MEDINIAI KARKASAI: vis populiaresni statybose
Dalis tautiečių, kadaise prisižiūrėjusių amerikietiškų vesternų arba susidūrusių su nekokybiškos statybos pasekmėmis, susidarė klaidingą nuomonę apie medinių karkasinių namų stabilumą ir tvarumą. Šiandien visų konstrukcijos elementų apkrovos yra tiksliai apskaičiuojamos, o kruopštus medienos paruošimas leidžia išvengti nepageidaujamų deformacijų.
Tuo, kad taisyklingai įrengtas medinis karkasas gali sudaryti konkurenciją plytų mūrui ar net pakeisti jį tiesiog statybos metu, galime įsitikinti, apžvelgę dviaukščio individualaus gyvenamojo namo viename Vilniaus priemiesčių statybos eigą.
Šio namo statybos pradžioje buvo padaryta daug klaidų, būdingų nekilnojamojo turto bumo laikotarpiui: smėlėtoje pašlaitėje paskubomis suformuoti sklypai nebuvo tinkamai paruošti ir suprofiliuoti. Išlieti poliniai pamatai pasirodė esą per siauri ir nepakankamai įgilinti, kad atlaikytų mūrinių sienų svorį, tad sklypo šeimininkui kilo dilema: arba perpus sumažinti statomo namo dydį, atsisakant antrojo aukšto, arba rinktis lengvesnę ir paprastesnę statinio konstrukciją. Apsisprendęs jis kreipėsi į Team 41, jau turinčią karkasinių namų statybos Norvegijoje patirtį ir pasiryžusią ją pritaikyti Lietuvoje.
Namo statybai buvo pasirinkta, galima sakyti, klasikinė ir praktiškai išbandyta pjauto graduoto medžio tašų konstrukcija. Įmonė Team 41, kasmet pastatanti Norvegijoje apie dešimt individualių namų, paprastai naudoja tipinius projektus ir dokumentus, tačiau šįsyk teko pritaikyti „medinei“ specifikai jau parengtą individualų projektą.
Tai privertė iš naujo perskaičiuoti visą konstrukciją, tačiau visiškai nepaveikė statybos tempų. Namo laikančiųjų sienų karkasą sudaro eglinės 195×45 mm skerspjūvio lentjuostės, išoriniuose kampuose ir kitose didesnės apkrovos vietose sujungtos tarpusavyje į stambesnes kolonas, o perdangai naudojama kombinuota OSB ir masyviosios medienos bei 22 mm storio Durelis plokštės konstrukcija.
Šlaitinį stogą laiko surenkamosios spygliuočių masyvo gegnės, kurių bendras ilgis, naudojant specialius MiTek metalinius jungiamuosius elementus, siekia net 13 metrų. Dvitėjės Kronopol I-beam sijos elementai naudojami antro aukšto perdangos konstrukcijai tvirtinti, jų ilgis siekia 7,2 m.
Specialiai paruošta, surūšiuota ir kruopščiai išdžiovinta spygliuočių mediena (kurią Team 41 vežasi iš Estijos) užtikrina ne tik reikiamą tvirtumą, bet ir vidinių sienų lygumą, iki minimumo sumažinantį apdailos darbų apimtį. Be to, kadangi statybos metu nenaudojami „šlapieji“ procesai, namų statyba gali vykti bet kuriuo metų laiku.
Tiesa, Norvegijoje žiemą tam vietomis trukdo gausus sniegas, o Lietuvoje vasarą – statybų sezono įkarštyje pasitaikantis komplektuojamųjų medžiagų stygius. Užbaigtos karkasinio namo konstrukcijos „vaikščiojimai“ yra minimalūs, tad vidaus apdailos darbus galima pradėti iškart po statybos, o ne po metų, kaip
kad rekomenduojama, statant namus iš tašų arba rąstų.
Ypatingas dėmesys, statant „norvegiškus“ namus, skiriamas šiluminei pastato izoliacijai. Pagrindinis mineralinės vatos apšiltinimo sluoksnis, kurio storis siekia 20 cm, yra dedamas išorės sienose tarp lentjuosčių, tačiau tarp drėgmės izoliacijos (garo plėvelės) ir vidinių gipso plaušo plokščių (šiuo atveju – didesnio atsparumo Fermacell) yra tvirtinamos papildomos lentjuostės ir 50 mm izoliacijos sluoksnis. Išorinėje sienos pusėje ant vertikalių vėjo plėvelę tvirtinančių juostų tvirtinamos papildomos horizontalios lentjuostės, siekiant užtikrinti reikiamą oro cirkuliaciją.
Pasak bendrovės direktoriaus ir šios statybos vadovo Giedriaus Sinkevičiaus, tokia schema ne tik užtikrina didelę sienos šiluminę varžą, bet ir apsaugo šilumos izoliacijos sluoksnį nuo nepageidaujamų sąlyčių su išorės dailylentėmis, galinčių paskatinti deformacijos ir puvimo procesus. Beje, statybos metu, suderinus su užsakovu, lubų aukštis buvo sumažintas apie 3 cm – tik norint labiau suspausti standartinio pločio akmens vatos juostas, taip kompensuojant galimą jų sukritimą ir deformacijas.
Pastogės šilumos izoliacija – dar masyvesnė, akmens vatos sluoksnis čia siekia 40 cm. Toks pat vatos sluoksnis dedamas ir į tarpaukštinę perdangą. Čia jis atlieka tiek šilumos, tiek garso izoliacijos vaidmenį. Uždengus jį 22 mm Durelis plokštėmis, montuojama 10 mm Cetris plokštė ir ant jos liejamas šiluminis išlyginamasis 25 mm storio betono sluoksnis su instaliuotais elektrinio šildymo laidais, o ant viršaus – „plaukiojantis“ laminatas, gerai praleidžiantis šilumą. Medinės konstrukcijos tvarumas leido antrame namo aukšte įrengti visavertį vonios kambarį, kurio grindis ir sienas teko papildomai izoliuoti ir iškloti drėgmei atsparia membrana. Garaže ir buvusioje katilinėje sumontuoti elektriniai radiatoriai, kuriuos prireikus galima įjungti.
Namo išorės apdailą kiekvienas užsakovas gali rinktis pagal savo pageidavimą.
Pavyzdžiui, Rusijoje ir kaimyninėje Baltarusijoje, kur mediniai karkasiniai namai paprastai vadinami kanadietiškais, dauguma klientų renkasi dekoratyvinių plytų mūrą. Nors tokia apdaila neatlieka jokio konstrukcinio vaidmens, ji suteikia namui papildomo solidumo ir bent jau vizualinio tvirtumo. Norvegijoje, demokratinių vertybių šalyje, išorinė apdaila paprastai atliekama iš neobliuotų medžio lentų, prie kurio paviršiaus geriau kimba dažai.
Norvegijoje statomiems namams Team 41 naudojami Treolin dažai, o šiam lietuviškam projektui panaudoti ekologiški Teknos dažai vandens pagrindu. Jie puikiai įsigeria į paviršių, leidžia kvėpuoti medienos poroms ir gražiai paryškina medienos faktūrą. Norvegijoje naujakuriai laiko garbės reikalu patys nudažyti namo sienas, o Lietuvoje rekomenduojama naudoti pramoninio dažymo būdus specializuotoje įmonėje – šiuo atveju dažymo darbus atliko UAB „Daža“. Statybininkai sutaupė ir laiko, ir medžiagų, be to, lentos buvo impregnuotos ir nudažytos labai kokybiškai, išvengta per didelio skirtingo tankio medienos kontrasto.
Aišku, laikui bėgant dažai džius ir pilkės, tačiau pakartotinai dažant namą po 5–6 metų bent jau nebereikės grandyti senojo dažų sluoksnio.
Renkantis stogo dangą, teko vadovautis ne tiek estetiniais, kiek praktiniais sumetimais: pradiniame projekte buvo numatytos impozantiškos keraminės čerpės, derančios prie klinkerio mūro, bet gerokai apkraunančios perdangos konstrukciją (nors medinė stogo konstrukcija yra su atsarga apskaičiuota ribinėms sniego apkrovoms).
Kaip alternatyvi danga buvo pasirinktos Icopal bituminės čerpės, armuotos stiklo pluoštu – klojant jos suklijuojamos tarpusavyje ir mechaniškai tvirtinamos (prišaudomos specialiomis vinimis) prie stogo, užtikrinant sandarumą ir mechaninį atsparumą. Icopal čerpių modifikuoto bitumo sluoksnis yra maksimaliai leidžiamo storio, tad gerai slopina lietaus lašų arba krušos keliamą triukšmą, o natūralios kilmės mineralinis pabarstas ilgai išlaiko pradinę spalvą ir tvirtą sukibtį su bituminiu pagrindu. Plastinės bituminių čerpių savybės ypač išryškėja dengiant sudėtingos konfigūracijos stogus – visus primatavimus, lenkimus ir kirpimus galima lengvai atlikti tiesiog vietoje. Aišku, ši dangos rūšis nėra privaloma karkasiniams namams – įgyvendinant individualius projektus, galimas ir kitoks pasirinkimas.
Įdiegus serijinę karkasinių namų gamybą, didelės konstrukcijos dalys gaminamos įmonės cechuose ir pristatomos į statybos aikštelę specialiu transportu, kur greitai sumontuojamos. Tačiau, realizuojant vienetinius projektus, kur kas populiaresnis yra vadinamasis Pre-cut gamybos būdas, kai gamykloje tiksliai supjaustyti ruošiniai yra surenkami ir montuojami statybos vietoje.
Be kokybiško ruošinių paruošimo ir racionalaus žaliavų naudojimo, Pre-cut technologija turi dar keletą svarbių pranašumų. Visų pirma, ruošinių matmenys ir svoris parenkami taip, kad tiek transportuojant, tiek statant galima būtų apsieiti be brangiai kainuojančios specialiosios technikos nuomos.
Dėl santykiškai nedidelio svorio ir matmenų dalį medžiagų galima pristatyti į statybvietę net lengvojo automobilio priekaba (nors, aišku, sunkvežimiu būtų kur kas greičiau), o iškrauti, pernešti ir sumontuoti reikiamoje vietoje – kelių vyrų jėgomis, nenaudojant statybinių keltuvų ar kranų. Antra, kadangi karkasui montuoti ir atlikti kitus lauko darbus nereikia gausaus kvalifikuotų specialistų būrio, namą galima statyti senu, bet šiandien gerokai primirštu talkos būdu – pasitelkus šeimos narius, draugus ar giminaičius.
Aišku, tai daryti tektų „pardavus“ savaitgalius ir atostogas, užtat atsirastų pasitikėjimas statybos kokybe ir savo gebėjimais, o kartu sustiprėtų giminystės ir socialiniai ryšiai (jeigu, aišku, neįvyktų konfliktų ar traumų statybos metu).
Pasirinkusiems „šeimyninės rangos“ būdą klientams bendrovė Team 41 pasiryžusi ne tik tiekti statybos medžiagas ir dokumentus, bet ir padėti konsultacijomis ir vykdyti techninę priežiūrą. Bendrovės specialistai kompleksiškai atliks visus statybos darbus, pasitelkdami tik išbandytus subrangovus ir suteikdami statiniui šimtaprocentinę tvarumo ir šiluminės varžos garantiją.
Taikant vienokį ar kitokį rangos metodą, trijų žmonių brigada yra visiškai pajėgi per 3–4 savaites užbaigti 100–120 kv. m
vienaukščio namo statybą ir pradėti jo vidaus apdailą.
Taigi anksti pavasarį pradėjus sklypo tvarkymo darbus ir komunikacijų tiesimą, galima tikėtis Kalėdas sutikti jau visiškai įrengtame name. Vieno kvadratinio metro su daline apdaila kainai svyruojant nuo 450 iki 500 eurų, 3–4 kambarių butą mieste Jūs galite nesunkiai iškeisti į nuosavą namą užmiestyje – aišku, jei toks gyvenimo būdas Jums atrodo patrauklesnis.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.