Pribloškianti architektūra: pastogės laukinėje gamtoje
Prigimtinis žmogaus noras pasislėpti atokiame laukinės gamtos prieglobstyje atveria naują architektūros nišą – slėptuvių ir trobelių kūrimą. Įkvėpti naujosios fotografijų knygos „Hide and Seek: The Architecture of Cabins and Hide-Outs“, naujienų kanalas „CNN“ išskyrė keletą įspūdingiausių pastogių projektų.
O lrytas.lt vaikų svajonių namelį aptiko Zarasų rajone.
Arktinis kurortas Laplandijoje
Stikliniai kupolai yra iglai – eskimų nameliai „Kaksaluttanen“ arktiniame kurorte Laplandijoje, šiaurinėje Suomijoje. Čia atvykėliai gali pajausti savotišką poliarinės nakties magiją, o galbūt net pastebėti žaliai mėlynos šiaurinės pašvaistės žybsnį danguje.
Būstas rogėse Grenlandijoje
Dailiai sumodeliuotos sniego baltumo rogės – tokias galima įsivaizduoti tik svetimoje ledo planetoje ar mokslinės fantastikos klasikoje „Žvaigždžių karai“, galbūt dar ir kitoje mėnulio pusėje.
Tačiau jas galima aptikti ir atokioje Grenlandijos saloje. Būstą ant rogių, kurių apačioje yra pritvirtintos pačiūžos, gali tempti tiek šunys, tiek sniego motociklai.
Olandų menininkas Robas Sweere'as sukūrė šias roges bendruomenei, kuri siūlo terapinę reabilitaciją sutrikusios psichikos vaikams. Vaikai supažindinami su vietiniais medžiotojais, kurie papasakoja jiems apie vietinę laukinę gamtą.
Ugnies prieglobstis Danijoje
Tarsi Velykų kiaušinis, apjuostas oda „Ugnies prieglobstis“ yra buvusioje sąvartyno vietoje už Kopenhagos. Architektas Simonas Hjermindas Jensenas jį sukūrė įkvėptas etninės klajoklių kultūros. Centrinėje pastogės dalyje deganti ugnies šiluma pasklinda po apylinkes tarsi kviesdama čionai sušilti visus klajoklius.
Architektas savo kūrinį vadina dovana, kuria gali naudotis visi norintys. „Pastogė skirta gerai draugų kompanijai, besimėgaujančiai ypatinga aplinka prie ugnies šviesos“, – sako S.H.Jensen'as.
„Astrinomico“ viešbutis Čilėje
Slėnyje tarp Andų ir Venesuelos kalnų grandinių stovi ypatingas viešbutis. Neišlipdami iš lovos jo svečiai gali stebėti žvaigždynus, mat tam yra specialiai sumodeliuotos observatorijos kabinos.
Slėnyje 300 parų per metus šviečia saulė, dangaus ten netemdo debesys, tad žvaigždes stebėti – tobula.
Namas kalnų viršūnėse
Paprastutė „A“ formos trobelė yra pastatyta 2,531 metrų aukštyje virš jūros lygio. Šią kalnų viršūnėje pastatytą pastogę sukūrė italų architektų kompanija „Giovanni Pesamosca Architetto“.
Trobelė skirta alpinistams yra Julijaus Alpėse, šiaurės rytų Italijoje.
Laisvų sielų erdvės Kanadoje
Medinis būstas primenantis didelį žaislą kabo atogrąžų miške, Vankuverio saloje, vakarinėje Kanados pakrantėje. Virvėmis prie medžių pritvirtinti namai yra sukurti gamtą dievinantiems žmonės, kad, apsistoję miške, galėtų ja mėgautis.
Kiekvienas būstas yra pagamintas rankomis, todėl jo statybos užtrunka kone trejus metus.
„Pagrindinis mūsų tikslas buvo apsaugoti senuosius miškus, todėl būstas kabo, o ne stovi ant žemės, tam, kad žmogaus pėdsakas miške būtų kuo mažiau pastebimas“, – pasakojo komplekso „Free Spirit“ sumanytojas Tomas Chudleigh'as.
Tarp alksnio ir ąžuolo
Vokiečių architektų kompanija „Baumraum“ savo sukurtą namelį įkurdino tarp alksnio ir ąžuolo. Medžių viršūnėse prisiglaudęs statinys ne tik žavi iš jo atsiveriančiais žemutinės Saksonijos vaizdais, bet ir atspindi vaikiškos svajonės išsipildymą.
Slėptuvė Ispanijoje
„Natūrali gamtos sukurta pastogė“, – taip neįprastą būstą vadina dizainerių kompanija „Ensamble Studio“, mat prie jo statybų prisidėjo karvė Paulina.
Glėbiai šieno buvo tvirtai sukrauti ant žemės formuojant pagrindą, ant kurio buvo supiltas betonas. Jam išdžiuvus statinyje buvo padaryta anga, kad Paulina galėtų ėsti viduje likusį šieną.
Karvė šieną ėdė pusmetį ir per tą laiką jos svoris išaugo iki 139 kilogramų.
Užbaigtas būstas tapo slėptuve, iš kurios atsiveria pritrenkiantys Galicijos pakrantės vaizdai.
Medinė slėptuvė Prancūzijoje
Įkvėpti laukinių žvėrių randamų slėptuvių medžio kamienuose, prancūzų dizaineriai „Bruit du frigo“ sukūrė industrinio stiliaus pastogę žmonėms.
Miestiečiai, atklydę pasivaikščioti Akvitanijos krašte, Prancūzijoje, gali apsistoti šiame statinyje. Nors pastogėje nėra nei elektros, nei vandens, tačiau čia patogiai išsimiegoti gali net devyni žmonės.
Kokonas Didžiojoje Britanijoje
Gyvenimui tinkamas kokonas yra tikrąja to žodžio prasme išaustas iš kedro juostų.
Neįprasto dizaino slėptuvę sukūrė kompanija „AA Design and Make“. Ji kabo miške Huko parke, pietvakarių Anglijoje, lankytojai čia gali stebėti saulėlydį.
Namas medyje Vaikučių kaime
„Namas medyje asocijuojasi su vaikyste, išdaigomis, vieta pasislėpti, slyvų karais, niekad nepasibaigiančia vasara ir niekad neišsibaigiančiu medinių kardų bei pistoletų arsenalu. Mums namas medyje – tai žaidimas: padaryk, kaip niekas nedarė, pakabink, kaip niekas nekabino, nudažyk, kaip niekas nedažo.
Sukonstruok kraną, apskaičiuok įtampas ir apkrovas. Toks suaugusiųjų žaidimas“, – taip savo kūrinį pristato lietuviai architektai Mantas Olšauskas (kompanija SPRIK) ir Lukas Rekevičius (kompanija „Aketuri architektai“).
Bustas.lrytas.lt