Atostogų trobelė – minimalistinė poilsio erdvė

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Tačiau tai ne tik architektūrinė sąvoka.Šiandien cabin – tai ištisa ideologija, kuri byloja apie namelio savininko pasirinkimą tiesiog ištirpti aplinkoje,užuot dominavus prieš gamtą pastatų stiliumi, gausa ir dydžiu.

Paprastai cabin – tai nedidelis, 15–30 kv. m vienos vidinės erdvės namelis šlaitiniu stogu. Panašaus dydžio statiniai Lietuvos kaime buvo klėtelės ir sovietmečiu itin populiarūs sodo nameliai. Lietuvis nediduką sodo namelį ne iš gero gyvenimo sprausdavo į 6 arų sklypą, o Britų Kolumbijos tyruose, Norvegijos kalnuose ar Dakotos prerijoje nedidukai nameliai iškildavo, o ir šiandien iškyla laukinės gamtos apsuptyje, sunkiai privažiuojamose, negyvenamose vietose, kur jokių kaimynų ir tvorų nė su žiburiu nerasi. Tiek lietuviško sodo namelio, tiek užsienietiškojo cabin paskirtisšiandien yra ta pati –rekreacinė.

 

Cabin ir log cabin

Nedidelės poilsio trobelės šiandien statomos tiek Sibiro taigoje, tiek JAV, Kanadoje, Skandinavijos šalyse – ten, kur dar yra retai apgyvendintų teritorijų. Tačiau tokią mažątrobelę atostogoms išsinuomoti atrasite ir tankiai apgyvendintoje Olandijoje ar Britanijoje – čia jas dažnai rasite ir galėsite nebrangiai išsinuomoti kempinguose. Miškingose šiaurinėse platumose, kur auga rąstinei statybai tinkami spygliuočių miškai, trobelės renčiamos iš rąstų – tuomet jos vadinamoslog cabin.

 

Nemažai poilsio trobelių statoma naudojant skydinę ar karkasinę konstrukciją. Įdomu, kad cabin tipo, o ypač rąstines, trobeles gamina ir ne viena lietuviška įmonė. Tiesa, Lietuvoje šio tipo statiniai kol kas nėra populiarūs ir daugiausia parduodami užsienyje.

 

Nedidelė = nebrangi

Minimalistinės trobelės idėja – labai paprasta. Šiuolaikinis dirbantis žmogus atostogų metu dažnai nori tiesiog pailsėti gamtoje: pabūti su savimi, galbūt pažvejoti, paskaityti knygą gulėdamas hamake… Tam nereikia didelių pastatų sudideliais vitrininiais langais, kondicionieriais ir daugybe TV kanalų. Dideli pastatai reikalauja daug išlaidų: kainuoja tiek juos pastatyti, tiek prižiūrėti, šildyti. O štai maža atostogų trobelė yra nebrangi, šilta ir jauki.

 

Jeigu pastatėte tokią kur nors gamtoje savo nedideliame sklype – ji neužima daug vietos ir aplinkui dar liko pakankamai erdvės pievai, kurioje galite žaisti badmintoną su vaikais. Neretai tai gali būti ir pirmasis pastatas, nuo kurio prasidės jūsų busimos sodybos kūrimas. Pradžioje tokioje trobelėje galima apsistoti ar laikyti įrankius, o vėliau ji pavirs tiesiog svečių nameliu. Būtent tokia yra JAV itin populiarių log cabin istorija.

 

Rąstų trobelė – naujakurių būstas

Rąstiniai pastatai Europoje statyti nuo žilos senovės, o štai Amerikos žemyne rąstines trobeles pradėta ręsti tik XVII a. pradžioje. Tuo metu čia gausiai kuriasi kolonistai, ir log cabin tuo metu statyti ne kaip atostogų nameliai, o kaip pirmieji amerikiečių kolonistų namai. Tai charizmatiškoji trobelė prerijose, traperių trobelė, Amerikos pionierių blokhauzas. Tarp pirmųjų Amerikos kolonistų buvo daug atvykėlių iš miškingos Švedijos ir Suomijos(ypač Naujosios Švedijos kolonijoje prie Delavaro upės), kurie mokėjo ręsti iš rąstų, o kiti šios tradicijos nežinoję imigrantai žinias greitai įsisavino.

 

Nedidelė rąstinė trobelė paprastai iškildavo kaip pirmasis bazinis šeimos būstas, kur visi glausdavosi aplink krosnelę šaltais žiemos vakarais. Vėliau aplink šią trobelę iškildavo kiti sodybos pastatai. JAV galima pamatyti išlikusių rąstinių trobelių, kurioms šiandien yra apie 200 metų.

 

Pagamintas iš natūralių medžiagų

Rąstinė statyba Amerikai kolonizuoti buvo labai tinkama, nesnedidelę trobelę, naudodamas tik kirvį ir pjūklą, ir daugiau neturėdamas nieko, galėjo suręsti vienas žmogus. Pirmiausiapasirinktoje vietoje buvo iškertami medžiai – jų kamienai vėliau naudojami statyboje, tuomet ruošiami trūkstami rąstai, kurie kartais būdavo aptašomi, bet dažniausiai statyta iš kruopščiai nužievintų apvalių rąstų. Kadangi jokių kėlimo įrenginių nebuvo, tad ir trobelės sienų aukštis nusistovėjo nedidelis – toks, kad žmogus galėtų pats užkelti rąstą ant sienos.

 

Pastogėje paprastai buvo įrengiama vieta miegoti. Pagrindinė tokios trobelės statyba galėdavo užtrukti apie mėnesį, o pradėjus darbus pavasarį ji buvo įrengiama iki žiemos. Statinį statydavo ant kelių kertinių akmenų, plyšius tarp rąstų kamšydavo samanomis ir moliu, stogus dengdavo lentomis, plokščiais akmenimis ar velėna. Viskas būdavo daroma paprastai ir tvirtai iš aplinkui esamų medžiagų kaip ir lietuviškame kaime.

Tapo politine ikona

Šiandien amerikiečia ididžiuojasi, kad net septyni JAV prezidentai yra gimę rąstų trobelėse. Tarp jų ir įžymusis A. Linkolnas. O štai demokratų partijos prezidentas W. H. Harisonas, nors ir nebuvo iš šios septyniukės, 1840-ųjų rinkiminėje kampanijoje pirmasis naudojo log cabin kaip simbolį, kad jis „savas“, kilęs iš „paprastų žmonių“, nes „gyvenęs rąstų trobelėje“.

 

Laimėjęs šiuos rinkimus jis pagarsėjo kaip „rąstų trobelės kandidatas“. Kitas garsus prezidentas Teodoras Ruzveltas mėgo pabrėžti, kad ir jis yra gyvenęs rąstų troboje, dirbdamas kaubojumi Dakotos Badlande. Rąstinę trobelę kaip politinę ikoną ir vėliau naudojo ne viena JAV politinė partija. Ji simbolizavo individualizmą, pionierišką dvasią, kuklią pradžią ir sunkų darbą – įrodymą to, kad Amerikoje bet kas iš varguolių gali tapti prezidentu. Rąstų trobelės simbolis JAV naudojamas ir popkultūroje kaip prekės ženklas: gaminamas „Rąstų trobelės“ sirupas, o vaikai konstruoja žaislinius namus iš „Linkolno rąstų“.

 

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.