Namas vos per penkias savaites
Statybai naudojamos natūralios medžiagos
Laikas ir kintamumas tampa vis didesnėmis vertybėmis, todėl moduliniai namai – puikus sprendimas tiems, kas nenori sukti galvos dėl sudėtingo ir ilgo nuosavo būsto statybos proceso. Specialistų teigimu, tokie namai yra greitai pastatomi, o jų konstrukciniai sprendimai, įmontuotos inžinerinės komunikacijos, galimybė iš karto atlikti apdailos darbus kelia klientų pasitikėjimą.
Modulinių namų gamyba užtrunka neilgai, todėl juos labiausiai vertina norintieji gražiuose, patogiuose, ekologiškuose bei sutaupyti padedančiuose namuose įsikurti itin greitai.
Tai, kad moduliniai namai pastatomi greitai, nereiškia, kad jie yra nekokybiški ar šalti. Modulinių namų projektai – tai būdas turėti ne tik ekonomišką, bet ir ekologišką būstą. Įprasti karkasiniai ir skydiniai namai nuo modulinių skiriasi tuo, kad moduliai į statybų aikštelę atkeliauja jau visiškai įrengti ir juos lieka tik sujungti.
Dauguma modulinio namo medžiagų yra natūralios, pavyzdžiui, medis. Taigi modulinis namas ne tik patogus, gražus, šiltas, taupus, greitai pastatomas, bet dar ir ekologiškas. Medinis namo karkasas negali turėti jokios neigiamos įtakos gyventojų sveikatai, be to, jis užtikrina šilumą ir optimalią drėgmę patalpose.
Nuo geoterminio šildymo iki rekuperacinių sistemų
Mūsų šalies įmonės klientams siūlo įvairių dydžių ir plano modulinius namelius. Įprastai tokie nameliai yra 25–42 m2 ploto. Lubų aukštis nameliuose tradiciškai siekia nuo 2 iki 2,5 metro. Juose įrengiamos visos būtinos patalpos: svetainė, du ar trys miegamieji, virtuvė, sandėliukas ir kt. Patalpose dažniausiai iš karto sumontuojami ir baldai bei reikalinga įranga. Tokio būsto vidaus įrengimo galimybės – neribotos. Statyboms dažniausiai naudojamos tos pačios medžiagos kaip ir statant bet kurį naują būstą. Pagal šeimininkų pageidavimą galima įrengti šildomąsias grindis, geoterminį šildymą, kietojo kuro katilus ar rekuperacinę sistemą.
Modulinių namų pranašumai
Moduliniai namai ypač populiarūs Skandinavijos šalyse, tačiau, populiarėjant minimaliems interjerams ir spartėjant gyvenimo tempui, vis daugiau lietuvių taip pat renkasi patogų ir kompaktišką būstą. Atsisakoma „griozdiškų“ namų su daugybe erdvių, kurios neturi aiškios paskirties. Pirmenybė teikiama privatumui ir patogumui.
Daugelyje šalių statomi moduliniai namai greitai pradėjo prigyti ir Lietuvoje. Patogu ir tai, kad šiems nameliams, jei jų plotas siekia iki 50 m2, nereikia specialaus projekto, o statiniams iki 80 m2 galioja supaprastinta tvarka. Užtenka turėti nedidelį penkių arų žemės sklypą ir tai jau garantuoja puikias atostogas ar turiningus savaitgalius su šeima ir draugais, o apšiltinus tokį namelį – ir galimybę jame gyventi visus metus.
Tokius namus tautiečiai vis dažniau renkasi, nes dar ruošiantis statyti namą jau galima žinoti, kiek tiksliai statybos kainuos. Tiksliai suplanuoti išlaidas padeda tai, kad statybos rezultatas yra sukomplektuotas, turintis vidaus ir išorės apdailą, todėl naujieji šeimininkai nepatiria jokių nenumatytų ar papildomų išlaidų.
Gamintojai teigia, kad naująja gyvenamąja vieta naujakuriai gali džiaugtis jau po penkių savaičių. Toks greitis įmanomas, nes dauguma darbų atliekama gamykloje, kur išvengiama statybai trukdančių temperatūros pokyčių. Šiuos namus labai patogu statyti, jų neriboja gamtos ar klimato sąlygos. Modulinio namo pranašumu laikoma ir tai, kad namą visuomet galima padidinti arba sumažinti pridėjus ar atėmus modulių. Tokie moduliai taip pat gaminami gamykloje ir vėliau montuojami prie namo, išvengiant netvarkos sklype ar ilgo statybos proceso.
Modulinių namų statyba
Dar vienas modulinių namų pranašumas – tai, kad tokiems namams, gyvenant juose iki dvejų metų, nereikalingi statybos leidimai, nes jie vertinami kaip laikinieji statiniai. Greitai pastatomi namai dažniausiai turi ne vieną paskirtį.
Modulinis namas gali tapti tiek vasarnamiu, tiek nuolatiniu būstu. Tokius namus galima statyti įvairiose vietose, pavyzdžiui, ant kalno šlaito ar šalia ežero. Jie statomi netgi tokiose vietose, kur dar nėra nutiesti elektros laidai: tuomet galima naudotis saulės baterijomis arba kolektoriais. Šie montuojami ant stogo, kad jų šeimininkai galėtų ne tik šildyti savo gyvenamąją erdvę, bet ir naudotis elektros prietaisais.
„Moduliniams namams nereikia pamatų: jie surenkami ceche, o vėliau kranu pervežami į numatytą sklypą, todėl naująja gyvenamąja vieta žmonės jau džiaugiasi vos po kelių mėnesių. Vienintelis modulinių namų trūkumas – ribotos interjero ir eksterjero dizaino galimybės, tačiau ir tai nėra bėda – visuomet būstą galima praplėsti šeimai pagausėjus ar sumažinti vaikams užaugus. Naujo namo segmento prijungimo ar seno pašalinimo galimybė naujakuriams leidžia jaustis kur kas lanksčiau ir gyventi ne ateitimi ar praeitimi, o būti savo namų kūrėjais visą gyvenimą“, – sako šioje srityje dirbantis Aivaras Gudauskas.
Mažo tankio medžiaga – šilumos izoliacija – daro namą šiltą ir nepralaidų aplinkos triukšmui. Be to, šiuolaikinės šilumos izoliacijos medžiagos yra nedegios, todėl moduliniai namai yra atsparūs ugniai. Karkasinio tipo išorės sienos pranašesnės už mūrines dar ir dėl to, kad neakumuliuoja iš lauko sugeriamo šalčio – toks namas visada bus šiltas. Pasak pašnekovo, mediniai namų karkasai neturi jokios neigiamos įtakos namo gyventojų sveikatai, užtikrina šilumą ir optimalią drėgmę patalpose, todėl tokie gyvenamieji namai yra ne tik pigūs, bet ir palankūs namo gyventojams.
Keletas įdomių faktų apie modulinius namus
Moduliniai namai yra mediniai karkasiniai namai.
Užsienio šalyse jie vadinami ne tik moduliniais bet ir „prefab“ namais.
Moduliniai namai gali būti statomi ne tik į plotį, bet ir į aukštį. Moduliniai namai gali būti jungiami visomis plokštumomis tarsi kaladėlės.
Moduliniai namai gali būti komplektuojami iš karto su baldais.
Moduliniai namai gali turėti autonominį šildymą ar elektros tiekimą.
Apdaila, vidus, išorė ar komplektacijos visiškai neriboja šeimininko galimybių.
Modulinio namo statybas galima pradėti bet kuriuo metų laiku.
Sąvokos „mobilusis namelis“ nėra nei Statybos įstatyme nei jį įgyvendinančiuose teisės aktuose.
Modulinis namas turi, dažniausiai, surenkamąją konstrukciją – jį galima pastatyti net pačiame siauriausiame sklype.
Jeigu modulinis namas turi trisluoksnį stiklo paketą, jis apsaugo šeimininkus nuo išorinių garsų.
Fotografijos: gamintojo „KODA by KODASEMA“