Vamzdžių rūšys
Vamzdžiai – svarbiausios dalys įvairių komunikacijų. Šildymo sistemos, kanalizacija, nuotekos, dujotiekis, vandens tiekimas – visa tai neišsiverčia be vamzdžių. Skirtingoms funkcijoms naudojami skirtingų rūšių vamzdžiai, todėl yra svarbu išsirinkti tinkamą.
Variniai vamzdžiai
Vieni populiariausių įvairioms vidaus komunikacijoms. Tokių vamzdžių praktiškai neveikia korozija, ant jų vidinių sienelių nesikaupia organinės medžiagos ir mineralinės nuosedos. Chloras esantis vandenyje variniams vamzdžiams nedaro neigiamo poveikio. Netgi būdamas stiprus oksidatorius, prailgina komunikacijų tarnavimo laiką, suformuodamas stiprų apsauginį sluoksnį. Varinių vamzdžių privalumams galima priskirti ir atsparumą temperatūrų kaitai (nuo -200C iki +250C), mažą temperatūrinį išsiplėtimo koeficientą, mažą pasipriešinimą vandens srautui (dėl tolygaus spaudimo paskirstymo). Šie vamzdžiai gaminami įvairiausių skersmenų. Vandentiekiui naudojami nuo 12 iki 18 mm skermens ir sienelės storio 1 mm. Pagal įprastą žymėjimo sistemą, ant vamzdžio žymimas skaičius, kuris nurodo vidinį ir išorinį skersmenį. Ilgis būna nuo 1 metro iki 5 metrų. Variniai vamzdžiai jungiami virinant arba užspaudžiamomis jungtimis. Abu jungimo būdai yra visiškai patikimi ir patvarūs. Skaičiuojant, kiek kainuos sistemos įrengimas, reikia nepamiršti, kad kainuos ne tik vamzdžiai, bet ir sujungimų detalės, montavimo priemonės. Priedams reikalinga suma sudaro apie 30% vamzdžių kainos.
Ketaus (špižiniai) vamzdžiai
Dažniausiai naudojami kanalizacinėse sistemose ir magistraliniuose tinkluose. Vamzdžiai gaminami liejimo būdu pagal standartą, kuris numato išmatavimus – vidinis skersmuo nuo 65 iki 1000 mm ir sienelių storis nuo 6 iki 27 mm. Priklausomai nuo paskirties jie gali būt spaudiminiai su įmova, nubėgimo nespaudiminiai. Didelis svoris ir medžiagos tvirtumas iš vienos pusės nurodo špižinių vamzdžių tvirtumą, o iš kitos pusės
apsunkina montavimo darbus.
Žalvariniai vamzdžiai
Atsparumas ir ilgaamžiškumas – išskirtinis žalvario bruožas. Be to šis, vario ir cinko, lidinys, yra ypatingai atsparus korozijai daugelyje aplinkų ir lengvai apdirbamas. Žalvarinius vamzdžius galima naudoti konstrukcijoms, kurios dirba veikiant neigiamoms temperatūroms. Iš žalvario gaminami maišytuvai, ventiliai, sifonų detalės. Matomose vietose naudojamos chromuotas žalvario detalės. Būna žalvario ir papildomų metalų lidiniai, pavyzdžiui, į sudėtį įtraukus aliuminį, padidinamas atsparumas korozijai, o nikelis ir geležis pagerina stiprumą.
Plieniniai vamzdžiai
Dar prieš 50 metų plieniniai vamzdžiai buvo masiškai naudojami – šildymui, kanalizacijai, vandentiekiui. Plačiai naudoti dėl to, nes buvo palyginus žemos kainos. Tačiau laikui bėgant kainos privalumas nusileido trūkumams – neatsparumas korozijai, vidinių sienelių apsinešimas, kuris sumažina pralaidumą. Taip pat plieninių vamzdžių sujungimas neįmanomas be suvirinimo aparato, kas apriboja plieninių vamzdžių panaudojimą. Minėtų trūkumų išvengiama naudojant cinkuotus arba galvanizuotus vamzdžius, kurie montuojami srieginiu būdu. Tačiau nepaisant to, visų šitų vamzdžių montavimas yra sudėtingas ir reikalauja tam tikros kvalifikacijos.
Polimeriniai vamzdžiai
Naudojami vandentiekiui ir kanalizacijai. Polimeriniais vamzdžiais vadinami kelių skirtingų medžiagų vamzdžiai, PVC(H) – polivinilchloridas, CHPVC(H) – chloruotas povinilchloridas, PE – polietilenas, PE-RT – padidintos temperatūros polietileniniai vamzdžiai.
PVC(H) vamzdžiai – pirmieji polimeriniai vamzdžiai. Naudojami kanalizacijos ir šalto vandens tiekimui. Karštam vandeniui netinkami, nes jų darbinė temperatūra yra ne daugiau 60C. Iš šios medžiagos gaminami vidaus ir lauko kanalizacijos (nuotekų) vamzdžiai.
CHPVC(H) vamzdžiai aukštesnės kokybės vamzdžiai, tinkami karšto vandens tiekimui. Darbinė temperatūra iki 440C. Tačiau Europoje šie vamzdžiai naudojami nedaug, jų didžiausias populiarus yra JAV.
PE vamzdžiai vis labiau populiarėja dėl paprasto montavimo, žemos kainos. Dažniausiai kanalizacijai, nuotekoms, kaip techniniai vamzdžiai. Metams bėgant gaminami vis didensio atsparumo vamzdžiai, pasižymintys didesniu tvirtumu ir šilumos atsparumu. Polietileno vamzdžiai atsparūs žemoms temperatūros, smūgiams, neskyla veikiami išoriniam spaudimui. Tokių vamzdžių trūkumas – neatsparumas šilumai, dėl ko jie negali būti naudojami karštam vandeniui.
Vandentiekiui ir spaudiminėse sistemos naudojami aukšto tankumo polietilenas (PEHD). Tokie vamzdžiai montuojami virinant arba naudojant užveržiamas jungtis.
Karšto vandens tiekimui naudojamas pakeistos struktūros polietilenas. Struktūra pakeičiama įvedant kitas žaliavas, kurios padidina tankumą ir atsparumą. Aukšto tankumo polietileno su įvestu peroksidų vamzdžiai žymimi PE-Xa, su silanais PE-Xb arba elektronais PE-Xc. Dažniausiai naudojami ir populiariausi vamzdžiai yra PE-Xb ir PE-Xc, kurie naudojami šildymo sistemos. Visų šių vamzdžių trūkumas – didelis šilumos plėtimasis ir oro prasiskverbimas.