteklius susikaupia palėpėse ir kondensuojasi ant šalčiausio paviršiaus būste – lango stiklo. Kondensacija – tai pavojaus signalas, rodantis, jog klimatas patalpoje per drėgnas. Drėgmę galima sumažinti reguliariai vėdinant būstą ir pakankamai jį šildant.
Kaip išvengti kondensato ant stoglangių:
Drėgmės susidarymo galimybių ribojimas;
Vėdinimas;
Temperatūros kėlimas patalpoje (rekomenduojama ne mažiau kaip +20oC);
Tinkamas šilumos prietaisų įrengimas (rekomenduojama montuoti po langais).
Vėdinti trumpai
Kad vėdindami iššvaistytume mažiau šilumos, kambarius patartina vėdinti trumpai, tada orui pasikeičiant patalpoje sienos ir baldai neatvėsta. Trumpesnis, bet dažnesnis kasdienis vėdinimas bus žymiai efektyvesnis, nei vėdinant retai, bet ilgai. Žinoma, idealu įrengti oro vėdinimo sistemą su rekuperacija. Tokiu būdu gerokai sumažinami šilumos nuostoliai. Šilumos prietaisus, pvz., radiatorius, geriausiai įrengti po stogo langu. Tada šilto oro srovės pasieks visą stiklo paviršių. Temperatūra lango viduje pakyla, ir tuo sumažinamas kondensacijos kiekis.
Svarbu – vidinė apdaila
Žinovai nustatytė, kad idealiausia vidinė stoglangio apdaila yra, kai lango apačia vertikali grindų plokštumai, o viršus – horizontalus jai. Grotelės virš radiatoriaus ar tarpas orui užtikrina lango vėdinimą, jei palangė įmontuota žemiau lango.