Karkasinio namo statyba savo jėgomis

Vis dėl to tai nėra toks paprastas statybos būdas, kaip iš pradžių gali atrodyti. Šis būdas turi savų niuansų, todėl patartume šį straipsnį suprasti kaip pažintinį, o ne kaip instrukciją karkasinio namo montavimui.
Visgi aš turiu nemažą karkasinių namų montavimo patirtį ir, tai kas man yra aišku kaip du kart du, nepatyrusiam gali atrodyti kaip rebusas.
Taigi pradedame darbus. Pamatai jau sumontuoti, atėjo laikas sienoms. Pirmiausia ant pamatų klojame izoliacinę juostą. Tam aš panaudojau specialią 5 mm storio tarpinę, tačiau galima naudoti ir paprastą ruberoidą, tik kloti reikia dvigubą sluoksnį. Naudojau tarpinę nes ji neturi smalų, o būsimas pastatas bus pirtis, kur temperatūros bus sąlyginai didelės, tai nesinori uostyti garinėje dervos kvapą. Be to tarpinė "sugeria" nežymius pamatų nelygumus.
Sienų karkaso montavimą galima atlikti keliais būdais. Montuojame iš anksto paruoštus atskirų sienų plokštumų karkasus, arba atskirus staramščius. Kadangi stačiau savo jėgomis, tai pasirinkau paprstesnį būdą ir montavau atskirus staramščius. Ir pirmas ir antras būdai yra teisingi, tik antrąjį gali atlikti vienas arba du žmonės, o pirmuoju atveju reikalingas gausesnis būrys.
Paruošiame darbui pastolius (darbo saugumas-tai labai svarbu). Surišame viršuje statramščius atskira lenta. Statramščius tarpūsavyje surišame skersiniais, kurie užtikrina papildomą konstrukcijos stabilumą.
Sienų išorėje sumontuojame vėjo izoliacinę plėvelę. Vėliau montuojame pagrindinį sienų šiltinimo sluoksnį. Jei tai gyvenamasis namas 200mm, pirčiai pakanka ir 150mm.
Kamino montavimas. Jei yra du šilumos šaltiniai, kiekvienam atskirai montuojame po kanalą. Vienu metu vienas kanalas dviejų pečių "netrauks". Kaminą apmūrijame dekoratyvinėmis plytomis. Aš pirkau senovines "carines" plytas, nuvaliau ir išilgai perpjoviau, kad kaminas neatrodytų masyvus.
Prie kamino prijungtose mūrinėse pertvarose į garinės pusę dedame 10 cm kietos mineralinės vatos sluoksnį. Ji turi dvejopą paskirtį: šilumos ir priešgaisrinės izoliacijos. Aš nuo kamino pertvaras pradėjau vienos eilės plytų sienele, o pratęsiau karkasine konstrukcija. Tai dariau, nes pagal reikalvimus nuo kamino iki degių konstrukcijų (medžio) turi būti 5-15 cm atstumas.
Montuojame pertvarų karkasą. Pertvaras, kurios ribojasi su garine darome su 15 cm šilumos izoliacija. Gyvenamuose namuose, kur petvarose vata atlieka garso, o ne šilumos izoliacijos funkciją, užtenka ir 10 cm storio vatos. Naudojau Knauf TP 116 vatą, skirtą sienų izoliacijai. Ši vata laikui einant "nesukrenta". Pertvarose, kuriose vata naudojama garso izoliacijai, nebūtina naudoti plėveles, tačiau į garinės pusę, plevelė būtina. Montuojant pertvaras sumontuojame santechnikos mazgus, kurie atlikus apdailą nebus matomi. Esant reikalui pertvarose galima sumontuoti ir kitus butinus konstrukcinius sprendinius, kurių ateityje nenorėtume matyti.
Atėjo laikas "intelektualiems" darbams. Sumontuojame langus ir duris. Aš užsakiau medinius langus ir duris. Visada galvojau, kad stogas ir langai turi būti namo puošmena. Juk visdėlto statausi pirtį sodyboje, miške ir mano supratimu plastikiniai langai būtų visiškas nesusipratimas, kaip ir šiferinis stogas.
Vėliau montuoju 200 mikronų storio stabilizuoto polietileno garo įzoliacinę plėvelę ir medinį karkasą papildomam šiltinimo sluoksniui. Atkreipkite dėmesį – rekomenduojamas vidinis šiltinimo sluoksnis neturi viršyti 1:3 santykio, lyginant su pagrindiniu sluoksniu. Aš papildomai šiltinau 5 cm.
Prieš montuojant vatą, pravedžiojame elektros instaliaciją. Patarimas – kiekvienam elektros taškui vedame atskirą laidą. Ateityje, jei bus pažeistas koks laidas, nedirbs tik vienas taškas, o ne visa eilė. Patarimas 2 – jei pas jus yra trifazė elektra,tuomet ant skirtingų fazių "pakabinkite" atskiras grupes – apšvietimas, vidaus rozėtės, lauko apšvietimas.
Dabar jau galima montuoti ir vidinį vatos sluoksnį. Ten kur planuoju kabinti prietaisus ar baldus, sumontuoju papildomus medžio elementus. Ir būtinai nusibraižykite vidinio karkaso schemą. Vėliau montuojant baldus, ar tiesiog kabinant paveikslus, masyvesnius daiktus, ji tikrai pravers.
Šis darbas man patinka labiausiai – vidaus ir lauko dailylenčių montavimas. Jį atlikus jau matosi koks bus galutinis rezultatas.
Ne mažiau kaip 2 kartus lakuojame vidaus dailylentes. Statausi pirtį, kurioje visada bus drėgmės perteklius, todel net priešpirčio dailylenčių dengimui naudoju "sauna" laką. Po pirmo lakavimo išdžiūvusį paviršių būtinai peršlifuojame smulkiu šlifavimo popieriumi. Geriausiai tam tinka Nr.100-120 paraloninės šlifavimo kaladėlės. 70-80 m2 paviršiaus sunaudosite ne daugiau 2 vnt..
Paskiausiai montuojame šlaitų pakalimus. Lauko dailylentes pirmą kartą nudažome dar nesumontuotas, o antrą kartą jau ant namo. Dažymui naudojame apsauginius dekoratyvinius impregnantus dažyves, kurios ne tik dekoratyvios, bet ir įsigeria į medieną, bei apsaugo nuo UV ir biologinių kenkėjų. Nepadarykite klaidos – nenaudokite plėvelinių dangų. Tikriausiai ne kartą esate matę atsilupinėjusias dangas – tai ir yra plėvelinės dangos pasekmė.
Langai, dailylentės sumontuoti. Išorėje liko tik baigiamieji akordai – apvadų ir skardinių laštakėlių montavimas.
Būsimoje dušo kabinoje montuojame2 sluoksniais drėgmei atsparų gipsokartoną. Siūles, ypač kampuose užsandariname specialios sandarinimo juostos pagalba. Pertepame visą paviršių hodroizoliacine mastika. Dabar jau galima ir plyteles klijuoti.
Medinės grindys turi turėti tvirtą pagrindą. Prie betoninių grindų kas 50cm tvirtiname grindų lages. Vėliau prie jų tvirtinsime grindines lentas. Kad nepažeisti medienos lentų suleidimui naudojame medines kaladėles.
Jei pasitaikys išlinkusi lenta, tai ją galima "priversti atsistoti į vietą" tvirto kalto pagalba, kuris atstos laužtuvėlį. Grindines lentas tvirtiname į briauną mevdarščiais skiratis grindų montavimui. Jie brangesni už paprastus, tačiau išvengsime galimų problemų eksploatuojant grindis – jie nelūžta, tačiau tvirtai pritraukia lentas prie lagių.
Prisuku grindjuostes. Naudoju medvarščius, kad, esant reikalui (tiesti papildomą laidą, ar antenos kabelį), būtų nesunku jas išmontuoti. tada jau lakuojame grindis. Patarimas – negailėkite pinigų grindų lakui. Rinkites gerą, atsparų laką ir lakuokite 3 kartus. Prastos kokybės lakas "laiko" neilgai, o perlakuoti po 4-5 metų kainuos gerokai brangiau, nei iš karto dengiant geru produktu.
Na štai ir galu gale darau paskutinį "statybinį" darbą – prisuku langų ir durų vidaus apvadus. Suku vėl gi dėl tos pačios priežasties – jei ateityje reikės montuoti kokį elektros ar signalizacijos laidą, būtų galima nesunkiai juos nuimti.
"Saldainiukas" – interjero apipavidalinimas. Krosnelė, baldai, paveikslai…
Pasižiūrim ką turim. Gražu, tiesa?
Ačiū visiems, kas dalyvavo ir padėjo man statyti svajonių pirtelę.
Danstema.lt