Mineralinės vatos rūšys ir savybės

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Mineralinė vata būna įvairių tankių plokštėmis (lakštais), rulonais ar net granulėmis. Gaminiai iš mineralinės vatos išsiskiria geromis šilumos izoliacinėmis ir akustinėmis savybėmis, atsparūs ugniai. Naudojama sienų, palėpių, plokščių, stogų ir perdangų apšiltinimui. Taip pat lubų ir sienų garso izoliacijai ir kambarių pertvaroms. Yra dvi mineralinės vatos rūšys. Gaminiai šilumos izoliacijai daromi iš dviejų medžiagų: stiklo ir akmens.

 

 

 

 

Stiklas
Gaunamas produktas vadinasi stiklo vata, kuri suformuojama kvarcinio smėlio ir stiklo lydimo procese arba iš stiklo dūženų išpučiant stiklą plonais siūlais. Įprasta, kad stiklo vata yra šviesiai gelsvos spalvos, tačiau šiandien gaminama stiklo vata būna ir kitokios spalvos. Plaušai stiklo vatoje orientuoti horizontaliai – struktūra nevienoda visomis kryptimis. Tai nulemia jos elastingumą, sugebėjimą atlaikyti apkrovas, atgauti savo ankstesnę formą.

Akmuo
Gaunamas produktaas vadinasi akmens vata. Gaminimas vyksta analogiškai stiklo vatai, tik žaliavia yra kalnų kilmės. Ji būna skirtingų atspalvių – nuo gelsvos iki žalios. Abi rūšys mineralinės vatos beveik nesiskira savo savybėmis ir laikomos vienomis iš geriausių šiltinimo medžiagų. Esminiai skirtumai tokie, kad stiklo vata lengvesnė ir elastingesnė, o akmens vata – atsparesnė ugniai.

 

 

Šilumos izoliacija
Mineralinė vata apriboja šilumos srautus, dėl to vata yra šilumos izoliatorius, kuris žiemą apsaugo namą nuo šilumos praradimo, o vasarą neleidžia namui įšilti. Apie medžiagos izoliacines savybes nusako šilumos pralaidumo koeficientas – kuo mažėsnė jo reikšmė, tuo geriau medžiaga saugo šilumą. Geriausi produktai iš mineralinės vatos turi ne didesnį šilumos pralaidumo koeficientą kaip 0,032 W/mk, nors Lietuvoje labiausiai paplitusios medžiagos, kurių koeficientas yra nuo 0,035 iki 0,040.

Projektuotojai žinodami dydį lembda, gali paskaičiuoti šilumos perdavimo koeficientą k (W/m2K), kuris nurodo apie termoizoliacijos lygį konstrukcijoje (pavyzdžiui, siena arba stogas). Kuo didesnis šitas koeficientas, tuo mažesnės šilumos izoliacinės konstrukcijos savybės. Šilumos izoliacinį lygį galima vertinti ir pagal terminį pasipriešinimą arba šilumos perdavimo varžą R (dydis atvirkščias k). Kuo aukštesnis šis dydis, tuo geresnė šilumos izoliacija. R skaičiuojama pagal formulę: R = d/lembda, kur d – storis produkto (metrais).

Garso izoliacija
Mineralinė vata labai gerai sugeria garsus, dėka to šiltinimo medžiagos iš mineralinio audinio vienu metu atlieka dvi funkcijas – garso izoliatoriaus ir neleidžia plisti triukšmui per izoliuojamas sienas ir perdengimus. Parametras nurodantis garso izoliaciją yra garso slopinimo koeficientas. Jeigu jo dydis lygu 0, tai reiškia, kad medžiaga pilnai atspindi garso bangas, o dydis 1 parodo, kad medžiaga pilnai jas sugeria. Apie mineralinės vatos gaminio garso izoliacines savybes informuoja dydis Aw, kuris pateikiamas ant pakuotės. Jeigu pateikiamas skaičius 1, tai galite būti užtikrintas, kad radote medžiagą su gera garso izoliacija. Bet atminkite, kad šiltinimo medžiaga yra tik viena iš dalių visos garso izoliacijos sistemos.

Atsparumas degimui
Mineralinė vata nedegi medžiaga, kuri įkaitusi neišskiria toksinų. Kadangi ugnis mineralinei vatai nepavojinga, ji naudojama kaip priešgaisrinė izoliacija. Mineralinis audinys charakterizuojamas aukščiausia A1 ir A2 nedegumo klasėmis pagal septinbalę euroskalę, kur A1 ura aukščiausias rodmuo, o pats žemiausias yra F. Gaisro metu vata beveik neišskiria dūmų, dėl ko turi aukščiausią rodiklį S1. Liepsnos paveikta mineralinė vata neišteka, apie tai informuoja simbolis d0.

Garų pralaidumas
Mineralinės vatos gaminiai charakterizuojami kaip aukšto garo pralaidumo lygio, t.y. apie 0,48 g/mPa. Garas praeina per vatą, bet joje neužsilaiko. Tačiau turi būti galimybė garui išeiti į išorę, kad nesikauptų vatos viduje, nes šlapia vata turi daug didesnes šilumos laidumo savybes, t.y. praranda savo šilumos izoliacines savybes.

 

Iškilo klausimų? Užduokite klausimus mūsų žinovams statybos, įrengimo, interjero, ir aplinkos temomis: KLAUSK ŽINOVO