Svarbus šilumos izoliacijos vaidmuo

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Pagal termoizoliacines savybes 5 cm storio plokštė Rockwool Multirock 35 prilygsta 100 cm storio skylėtųjų keraminių plytų sluoksniui. Tai reiškia, kad Rockwool izoliacinės medžiagos geriausiai saugo šilumą žiemą ir vėsą vasarą. Tačiau išsirinkę netinkamas šilumą izoliuojančias medžiagas ar neteisingai jas sumontavę nepasieksite norimo efekto, pastatas nebus pakankamai šiltas ir taupantis energiją.

Akmens vatos izoliacinės medžiagos gaminamos iš vulkaninės kilmės uolienų, kurios lydomos lydkrosnėje, primenančioje žmogaus sukurtą ugnikalnį. Iš krosnies ištekėjusi lava išplaušinama, apdorojama hidrofobizatoriais ir rišikliais. Gamybos proceso metu suformuotas pluoštas supjaustomas arba iš jo gaminami įvairaus pavidalo gaminiai (dembliai, kevalai). Rockwool akmens vata yra neorganinio pobūdžio, ji idealiai tinka labai įvairios paskirties pastatų, inžinerinių įrenginių ir sistemų šilumos, priešgaisrinei ir garso izoliacijai.

Ugniai atsparūs gaminiai

Dėl globalių klimato pokyčių pastaruoju metu vasaros dažnai būna sausos ir karštos, o žiemos – sausos ir šaltos. Todėl bene aktualiausia pastatų savybė tapo energijos taupymas, tačiau šiandien ne mažiau aktualu yra ir atsparumas gaisrui.

Statybinės medžiagos atsparumą gaisrui apibūdina šie dalykai – degumas, masės nuostoliai, liepsnojimo trukmė, išsiskiriantis šilumos kiekis, liepsnos plitimo bei dūmų susidarymo greitis ir pan. Statybinės medžiagos pagal degumą skirstomos į 7 klases. Beveik visa mineralinė vata patenka į A1 klasę, kuriai priskiriamos ugniai atspariausios medžiagos, pasižyminčios tuo, kad sulaiko ugnies plitimą. Visi Rockwool gaminiai (tame tarpe, padengti aliuminio folija ar stiklo pluoštu) yra nedegūs.
Pateiksime iškalbingą pavyzdį. 2000 metais Kopenhagoje kilo gaisras – Naujųjų metų išvakarėse sprogo raketa, nuo kurios užsidegė namo stogas.

Buvo evakuota 100 žmonių. Ugnis užgesinta per keturias valandas. Užsidegus stogui nedegi 40 centimetrų storio Rockwool izoliacija neleido ugniai plisti į žemiau esančius butus. Taigi, gaisro nuostoliai buvo minimalūs.

Triukšmo sumažinimas

Vienas esminių šiuolaikinio gyvenimo būdo reikalavimų – efektyvi triukšmo izoliacija. Rockwool akmens vatos gaminiai yra erdvinės plaušinės struktūros ir tankūs. Todėl jie gerai sulaiko plataus dažnio diapazono garsus. Kad netrukdytų pastate dažnai kylantis triukšmas, reikia tinkamai izoliuoti perdangas, sienas ir vidaus pertvaras tarp kambarių ir butų.

Pagerinti garso izoliaciją gali būti sudėtinga. Tačiau kompanija Rockwool siūlo keletą gaminių ir sistemų, kurie padeda sumažinti garso sklidimą per konstrukcijas. Priklausomai nuo dažnio diapazono garsai sklinda įvairiais būdais. Rockwool garso izoliacija sugeria garso bangas. Kita vertus, kai kurių dažnių garsus, tarkim, eismo dundesį, akmens vatos gaminiai nepajėgūs veiksmingai slopinti.

Universaliosios paskirties Rockwool Multirock 35 plokštės, kuriomis dažniausiai izoliuojamos karkasinės konstrukcijos sienų ir pertvarų atitvaros, efektyviai sumažina garsą, nes šių plokščių garso sugerties koeficientas svyruoja 0,75 – 0,95 ribose. Kad garsas būtų geriausiai izoliuojamas, plokštes Multirock 35 reikia montuoti karkase, atskirtame (izoliuotame) nuo pagrindinės konstrukcijos.

Gyvenamuosiuose pastatuose dažnai kyla problemų dėl smūginio garso izoliavimo, kitaip tariant, girdisi kaimynų žingsniai ar krentančių daiktų dunksėjimas. Grindims izoliuoti naudojamos Steprock ND izoliacinės plokštės, kurios pasižymi tiek šilumos, tiek garso izo­liacijos savybėmis ir gali būti naudoja­mos įvairios paskirties pastatuose.

Išorinės tinkuojamosios sudėtinės termoizoliacinės sistemos 2007 m. pavasarį įsigaliojo statybos techninis reglamentas STR 2.01.10:2007 Išorinės tinkuojamos sudėtinės termoizoliacinės sistemos (angl. External Thermal Insulating Composite Systems, ETICS), nustatantis naujų ir rekonstruojamų pastatų nevėdinamų atitvarų, kurios iš lauko pusės šiltinamos polistireno putplasčiu arba mineraline vata ir dailinamos dekoratyvinio tinko sluoksniu, projektavimo ir statybos reikalavimus. Šio reglamento nuostatai reikalauja, kad atitvaroms projektuoti ir statyti būtų naudojamos tik Europos techninį liudijimą (ETL) turinčios ir CE ženklu pažymėtos išorinės tinkuojamosios sudėtinės termoizoliacinės sistemos.

Sistema paprastai tiekiama ETICS gamintojo ir susideda iš klijų ir mechaninio tvirtinimo elementų, termoizoliacinės medžiagos, tinkleliu armuoto sluoksnio, baigiamojo išorinio apdailos sluoksnio, kuris gali būti dažomas.

Šiuo metu tokia ETICS sistema yra prilyginta statybos produktui ir bandoma kaip paprastas gaminys, t. y. nevertinant ugnies plitimo masto, sienos aukščio ar konfigūracijos, įrengimo teisingumo ir t. t. Jei medžiagos yra netinkamai parinktos ir sumontuotos ne pagal gamintojo nurodymus (pvz., nepadengtos apsauginiu sluoksniu), jos gali būti nekokybiškos ar net pavojingos gaisro atveju.

Norėdami išvengti abejonių vartotojai degumo klasifikacijos turėtų ieškoti gaminio etiketėje. A1 degumo klasės gaminiai (tokie kaip betonas, akmens vatos izoliacija ar plienas) yra nedegūs, t. y. nedega ir neleidžia plisti ugniai. Jie taip pat skleidžia mažai dūmų, sumažina toksiškų dujų pavojų ir neleidžia sumažėti matomumui kilus gaisrui.

Statybos proceso klaidos

Pastatų šiltinimo klaidas paprastai lemia netinkamas medžiagų parinkimas, montavimo netikslumai bei netinkamas pastatų ir atskirų jo konstrukcijų eksploatavimas. Termoizoliacinės medžiagos montavimo netikslumų dažniausiai atsiranda dėl žmogiškojo faktoriaus. Pasitaiko, kad plokštės nepriglaudžiamos prie paviršių, neteisingai pritvirtinamos arba visai nepritvirtinamos, o pastatus šiltinant kompleksiškai ir taikant išorines sudėtines termoizoliacines sistemas (ETICS) atskirų sluoksnių komponentams naudojamos skirtingos medžiagos.

Dažna klaida – fasadai šiltinami esant netinkamoms atmosferos sąlygoms. Privaloma, kad atliekant darbus pagrindo ir aplinkos temperatūra neperžengtų 5 – 25 laipsnių šilumos ribų. Be to, jau įrengtus sistemos sluoksnius būtina apsaugoti nuo kritulių, tiesioginių saulės spindulių ir stipraus vėjo. Nesilaikant darbų vykdymo taisyklių sutrumpėja visos sistemos tarnavimo laikas.

Kita dažnai statybininkų daroma klaida – netinkamas termoizoliacinių plokščių klijavimo metodas. Jei plokštės prie pagrindo klijuojamos ir papildomai tvirtinamos smeigėmis, prie pagrindo klijuojamas paviršius turi sudaryti ne mažiau nei 40 proc. plokštės ploto. Klijai tepami plokštės perimetru ties kraštais, o viduryje uždedami keli delno dydžio klijų taškai.

Kai pagrindas yra pakankamai lygus, vertikaliai orientuoto plaušo akmens vatos plokštės (dar vadinamos lamelėmis) visada klijuojamos visu paviršiumi (100 proc. padengiamos klijais). Netinkamo klijavimo pasekmė – nelygus fasadas ir sumažėjęs termoizoliacinis efektas dėl oro cirkuliacijos tarp sienos pagrindo ir termoizoliacinės medžiagos.

Pastatų termoizoliavimo inovacijos

Kompanijos Rockwool patobulinimai tiek laboratorijose, tiek statybų aikštelėse leidžia greitai ir kokybiškai realizuoti bet kokio dydžio ir sudėtingumo projektą. Štai 2007 metais patobulinus vatos technines savybes buvo atnaujintas gyvenamasis daugiabutis Vilniuje. Pastatas buvo šiltinamas 10 cm storio Rockwool akmens vata Mineralwolle-Schalldammplatten WLG 035, skirta fasadams šiltinti iš išorės. Objekte pritaikyta šiltinimo sistema Maxit Dammsystem MW speedy Mineralwoll-Lamellensystem-WLG 040. Inovatyvaus sprendimo esmė – akmens vatos paviršius gamykloje buvo padengtas specialiu Maxit gruntu, kuris pagerina plokštės sukibimą su pagrindu ir sustiprina vatos paviršių.

Kita įdomi Rockwool naujiena – sukurti itin efektyvių izoliacinių savybių akmens vatos gaminiai. Šiuo metu kompanija Vokietijoje siūlo unikalų gaminį – kietąją vatos plokštę Aerorock ID VP, kuri puikiai tinka mažų energinių sąnaudų pastatams. Šis gaminys pasižymi itin mažu šilumos laidumu – λD = 0,019 W/(mK). Kietosios mineralinės vatos plokštės matmenys – 1200×600 mm.

Taigi, vos 20 mm storio medžiagos deklaruojamoji šiluminė varža – net 1,05 kv. m K/W. Tai atitinka 50 cm įprastos vatos šiluminę varžą. Šis gaminys buvo kuriamas siekiant tinkamai apšiltinti kultūros paveldo pastatus, tačiau pasirodė, kad ji puikiausiai gali būti naudojama ir atnaujinant gyvenamuosius namus.

Daugiau informacijos  "Super namai" žurnalo numeryje.  Žurnalo turinys

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.