Ventiliacinės sistemos svarba
Būtent dėl to, gyvenamąsias patalpas būtina nuolat vėdinti – net ir tada, kai jose nėra žmonių. Vėdinti patalpas būtina dėl šių priežasčių:
* šalinamas panaudotas oras su padidėjusia anglies dvideginio koncentracija;
* tiekiamas šviežias oras prisotintas deguonies;
* šalinami nepageidautini kvapai;
* pašalinama perteklinė drėgmė;
* šalinamos dulkės, mikrobai bei virusai.
Natūraliai vėdinant, oras cirkuliuoja per atidarytus langus, stoglangius, ventiliacines angas, duris bei įvairius plyšelius languose, duryse ir panašiai. Tačiau neretai natūralaus vėdinimo nepakanka. Be to, normalią oro cirkuliaciją dažnai apsunkina užsiteršę ortakiai. Tada patalpas tenka vėdinti dirbtinai. Namuose, butuose dažniausiai yra įrengiama vietinė ištraukiamoji ventiliacija. Tai yra, oras ištraukiamas iš virtuvių, sanitarinių mazgų, vonių ar skalbyklų. Pašalinus užterštą orą, jis yra papildomas iš gretimų kambarių, iš aplinkos – per plyšius ir langus.
Ventiliatoriaus pasirinkimas priklauso nuo patalpos paskirties. Tačiau kiekviename bute yra bent trys vietos, kur reikalingas ištraukiamasis ventiliatorius: tualetas, vonios kambarys ir virtuvė.
Tualete dažniausiai pakanka paprastojo ištraukiamojo ventiliatoriaus, kurio našumas turėtų būti ne mažesnis kaip 30 kubinių metrų per valandą. Šį prietaisą galima montuoti tiesiog prie grotelių. Galima rinktis ventiliatorius, kurie įjungiami patraukus virvutę arba modernesnius prietaisus – ventiliatorius su laiko matuokliais. Ventiliatorių taip pat galima prijungti ir prie šviesos jungiklio. Kada tualete ir vonioje yra bendras ventiliacijos kanalas, derėtų sumontuoti atbulinį vožtuvą, kuris neleidžia sklisti kvapui iš vienos patalpos į kitą.
Ypač svarbu įrengti teisingą ventiliacijos sistemą vonios kambaryje. Šiam kambariui verta rinktis ventiliatorių su drėgmės davikliu ir laiko matuokliu. Tokia vėdinimo sistema įsijungs pati, kai patalpoje bus per daug drėgna. Taip bus užkirstas kelias drėgmei, geriau džius skalbiniai, nerasos veidrodis, neatsiras pelėsis.
Galingiausias ventiliatorius reikalingas virtuvėje. Įrenginio galingumą galima apskaičiuoti dauginant virtuvės tūrį iš dešimties, todėl tarkime 10 kvadratinių metrų ploto virtuvei reikėtų tokio ventiliatoriaus, kuris per valandą galėtų prafiltruoti 220-300 kubinių metrų oro. Virtuvėje galima įrengti ne tik ištraukimo, bet ir iš lauko tiekiančią orą ventiliacijos sistemą. Efektyvi priemonė yra ir ištraukiamieji gaubtai virš viryklių, kurie per ortakius blogą orą pašalina į lauką.
Apipeliję vonios ir tualeto sienos, nuolat aprasojęs vonios veidrodis ar buto langai, nuo riebalų gelstelėjusios virtuvės lubos bei po visą butą sklindantis gaminamų patiekalų kvapas – tai tik dalis problemų, kurios bus išspręstos, teisingai įrengus priverstinę ventiliaciją.