Architektas pataria: sklypo pasirinkimas „žaliems“

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Sklypo pozicija mieste ir ar verta rinktis sklypą už miesto

 

Žmonėms patinka pastovumas, todėl dažnai jie renkasi sklypą tame pačiame ar greta esančiame rajone, kur jau turi butą ar namą, kuris dėl tam tikrų priežasčių nebetinka jų gyvenimo būdui. Nepriklausomai nuo to, ar vadovaujatės būtent tokiu požiūriu, ar ieškote sklypo naujoje vietoje, reiktų atkreipti dėmesį į šiuos aspektus: Įvertinkite sklypo poziciją jums svarbių vietų, pavyzdžiui, darbovietės, darželių, mokyklų, prekybos centrų, atžvilgiu.

 

Pasirinkę jums patogią vietą mieste galite sutaupyti net 1–2 valandas savo laiko per dieną. Pasidomėkite miesto plėtros planais – ar jūsų nusižiūrėtas rajonas bus vystomas, ar pamirštas. Jei vystomas, – puiku ir investicija gera, bet ar numatytos pastatų, kelių statybos nesukels nepatogumų? Kartais žmonės renkasi sklypą už miesto, nes: Užmiestyje sklypai neabejotinai pigesni, nei mieste. Mažam, nebrangiam namui statyti pirkti brangų sklypą mieste gali būti neadekvati investicija, kuri ilgainiui sumažins paties sklypo kainą. Užmiestyje jūs ir jūsų vaikai, augintiniai, galėsite mėgautis jus supančia gamta, neliks poreikio vasarnamiui.

 

Tačiau akivaizdu, kad gyvendami užmiestyje sugaišite daugiau laiko kasdienėms kelionėms į darbą, vaikų vežiojimui į mokyklas ir būrelius, prisidės kuro išlaidos, bus sudėtingiau ir brangiau įsivesti lauko inžinerinius tinklus.

 

Sklypo orientacija pasaulio šalių, įvažiavimo, vaizdų atžvilgiu ir kaip numatyti namą jame

 

Atvykę apžiūrėti sklypo ar žiūrėdami į jį žemėlapyje, plane, įvertinkite šias kryptis:

 

Pasaulio šalis – kur šiaurė, pietūs, rytai, vakarai;

Iš kurios pusės numatytas įvažiavimas į sklypą, galbūt yra kelios galimybės?

Kur atsiveria geriausias vaizdas, o kur, atvirkščiai – vaizdą užstoja kaimynų namai, eina neišvaizdi gatvė.

Pirmajam, greitam sklypo įvertinimui šių trijų krypčių santykis puikiai tiks. Paprastai žiūrint, geriausias variantas būtų toks:

Pietų, pietvakarių kryptimi atsiveria geriausias vaizdas;

Šiaurėje, šiaurės rytuose numatytas įvažiavimas į sklypą.

Idealiausia, jeigu pagrindinės gyvenamosios zonos – svetainė, valgomasis, virtuvė, taip pat terasa, kiemas būtų orientuojami į šviesiąją sklypo pusę, turėtų didžiausius langus. Tuo tarpu įėjimas, įvažiavimas, garažas, miegamieji būtų priešingoje namo pusėje, kur mažiau šviesos.

 

Be to, orientavimas pasaulio šalių atžvilgiu padės pasiekti didesnį energetinį efektyvumą. Taip pat pravartu iškart įvertinti:

Sklypo formą. Teoriškai idealiausias sklypas – kvadrato formos, o pailgas, netaisyklingos formos gali būti problematiškas.

Sklypo reljefą, augmeniją. Jeigu jums reikia greito ir pigaus sprendimo – lygus, plynas sklypas – idealus pasirinkimas. Iš kitos pusės, sklypas su ypatingu reljefu, medžiais gali pasirodyti sudėtingas, tačiau būtent tokie sklypai įkvepia išskirtinius architektūrinius sprendimus, ir rezultatas gali maloniai nustebinti. Tokiu atveju, prieš perkant sklypą, žinoma, pravartu pasikonsultuoti su architektais.

 

Reglamentai – namo statybos sklype apribojimai

Bet kokia veikla sklype gali būti ribojama įvairiais reglamentais. Prieš įsigyjant sklypą primygtinai rekomenduojame pasidomėti, kurie iš jų turės įtakos būsimo namo vietai ir išdėstymui sklype, leistinam namo dydžiui.

 

 

Pagrindiniai dokumentai, kuriose yra nurodomi apribojimai:

Specialieji architektūros reikalavimai;

Detalusis planas;

Bendrasis planas;

Nuosavybės dokumentai;

Registrų centro išrašas.

Renkantis sklypą reikia turėti omenyje, kad namas nuo sklypo ribos privalės atsitraukti mažiausiai tris metrus. Kitu atveju turėsite gauti kaimynų sutikimą statyti namą arčiau. Tai ypatingai svarbu, jei pasirinktas sklypas nedidelis ir siauras. Reikia įvertinti, ar užteks pločio namo vidaus patogiam išplanavimui. Galite iš anksto pasikonsultuoti su architektais. Siauriausias namas, kurį yra suprojektavusi „Kubinio metro“ komanda – 6 metrų pločio išorėje. Rezultatas – puikus, todėl bijoti šio apribojimo, kaip ir siauro sklypo nereikia. Svarbiausia iš anksto įsivertinti, ką tai reiškia. Namo atsitraukimą nuo kelio gali riboti raudonos linijos, t.y. atsitraukimas gali viršyti 3 metrus.

Taip pat reikia atsiminti, kad tinklai ir komunikacijos, esančios sklype arba einančios per sklypą, gali turėti apribojimus (apsaugos zonas) iki 5–10 metrų.

 

 

Kai kuriais atvejais sklype gali būti numatyti servitutai, skirti komunikacijoms arba kaimynų pravažiavimui. Jų ribose statyti namo, kito statinio (automobilių pastogės, pirties) ar tvoros irgi negalėsite.

 

Inžineriniai tinklai – kuo arčiau, tuo geriau

 

Privalumas, kai jūsų sklypą pasiekia miesto inžineriniai tinklai – vandentiekis, nuotekos, elektra, dujos, lietaus kanalizacija. Tokiu atveju ženkliai sutaupysite prie jų prisijungdami. Priešingu atveju teks projektuoti ir įrengti vietinius vandens ir nuotekų tinklus, atsivesti elektrą, dujas. Vandens tiekimui bus reikalingas artezinis gręžinys, buitinėms ar lietaus nuotekoms – nuotekų rezervuaras su valymo įrenginiais.

Architektai, ko gero, kone kasdien sulaukia klausimų apie sklypų privalumus ir trūkumus, prašymų patikrinti nusižiūrėto sklypo dokumentus, galimus apribojimus, kartais – net užbrėžti namo eskizą tam, kad pirkdamas sklypą žmogus būtų tikras, kad jame galės įgyvendinti savo planus. Priklausomai nuo architektų komandos ir situacijos ši paslauga būna simboliškai apmokama, o kartais ir nemokama. Bet kuriuo atveju pabendravę su architektais neabejotinai jausitės saugiau darydami nemažą investiciją.