Lietuvių sukurtos žaliuzės – analogų pasaulyje neturinti inovacija

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Vietinių mokslininkų išradimas

Lietuvoje vis dar nepakankamai dėmesio skiriama natūralių energetinių išteklių pritaikymui statybų ir kituose sektoriuose. Sumanus saulės energijos panaudojimas – idėja, kuri Lietuvos mokslininkus paskatino sukurti visiškai inovatyvias ir net užsienio rinkose analogų neturinčias žaliuzes „Collect&Reflect”.

Inžinieriai į lango uždengimą pažiūrėjo per energetinio efektyvumo prizmę ir siekė panaudoti išskirtinę žaliuzių konstrukciją lango šilumos nuostoliams sumažinti. Šis produktas vasarą patalpas daro vėsesnes, o žiemą padeda jas šildyti ir leidžia ne tik sutaupyti pinigų, bet būti ir draugiškesniems aplinkai. Tai naujos kartos išradimas, kuris ypač rekomenduojamas pasyviems ir A+ energetinio efektyvumo klasės namų langams, orientuotiems į pietryčius, pietus ir pietvakarius.

„Panaudoti turimas mokslines žinias bei pasiūlyti rinkai kažką naujo, kas kurtų pridėtinę vertę, spręstų vartotojų  kasdienes problemas ir dar būtų susijęs su „žaliosiomis“ idėjomis – tai tikslai, kurie buvo keliami ilgai trukusiame produkto kūrimo procese.“– išradimo esmę komentuoja vienas iš projekte dalyvavusių inžinierių atstovų Vidmantas Vaškevičius.

Genialumas slypi paprastume

„Collect & Reflect“ iš kitų rinkoje siūlomų produktų išsiskiria tuo, kad viena žaliuzės juostelės pusė yra nedažyto aliuminio (aliuminis atspindi iki 97% infraraudonųjų spindulių), o kita, šaltąjam sezonui pritaikyta pusė, yra padengta specialia, tamsia medžiaga,  kurios  dėka  juostelės  greičau  įkaista.  Taip pat, dėl S raidės formos išlenkimo sukuriamas konvekcinis oro srautas, kuris vos saulei pašvietus pradeda papildomai šildyti patalpas. Kas kartą, kai pašviečia saulė, gaunama nemokama šiluma rudenį, žiemą ar pavasarį. Tai ypač aktualu tada, kai butuose šalta dėl neprasidėjusio/per anksti pasibaigusio centrinio šildymo sezono.

 

Dėl skirtingų žaliuzių pusių savybių, viena pusė turi būti atsukta vasarą, kita – žiemą. Kitaip tariant, žiemą UAB “Ardena” gaminamos  žaliuzės  tampa „radiatoriumi“, šildomu saulės energija. Vasaros metu, esant saulės pertekliui, šviesa yra atspindima – taip patalpos mažiau prišyla, t.y. pritaikius išskirtines aliuminio savybes jos maksimaliai apsaugomos nuo infraraudonųjų spindulių patekimo. Naudojant šį produktą, reikia nesumaišyti pusių, nes vasarą palikus atsuktas tamsiąsias juosteles į išorę, galima patalpoje pasiekti šiltnamio efektą.

 

Svarbu paminėti, kad dėl šio produkto sukuriamo oro srauto papildomai ventiliuojama lango niša. Šiltas, judantis oras džiovina langų kraštus, taip apsaugodamas juos nuo dažnos problemos – pelėsio. Nepaisant visų savo išskirtinių energetinių savybių ir privalumų, reikia nepamiršti, kad „Collect&Reflect“ – tai pirmiausia puikus langų uždengimo sprendimas, kuris veikia taip pat kaip ir įprastinės žaliuzės: reguliuoja į patalpas patenkančios šviesos srautą (kiekį) , apsaugo nuo ryškios saulės šviesos bei užtikrina privatumą. Be to, Collect&Reflect žaliuzių lomelės yra tamsios, dėl specialios dangos naudojamos saulės energijai versti šiluma, todėl iš išorės yra mažiau pastebimos.

 

”Norime, kad šis sprendimas būtų kuo patogesnis vartotojams, todėl jau testuojame „Collect & Reflect“ autonominio valdymo elementus, kurie leis žaliuzes valdyti  išmaniuoju  įrenginiu per Wifi ar palikti veikti autonomiškai, pagal aplinkos daviklių duomenis.“ – apie artimiausius planus kalba UAB „Ardena“ atstovė.

 

Efektyvumas pagrįstas moksliniais tyrimais

 

Pirmiausia buvo atlikti tyrimai, kuriais buvo siekiama nustatyti produkto unikalumą ne tik Lietuvos, bet ir Anglijos rinkose. Pagal standartinę žaliuzių specifikaciją konkurentų abiejose rinkose daug, tačiau lyginant papildomas šilumos generavimo ir infraraudonųjų spindulių atspindėjimo savybes – konkurentų nėra. Gali būti sutinkami produktai, turintys dalinius šio produkto parametrus, bet tokio savybių rinkinio negali užtikrinti niekas kitas, išskyrus “Collect&Reflect” žaliuzes.

 

Praėjusią vasarą Santariškių klinikose buvo atliktas tyrimas, kuris skirtas taupymo efektui išmatuoti. Jo metu buvo pasirinkti du vienodi kabinetai, kurių langai nukreipti į pietų pusę. Viename buvo sumontuotos “Collect&Reflect” žaliuzės, o kitame – paprastas roletas. Atlikus nuolatinius temperatūros matavimus, paaiškėjo, jog pastarajame (roletais pridengtame kabinete) temperatūra vidutiniškai buvo 3 laipsniais didesnė. Šis skirtumas žmogaus savijautai tikrai jaučiamas, o siekiant patalpą atvėsinti kondicionieriumi 3 laipsniais, būtų išnaudojama labai daug elektros. Apskaičiuota, jog vienas šių žaliuzių kvadratinis metras gali sutaupyti apie 300 Kw elektros energijos per metus – tiek, kiek per šį laikotarpį sunaudoja šaldytuvas.

 

„Šis produktas tikrai veikia ir tai galima pajusti net be didelių bandymų ir testavimų – užtenka saulei šviečiant žaliuzes atsukti skirtingomis juostelių pusėmis į išorę ir prie abiejų dalių pridėti ranką. Tamsiąja puse (žiemos rėžimas) į lauko pusę atsuktos žaliuzės skleis šilumą, o kitoje dalyje, kurioje aliuminiu dengtas paviršius bus nukreiptas į langą, bus jaučiama, jog šiluma nepraeina.“- apie savo kabinete jau pakabintas žaliuzes kalba p. Barbara.

 

UAB “Ardena” viena pirmųjų Lietuvoje pristatė vartotojams žaliuzes, roletus ir kitus langų uždengimo sprendimus bei įrenginius (mašinas) jų gaminimui, o dabar, praėjus daugiau 24 metams nuo pirmųjų žaliuzių pagaminimo, labai didžiuojasi šia partneryste su jaunaisiais Lietuvos mokslininkais bei galimybe jų idėjas paversti tikrove. Įmonės patyrę ekspertai greitai suprato šios inovatyvios idėjos esmę ir ėmėsi veiksmų, siekiant modernizuoti, pakeisti turimas gamybos linijas, kad būtų galima rinkai pasiūlyti šį, tikrai dėmesio vertą, produktą, kurį jau gali įsigyti kiekvienas norintis.

 

“Mūsų įmonė labai palaiko visas tvaraus verslo iniciatyvas ir idėją, kad reikia stengtis iš aplinkos pasiimti reikalingus dalykus taupant, nešvaistant ir neteršiant – tai pagrindinis švaraus ir aplinkai draugiško gyvenimo principas” – pokalbį užbaigia UAB “Ardena” gamybos projektų vadovė B. Litvinovič- Šafranovič.

UAB "Ardena" informacija
www.ardena.lt