Ką daryti, kad namuose išvengti pelėsio

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Auga net ant stiklo

Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro atstovės Viktorijos Buzytės, pelėsis išlenda rudenį, nes tada daugiau drėgmės. Tačiau, jei uoslė įpratusi, žmogus kvapo gali net nepajusti. Žinoma, viskas priklauso nuo to, kiek pelėsis išplitęs. Kartais, įėjus į pastatą ar butą, galima iškart pamatyti juodas sienas. Pelėsis gali augti ant įvairių medžiagų: medienos, faneros, popieriaus, kartono, sienų apmušalų, tinko, sintetinių medžiagų, odos ir t. t. Idealios sąlygos susidaro tada, kai paviršiuje kondensuojasi drėgmė. Padidėjus drėgmei, pelėsis gali augti ir ant tų medžiagų, kurios nėra jų maisto šaltinis. Pavyzdžiui, ant stiklo. Tuomet pelėsis maitinasi nusėdusiomis dulkėmis. Taip pat pelėsis auga, kai nėra tinkamos ventiliacijos.

Kaip naikinti pelėsį?

Dažniausiai pelėsis ima augti nepakankamai vėdinamose patalpose. V. Buzytė sako, kad vėdinti patalpas paprasta. T. y. iš ryto atidaryti langus 5 min., grįžus namo vėl atidaryti. Jeigu daugiau gaminama, skalbiama, džiovinama, vėdinti reikia dažniau – kas porą valandų. Anot pašnekovės, savaitgaliais žmonės namuose praleidžia daugiau laiko, tai galima 5 min. atidaryti langą vidury dienos, to visiškai pakanka.

Atidaryti langus visiškai pakanka ir nepatariama naudoti ventiliatorių. „Ventiliatoriaus srovė didelė. Mikrosporos atšoka nuo sienų, pasklinda po patalpą ir kažkur nusėda. Atsiradus drėgmei, tinkamoms sąlygoms, toje vietoje pradės augti pelėsis“, – perspėja V. Buzytė.

Pelėsis gali būti šalinamas cheminiu arba mechaniniu būdu. Paklausta, ar tam tiktų dezinfekciniai skysčiai, specialistė sako, kad pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, kodėl jis atsirado. O jų gali būti daug. „Sienos šalčio tiltas, prastas drenažas, šalia kampo kiauras lietvamzdis. Geriausia ne pačiam tai daryti, o kreiptis į specialistus.

Tik pašalinus priežastį, galima pradėti tvarkyti“, – kalba pašnekovė. Pasak jos, žmonės dažniausiai pamato pelėsį – juodą dėmę, ir puola valyti chloro tirpalu, balikliais ar dar kažkuo. Tai geri būdai, tikina V. Buzytė, nekenksmingi, bet kai pelėsis pats išlenda, jis jau būna pažeidęs pačią medžiagą. „Mes nuvalome paviršinį sluoksnį, bet nenuvalome jo šaknų. Tuomet po kurio laiko pelėsis užauga vėl ir vėl išlenda. Taigi reikia ne tik paviršių valyti, bet ir medžiagą sutvarkyti“, – sako specialistė. Vienas iš populiariausių būdų, V. Buzytės teigimu, – sieną nugremžti.

Tačiau ji sako, kad negalima valyti sauso pelėsio. Reikia suvilgyti chloro tirpalu, balikliu ar dar kažkuo, tada palaukti, kol tirpalas įsigers, pelėsis nuo sienos atšoks, ir tada šveisti. „Šveičiant sausą pelėsį, jis paskleidžiamas ore ir gali nusėsti kitur. Taip pat būtina šveičiant užsimauti gumines pirštines, užsidėti respiratorių, kartais – ir akinius, nes, patekęs į akis, pelėsis gali sukelti uždegimą. Patariama uždaryti duris ir atidaryti langą“, – vardija pašnekovė. Visa tai, pasak jos, reikia daryti vasarą, nes, jeigu sutvarkysime, pelėsį išnaikinsime, o paskui pradėsime taisyklingai vėdinti, jis dings.