Drėgmė namuose, pelėsis, kondensatas ant langų: kaip to išvengti?
Kodėl namuose atsiranda drėgmė?
Drėgmės perteklių namuose sukuria žmonės būdami namuose ir normaliai gyvendami: prausdamiesi po dušu ar vonioje, skalbdami drabužius ir po to juos džiovindami, ruošdami maistą, kvėpuodami, grįždami namo lietuje sušlapusiais rūbais ir t.t.
Įprastomis sąlygomis 4 asmenų šeima vidutiniškai per parą sukuria apie 12l vandens, o jeigu namuose papildomai yra laikomas didelis akvariumas, tai drėgmės išskyrimas gali padidėti labai žymiai. Taigi, neverta stebėtis iš kur namuose atsiranda drėgmės perteklius.
Rezultatas – kondensatas ant langų ir pelėsis
Daugiausiai problemų dėl didelio drėgmės lygio atsiranda šaltuoju metų laiku, kada gyventojai laiko užvertus langus. Tuo pačiu drėgmė įstringa namuose be galimybės pasišalinti. Kadangi dėl šalto oro langų ir sienų paviršiai taip pat atvėsta, o drėgmei kontaktuojant su šaltais paviršiais atsiranda kondensatas. Santykiniam drėgmės lygiui viršijus 60 procentų, sudaromos tinkamos sąlygos veistis pelėsiui. Pirmiausia atsiranda pelėsio ir drėgmės kvapas, vėliau, nesiimant jokių veiksmų dėl drėgmės sumažinimo, namuose atsiras jau rimtos pelėsio problemos.
Namuose nėra ventiliacijos?
Atidarius langą į patalpą žinoma pateks šviežio oro, o tai gali padėti sausinant orą namuose. Tačiau oras patenkantis į patalpą tikėtina taip pat bus drėgnas, o dažnai netgi drėgnesnis negu tas, kurį jis pakeičia. Lietuvoje šaltuoju metų laiku santykinis drėgmės lygis lauke svyruoja tarp 80% ir 90%. Taip pat dažnai laikant pravirą langą didėja rizika dėl vagysčių ir įsilaužimų.
Be to į patalpą patenka lauko triukšmas ir kietosios dalelės, o šildymo sistema įprastai nėra pakankamai galinga, kad galėtų greitai sušildyti šviežią orą. Įrengta ventiliacijos sistema gali dalinai išspręsti perteklinės drėgmės problemą namuose, bet vėlgi tik tuo atveju, jeigu iš lauko įtraukiamas oras nėra drėgnas. Taip pat ventiliacijos įrengimas yra gana brangus, ir ne visuomet techniškai tai įmanomas sprendimas.
Drėgmės perteklių surenka oro sausintuvas Oro sausintuvas (arba drėgmės surinkiklis) yra pagrindinė prevencijos ir gynybos priemonė nuo namuose esančios pernelyg didelės drėgmės. Didžioji dalis drėgmės surinkiklių veikia tuo pačiu principu: oras traukiamas į prietaiso vidų ir labai greitai atvėsinamas, dėl ko drėgmė kondensuojasi, o tada ventiliatorius išsausintą orą išpučia laukan į patalpą. Kai kurie oro sausintuvai turi absorbentą, kuris sugeria iš oro perteklinę drėgmę ir kaitinamas ją gariną. Iš oro išgautas vanduo yra renkamas į tam skirtą indą arba išleidžiamas laukan pro drenažo vamzdį (didžioji dalis drėgmės surinkiklių turi abu variantus).
Renkantis drėgmės surinkiklį pagal jo našumą, pasiimti galingesnį prietaisą nėra blogas pasirinkimas, tačiau pirkti silpnesnio nepatartina. Pavyzdžiui patalpose, kurių plotas 60-70 kvadratinių metrų, oro sausintuvas skirtas 40-50 kvadratinių metrų plotui nėra labai geras pasirinkimas. Sausintuvas turės veikti ilgiau ir tikėtina greičiau nusidėvės. Be to, siekiant nuolatos palaikyti pageidaujamą drėgmės lygį ir pastoviai naudojant drėgmės surinkiklį, padidės išlaidos elektros energijai.
Geriausias variantas tokiose situacijose pasirinkti kiek galingesnį oro sausintuvo modelį. Prietaisas veiks geriau ir galutinis rezultatas atsižvelgiant į sausintuvo tarnavimo laikotarpį, suvartotos energijos kiekį ir sausinimo efektyvumą tikrai bus geresnis. Renkantis oro sausintuvą taip pat reikia atsižvelgti į konkretaus modelio veikimo triukšmingumo lygį.