Dešimt mitų apie šiaudinius namus
1. Šiaudai negali būti naudojami pastato konstrukcijai, nes nepakanka tvirtumo – netiesa, nes…
…standžiai ir kokybiškai supresuoti šiaudai gali išlaikyti karkasinio statinio perdangos ir viršutinio vainiko svorį. Vienas iš stambiausių Europoje grynai šiaudinių pastatų – Šveicarijos Disentis vietovėje pastatytas dviejų aukštų gyvenamasis namas (arch. W. Schmidt). Jo sienos, sudėtos iš 0,7 m storio šiaudų makroblokų, lengvai išlaiko ne tik perdangos, bet ir storos sniego dangos svorį. Tačiau statant sienas vien iš šiaudų blokų ir norint išvengti sienų įlenkimo arba griūties, rekomenduojama kiekviename tarpsluoksnyje kloti stabilizuojančias plokštes, sukabinamas su namo karkasu. Galima ir mišri pastato struktūra, kai medinės detalės naudojamos tik sienų blokams įrėminti, o pagrindinį krūvį laiko jų viduje esantys supresuoti šiaudai.
Tokiu atveju statybos tempai ir kokybė gerokai pagerėja, nes į statybos aikštelę pristatomi ne pavieniai šiaudų pakai, o stambūs sienų blokai, kuriuos belieka sujungti tarpusavyje.
2. Šiaudai kaip statybinė medžiaga yra neilgaamžiai – netiesa, nes…
…tinkamomis sąlygomis laikomi šiaudai gali išlaikyti savo struktūrą ir fizines savybes labai ilgą laiką.Nebraskos valstijoje (JAV), kur trūko miškų, XIX a. pradžioje pirmąkart buvo pradėta namų statyba iš presuotų šiaudų blokų. Šiandien ten yra šiaudinių namų, kurių amžius jau viršija 200 metų. Tikrasis šiaudinių namų renesansas prasidėjo JAV 8-ajame XX a. dešimtmetyje, kai buvo pastatyti tūkstančiai karkasinių namų, sėkmingai eksploatuojamų ir šiandien.
Viena esminių problemų, susijusių su šiaudų naudojimu statyboms – palaipsnis jų sukritimas, t. y. tūrio mažėjimas. Norint išvengti užpildančių šiaudų blokų sukritimo karkasiniuose namuose, statybos metu jie taip pat suspaudžiami diržais, hidrauliniais domkratais ar kitais būdais (vertikalus suspaudimas turi sudaryti ne mažiau kaip 10 cm / 1 m). Stambieji sienų blokai su šiaudų užpildu gamybos metu suspaudžiami ir suveržiami trosais; suveržimas suteikia blokams papildomo standumo.
3. Nuo drėgmės šiaudai pūva – tiesa, bet…
…tai vyksta tuomet, kai vanduo nevaržomai skverbiasi gilyn į šiaudų tūrį ir drėgnumas stirtos viduje viršija 18–20 %. Kad to nevyktų, namo sienos turi būti apsaugotos nuo drėgmės iš viršaus (stogas ir perdanga), iš apačios (hidroizoliacija nuo pamato) ir iš išorės (apsauginis tinkas). Be to, pagrindas, ant kurio dedami šiaudai arba skydai, turi būti pakeltas nuo žemės ne mažiau kaip 25 cm, kad nepritrauktų drėgmės. Kad lietaus vanduo nepaveiktų sienų paviršiaus, rekomenduojama įrengti stogą platesnėmis atbrailomis.
Tinkas ne tik apsaugo šiaudus nuo drėgmės pertekliaus, bet ir suteikia pastatui tobulesnę išvaizdą. Deja, cementas yra per tankus, kad jo pagrindu sumaišytas tinkas „kvėpuotų“, tad ilgainiui tarp tinko ir šiaudų pradeda kauptis kondensatas. Naudojant tinką molio pagrindu ir medžio plaušo plokštes, drėgmė išeina išorėn ir rasos taško sluoksnis nesusiformuoja. Beje, molis, drėbtas rankomis, gali sudaryti įdomią sienų paviršiaus faktūrą. Papildomai apsaugai nuo drėgmės molis dengiamas kalkėmis (arba kalkės sudaro visą tinko sluoksnį). Drėgmė taip pat skverbiasi ir į namo vidų, palaikydama kambariuose optimalų drėgnumą, o patys šiaudai išlieka sausi. Dar vienas potencialus drėgmės šaltinis – vidaus vandentiekis, kuris turi būti įrengiamas iš itin kokybiškų medžiagų.
4. Šiaudus graužia kenkėjai – tiesa, bet…
…tik tuomet, kai nesiimama jokių priemonių šiaudams apsaugoti. Vienas paplitusių būdų – mechaninė apsauga.Statant namus iš šiaudų blokų, rekomenduojama apatinį jų sluoksnį uždengti plieniniu tinkliuku – tai apsaugos šiaudus nuo graužikų įsiskverbimo. Kadangi šiaudai sienose yra smarkiai suspausti, baimintis, kad graužikai pragrauš juose landas ir kanalus, neverta – bandant padaryti skylę, medžiaga iškart atstato formą ir užpildo tūrį. Be to, tinkamai išvalytuose šiauduose nėra likusių grūdų ir augalų sėklų, labiausiai viliojančių graužikus, o pati šiaudų (ypač rugių) ląsteliena tuo požiūriu yra menkavertė.
Nuo mikroorganizmų ir pelėsių poveikio galima apsisaugoti cheminėmis priemonėmis, tačiau ekologinių namų statytojai yra linkę jų nenaudoti, apsiribodami kruopščia žaliavos kontrole. Be to, palaikant optimalų drėgmės lygį, mikroorganizmai šiauduose nesidaugina.
5. Statiniai iš šiaudų yra degūs – netiesa, nes…
…uždegti presuotus šiaudus nėra taip paprasta – jų viduje trūksta deguonies. Netgi padegta šiaudų stirta tik apanglėja iš išorės, bet neužsiliepsnoja – ką jau kalbėti apie presuotų šiaudų sieną, padengtą molio tinku! Kartu apsaugomos ir sienos viduje esančios medinės konstrukcijos dalys, be to, anglėjant šiaudams, neišsiskiria tokios ypač nuodingos medžiagos, kaip kad, pavyzdžiui, degant putų polistirenui. Per sertifikavimo bandymus Vokietijoje 0,4 m storio sienos blokas, padengtas moliu, atlaikė 90 min. (1,5 val.) bandymus atvira ugnimi, neprarasdamas standumo. JAV šiaudinių namų sienoms suteikiama aukštesnė atsparumo degimui kategorija nei plieno konstrukcijoms, kurios praranda standumą po 15 min. kaitinimo. Kilus gaisrui šiaudiniame name kur kas labiau pažeidžiami nei sienos viduje esantys baldai, tekstilė, buitinė technika ir pan.
6. Statyba iš šiaudų yra pigi, nes žaliava yra prieinama – netiesa, nes…
…šiaudų vertė sudaro tik nedidelę statybos sąnaudų dalį. Viename reklaminių klipų skelbiama, kad šiaudų pakus statytojai gali įsigyti be tarpininkų tiesiai iš ūkininkų, be to, juos bus netoli atsivežti. Teoriškai visa tai tiesa, bet kas tokiu atveju užtikrins kiekvieno pako turinio švarumą ir tinkamą būklę? Tad ekologiškų namų statytojai turi patys rūpintis šiaudų surinkimu, jų presavimu ir transportavimu. Be to, statant iš šiaudų, daugelis operacijų (blokų montažas, suveržimas, tinkavimas) atliekamos rankomis, o tai irgi daro įtaką kainai. Prisiminkime ir tai, kad statybinių medžiagų vertė sudaro tik nedidelę statybos sąnaudų dalį – kur kas daugiau lėšų reikalauja apdaila, komunikacijos ir vidaus įranga.
7. Pasistatyti šiaudinį namą gali kiekvienas – tiesa, bet…
…statybos procesas visgi reikalauja įgūdžių ir kvalifikacijos, kurių nesant galutinis rezultatas gali smarkiai skirtis nuo pageidaujamo. Pavyzdžiui, prastai sujungus kampus, krinta pastato šiluminė varža, o neužbaigus hidroizoliacijos šiaudai po kurio laiko pradeda pelyti. Realiai sumažinti statybų išlaidas galima kuo mažiau kreipiantis į statybų ar gamybos organizacijas ir stengiantis viską padaryti pačiam arba suorganizavus talką, tačiau stokojant patirties išlieka broko tikimybė. Statant šiaudinį namą iš stambiųjų blokų situacija yra geresnė, nes dalį operacijų atlieka specialistai gamybos įmonėje, tačiau ir šiuo atveju pageidautina profesionali priežiūra statybos aikštelėje.
8. Namai iš šiaudų atrodo prasčiau nei mūriniai – netiesa, nes…
…molinis tinkas atrodo ne prasčiau už cementinį, o visos kitos apdailos medžiagos, visų pirma plaušo plokštė, praktiškai nesiskiria. Prireikus šiaudiniam namui galima įrengti ventiliuojamą fasadą, naudojant labai platų apdailos medžiagų asortimentą.
9. Šiaudiniai namai yra labai patogūs ir ekologiški – tiesa, bet…
…tik tuomet, kai šiaudai yra paruošti kvalifikuotai. Javai prieš pjūtį negali būti apdorojami cheminėmis medžiagomis, o nukirsti šiaudai chemiškai apsaugomi nuo puvėsių ir mikrofloros.
Į tinką taip pat neturi būti dedama cheminių pigmentų ir sintetinių rišamųjų medžiagų. Tik tokiu atveju namo gyventojai galės būti tikri dėl įkvėpiamo oro švarumo. Be to, presuotais šiaudais apšiltintos ir tinkuotos karkasinės sienos garso absorbcijos koeficientas gali siekti 50–55 dB, akustinis namo komfortas yra aukščiausio lygio.
10. Šiaudai idealiai tinka pasyvaus namo statybai – taip, bet…
…tik tuomet, kai visos kitos namo sistemos yra sumontuotos ir veikia. Naudojant standartinius 40 cm storio šiaudų blokus, tinkuotos sienos šilumos perdavimo koeficientas yra 43–54 % mažesnis už norminį, nustatytą gyvenamųjų namų sienoms. Pasiekti tokias charakteristikas naudojant, pavyzdžiui, akmens vatą, būtų visiškai nerentabilu, tačiau realiai nulinis energijos suvartojimas bus pasiektas tik tuomet, kai našiai veiks šilumos rekuperacijos sistema. O tuomet molio tinku padengtos šiaudinės sienos „kvėpavimas“ padės palaikyti patalpose tinkamą oro drėgnumą ir išvengti papildomų išlaidų orui drėkinti.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.