Mobilusis židinys

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Į šį klausimą sunku atsakyti vienareikšmiškai. Iki šiol išlieka populiarūs klasikiniai židiniai, kurių stilius ir apdaila beveik nesikeičia nuo XVI amžiaus, moderni klasika taip pat priskiriama šiuolaikiniams židiniams – kinta tik židinių vidaus įranga, nes pastaraisiais metais labai ištobulėjo vidiniai ugniakurai bei dūmtraukių sistemos. Kalbant apie modernų židinį, pagrindiniu kriterijumi tampa apdailos dizainas, originali išraiška.

Šildymo funkcija, nors ir svarbi (tokia ir yra židinio esmė), bet tarsi nukeliama į antrą planą – juk efektyviai šildyti patalpas galima ir katilu ar šilumos siurbliu, sujungtu su radiatoriais ar grindų šildymo sistema, be to, židinys neretai statomas ten, kur yra miesto infrastruktūrai priklausanti centrinio šildymo sistema.

Šiais laikais židinys dažniausiai atlieka dekoratyviąją arba papildomo šilumos šaltinio funkciją. Paprastos, išgrynintos formos – trikampis, stačiakampis, kvadratas, apskritimas, ovalas – ir lakoniška apdaila, atskleidžianti pačios medžiagos – nerūdijančio plieno, surūdijusios skardos, akmens – ir nuolat kintančios liepsnos pirmapradį grožį, tampa svarbiausia siekiamybe.

Tokia išgryninta forma kaip apskritimas leido tiesiogine prasme pajudinti židinį iš vietos. Modernus židinys juda keisdamas savo padėtį patalpos ar net kelių patalpų atžvilgiu. Kaip ir visas mūsų šiuolaikinis pasaulis, taip ir židinys tapo mobiliu.

Maskvoje šių metų kovo mėnesį vykusioje parodoje prancūzų bendrovė Arkiane pristatė originalų židinį Eclypsya. Šis židinys kūrenamas mediena, t. y. malkomis. Skirtingai nei mums įprastus židinius, jį galima perkelti iš vienos vietos į kitą iš anksto numatytą ir paruoštą dūmų pašalinimui vietą.

Sukurti šį kontroversišką Eclypsya židinį bendrovės Arkiane projektuotojus įkvėpė klajokliškas gyvenimo būdas, nuolatinis judėjimas, kuris būdingas ir šiuolaikiniam žmogui. Novatoriški techniniai sprendimai leidžia perkelti židinį iš vienos vietos į kitą, kad jis apšviestų ir šildytų skirtingus kambarius ar kitas namo vietas: svetainę – šaltais žiemos vakarais, miegamąjį – lietingomis balandžio dienomis, terasą – vėsesnėmis vasaros naktimis.

Arkiane projektuotojai sukūrė klasikinę estetišką apskritimo formą, dūmtraukį jie paslėpė po grindimis. Rezultatas: Eclypsya židinys kambaryje atrodo kaip ugnies ratas. Židinio skleidžiamos šilumos intensyvumas ir kiti parametrai atitinka DINplus ir kitus Europoje galiojančius standartus.

Norint perkelti Eclypsya židinį į kitą kambarį tereikia nuimti ketaus groteles, prijungimo prie dūmtraukio detalę ir grindų dangtelį, pritaikytą esamai dangai. Tuomet pakeliamas besiridenantis ir horizontalią poziciją išlaikantis židinio ugnies laikiklis – ir židinys paruoštas ridenimui. Perkėlus židinį į norimą vietą, prijungimo anga vėl uždaroma grindų dangteliu, ugnies laikiklis nuleidžiamas.

Eclypsya židinys instaliuojamas skirtingose namo vietose (žr. brėžinį apačioje)

Kelios dūmtraukio prijungimo detalės instaliuojamos iš anksto numatytose namo vietose, pvz., lauko terasoje, svetainėje ar miegamajame. Šios trys jungiamosios dalys sujungiamos su bendru ištisiniu horizontaliu dūmtraukio vamzdžiu, kuris įrengiamas po grindimis. Dūmai pašalinami per vertikalų dūmtraukį, kuris prijungtas prie po grindimis paslėpto horizontalaus dūmtraukio. Visą dūmų šalinimo sistemą optimizuoja elektrinis ventiliatorius, pritvirtintas dūmtraukio viršuje, ant stogo. Oras paduodamas iš apačios.

Šis židinys skirtas tiems, kurie mėgsta nestandartinius, originalius sprendimus, nuolatinį kitimą ir vyksmą, žodžiu, šiuolaikiškiems ir aktyviems žmonėms, vertinantiems ne tik pirmapradį ugnies grožį, bet ir degančių malkų traškesnį, t. y. neabejingiems ir tradiciniams dalykams. Tiems, kurie linkę dar labiau eksperimentuoti, neprisirišti prie vienos gyvenamosios vietos, arba tiems, kurie negali įsirengti namuose dūmtraukio (pvz., daugiabutyje), o gal tiesiog nespėja laiku pasirūpinti malkomis, nenori nešioti pelenų ir valyti stiklinių židinio durelių, nemažai originalių dizaino idėjų gali pasiūlyti biožidinių gamintojai. Taikydami naujausias technologijas, leidžiančias pulteliu židinį įjungti ar išjungti ir reguliuoti liepsnos intensyvumą, italų firmos Conmoto dizaineriai taip pat sukūrė originalų apskritą riedantį židinį, kuriam net nereikia dūmų šalinimo sistemos. Jį galima ridenti skersai arba išilgai patalpos, ugnies pozicija dėl specialių šarnyrų išlieka pastovi, ugnis neužgęsta net judant židiniui.

Apskritimas ir kvadratas – populiariausios formos, kurias savo gaminių dizainui panaudojo žymi italų dizainerių bendrovė A47, sukūrusi lauko biožidinių ir jų priedų seriją. Ergonomiška apskritimo forma tarsi kviečia draugus susiburti. Židinys, tiksliau lauko ugniavietė gali akimirksniu tapti kepsnine – tam naudojami keli specialūs priedai. Šį patogų židinį galima nesunkiai transportuoti, be to, jis draugiškas aplinkai.

Todėl surengti smagią iškylą ar pasišildyti galima net ir ten, kur nėra specialios laužavietės.
Interjero dizaineriai neretai suka galvą, kaip sujungti tokius skirtingus dalykus kaip televizorius ir židinys. Dažniausiai vis tiek dominuoja vienas jų arba jiems skiriamos skirtingos erdvės. Italų bendrovė Safretti sukūrė biožidinį su LED televizoriaus ekranu vienoje plokštumoje. Toks interaktyvus židinys skirtas mėgstantiems nemažai laiko praleisti prie žydrojo ekrano, su draugais pažiūrėti gerą intelektualų filmą ar koncertą – tuo pačiu galima grožėtis raminamai judančiais liepsnos liežuviais. Viena šio židinio apdailos versijų – aplinką atspindintis blizgus plieno lakštas –leidžia ir vizualiai padidinti erdvę.

Šiuolaikinis židinys – jau ne tik stacionari, stačiakampė, nemažai vietos užimanti dėžė. Dizaineriai ir technologai nuolat eksperimentuoja židiniams pritaikydami naujausias šildymo įrangos technologijas ir naudodami modernias medžiagų apdirbimo galimybes, tačiau gero dizaino esmė visuomet lieka ta pati – nenustelbti ugnies grožio.

Daugiau informacijos: www.florianus.lt