Projektavimo ateitis – taupu plius ekologiška

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Šiandien vertindami ekologiškos architektūros finansinę reikšmę bei taikydami ekologiškus sprendimus architektai turi galimybę sumažinti kliento finansines išlaidas bei prisidėti prie aplinkos saugojimo.

 

Sunku patikėti,kad net 80% energijos taupymo galimybių yra apsprendžiama architektų dar pradinėje projekto stadijoje ir tik likusius 20% lemia inžinerijos (statybos) specialistų sprendimai. Todėl architektams itin svarbu projekto pradžioje atlikti greitą ir patikimą energijos suvartojimo analizę. Tokiai analizei yra sukurtos specialios architektūrinės programos; viena iš jų yra EcoDesigner, veikianti kartu su ArchiCAD architektūrinio projektavimo programa. Remiantis projekto energijos suvartojimo analizės ataskaita architektai gali kur kas greičiau ir paprasčiau “manevruoti” tarp architektūros, ekologijos ir Jūsų poreikių. Tokiu būdu laimi visi!

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ekologiški sprendimai yra brangūs, tačiau tai investicija, kuri atneš realios naudos ateityje ir padės sutaupyti, nes ekologiška architektūra tai ne tik mažesnis statinio eksploatavimo poveikis aplinkai, bet ir reali nauda gyventojui. Vienas iš svarbiausių ekologiškos architektūros tikslų yra energijos taupymas – pastatų suvartojamos energijos kiekio mažinimas. Graphisoft EcoDesigner pagalba gaunami duomenys suteikia galimybę dar projekto pradžioje numatyti projektavimo alternatyvas, nustatyti taršos emisiją, bei periodines energijos sąnaudas. Pastato padėtis pasaulio šalių atžvilgiu, tūrio, ploto, stiklinių paviršių plotų ir panašių kriterijų santykis nulemia būsimo objekto energijos suvartojimą bei estetiką. Taupus, energijos suvartojimo atžvilgiu, projekto variantas gali būti kur kas patrauklesnis klientui.

Taigi energijos suvartojimo analizę nuo šiol galima atlikti tiesiog ArchiCAD programoje pradinėje projekto stadijoje, bendradarbiaujant užsakovui ir architektui. Dar pradinėje projekto stadijoje yra galimybė numatyti pastato konfiguraciją taip, kad būtu pasiektas didesnis energetinis efektyvumas. Tai šiandieninėje ekonomikoje yra itin svarbu.

Panagrinėkime pateiktą situacija: paimkime gyvenmojo namo projektą. Viename variante matyti fasadas su vientisa virtinine siena, kitas su dalinai vitrinine, bei pratestu stogo isleidimu.
(1 ir 2 nuotraukos – apačioje).

A variantas                                                               

B variantas

Energijos poreikis  106106 KWh/metus

Aplinkos taršos emisija   26903 CO2/metus

Energijos poreikis    87849 KWh/metus

Aplinkos taršos emisija   23647 CO2/metus

 

Iš pateiktos lentelės matome, jog keletas fasado pakeitimų ženkliai sumažina energijos nuostolius: energetinių resursų poreikis, bei aplinkos taršos emisija tapo atitinkamai – 17% ir 12% mažesni.

raphisoft EcoDesigner programą yra itin paprasta naudotis.Darbas vyksta keliais nesudėtingais etapais: Pradžioje vienu mygtuko paspaudimu atliekama pastato analizė – būsimo namo virtualus modelis dalinamas į struktūros elementus, turėsiančius įtakos energijos sąnaudų apskaičiavimui. Kitas žingsnis – skaičiuotinos informacijos suvedimas, pažymint parinktis, tokias kaip vietovę, pastato paskirtį,  geografines platumas. Remiantis vidinės duomenų bazės duomenimis nustatomos konkrečios vietovės meteorologinės sąlygos (oro temperatūra, santykinė oro drėgmė, vėjo greitis, saulės aktyvumas). Taip pat galima numatyti vėjo barjerus ar saulę atspindinčius objektus, nurodyti pastato tipą (lengvų konstrukcijų, masyvus ar pan.), įvesti duomenis apie vidaus šildymą ir norimą vidaus temperatūrą, bei numatyti skirtingus šilumos rėžimus, atsižvelgiant į pastato paskirtį (mokyklos, ligoninės, gyv.namai, biurai, gamybos pastatai ir t.t.).

Suvedus reikalingą informaciją, EcoDesiger atlieka dinaminius energetinius skaičiavimus ir pateikia  suvartojamos energijos balanso ataskaitą. Energijos suvartojimo išklotinės rezultatai, vartotojo patogumui, yra pateikiami lentelių bei diagramų pavidalu. Energijos suvartojimas yra skaičiuojamas remiantis energijos panaudojimu (šildymas, šaldymas, apšvietimas ir pan.) bei energetiniais šaltiniais (dujos, nafta, anglis, biokuras, elektra ir t.t.). Įvedus energetinių resursų kainas galima numatyti ir metines energijos resursų išlaidas.

Nemažiau svarbus yra ir tas faktas, kad programa pateikia aplinkos taršos rodiklius.Aplinkos teršimo rodikliai pateikiami remiantis anglies dvideginio išmetamo kiekio apskaičiavimais. Pateikiamas ir periodinis energijos balansas.

Visa ši informacija yra labai svarbi, vertinant būsimo namo energinį efektyvumą ir išlaidas namo aptarnavimui. Ataskaita yra pateikiama PDF formatu, tai leidžia turėti prieigą prie informacijos ne tik architektams, turintiems programą, bet ir užsakovui.
 

Ši programa praplečia užsakovo galimybes, planuojant ir statant naują pastatą, leidžia priimti racionalius sprendimus ir sumažinti išlaidas ateityje. Statant ekologišką pastatą Jūs prisidedat prie aplinkos saugojimo, tuo pačiu sutaupydami ir pagerindami savo gyvenimo kokybę."

Ekologiško projektavimo procese labai svarbu įvertinti pastato konstrukcijas ir angas; programa apskaičiuoja atitvoros šilumos perdavimo koeficientą paremtą supaprastintu algoritmu. EcoDesigner naudoja tikslų dinaminį skaičiavimo algoritmą, įvertinantį atskirų pastato konstrukcijos sluoksnių šiluminį laidumą skirtingu metų laiku. Pagal tai EcoDesigner ir apskaičiuoja galutinį energijos kiekio suvartojimą.

Atskirų pastato elementų temperatūrinės savybės yra parenkamos automatiškai, tačiau gali būti nustatomos ir rankiniu būdu, jei objektas turi specifinių savybių. Norint gauti kuo tikslesnius skaičiavimo duomenis turį būti pateikta esamų inžinerinių tinklų sistemų informacija (ventiliacijos tipas, šildymo sistemos siurblių, saulės kolektorių, šildymo katilų, kondicionavimo sistemų ir kitos charakteristikos).

Didelis šios programos privalumas yra tas, kad sunaudojamo kuro kaina ir kiekiai gali būti apskaičiuojami įvedant kuro tipą ir vertę.

Parengta pagal www.designsolutions.lt medžiagą