Kaip pasirinkti optimalų vėdinimo rekuperatorių?
Kokie vėdinimo rekuperatoriai būna ir kuo jie skiriasi?
Vėdinti naudojami įrenginiai su dviejų rūšių rekuperatoriais: su plokšteliniais ir su rotaciniais šilumokaičiais. Rekuperatoriai su rotaciniais šilumokaičiais yra brangesni, triukšmingesni, jų eksploatacija bei remontas kainuoja brangiau, nes juose yra daugiau judančių dalių. Rotaciniai šilumokaičiai primaišo tam tikrą ištraukiamo oro kiekį (kartu ir kvapus) į tiekiamą dėl vidinių nesandarumų ir ši savybė bėgant laikui tik ryškėja. Tačiau jie turi privalumų, dažnai atperkančių trūkumus. Tai yra drėgmės grąžinimas į patalpas ir didesnis „pakantumas“ darbui, esant žemesnėms lauko oro temperatūroms. Tai reiškia, kad jie linkę mažiau apšalti, lauko oro papildomai pašildyti reikia mažiau.
Plokšteliniai šilumokaičiai gaminami iš aliumininių, plastikinių arba specialaus popieriaus plokštelių. Oro srautai yra visiškai atskirti ir nėra jokio nepageidaujamo primaišymo. Per popierines plokšteles gali pereiti tam tikras drėgmės kiekis iš ištraukiamojo oro į tiekiamąjį, tačiau labai nedidelis lyginant su rotaciniais. Tokie šilumokaičiai vadinami entalpiniais. Patirtis rodo, kad nuolatinėje drėgmėje per ilgesnį laiką (kelis mėnesius) juose pradeda veistis grybelis ir kt. kenksmingi organizmai. Todėl juos reikia nuolat valyti, o kartais ir keisti patį šilumokaitį. Aliumininis ar plastikinis plokštelinis šilumokaitis negrąžina drėgmės į tiekiamąjį orą, todėl žiemos metu patalpų viduje bus juntamas sausesnis oras. Kitas aspektas, kad plokšteliniai šilumokaičiai yra gana jautrūs užšalimui ir visais atvejais įsiurbiamo lauko oro kanale turi būti įrengtas papildomas oro šildytuvas. Tai papildomos energijos sąnaudos. Tačiau eksploatacijos požiūriu tai pats patikimiausias sprendimas.
Kokios šiandien tendencijos rinkoje?
Sukurti visiškai naują namų vėdinimo sistemą yra sudėtinga misija, todėl siekdami konkuruoti rinkoje gamintojai nuolat ieško galimybių mažinti įrenginių kainą. Deja, nuolat analizuojant rinkos tendencijas, galima pastebėti prastėjančią kokybę. To pavyzdys – vėdinimo įrenginių korpusas taupymo sumetimais dažnu atveju yra nesandarus. Tai reiškia, kad nemaža oro srauto dalis nepatenka į gyvenamąsias patalpas, neišnaudojamas rekuperacijos efektas ir bereikalingai vartojama elektra ventiliatorių darbui.
Kita tendencija – valdymo funkcijų ir mobiliųjų programėlių plėtra. Tai yra geroji tendencija, leidžianti efektyviau išnaudoti turimą sistemą. Tačiau visos šios galimybės nėra nemokamos. Vertinant buitiniam sektoriui skirtų vėdinimo rekuperatorių taupymo galimybes valdant, pasirinkimą dažniausia nusveria grožis, o ne praktiškumas.
Taigi, ką pasirinkti?
Nesigilinant į daugelį faktorių, vartotojo pasirinkimą dažnu atveju nulemia dvi dedamosios: prekės ženklas ir kaina. Ar šiuo prekės ženklu aš pasitikiu ir ar kaina yra man priimtina? Kitaip sakant, techninį pasirinkimą dažniausia nulemia emocinė pirkėjo nuostata, kuri dažnai pastebima net tarp profesionalų.
Mes pabandėme eliminuoti emocinį faktorių ir pasižiūrėti į šį klausimą iš techninės pusės – koks sprendimas yra vertingiausias čia ir dabar.
Dėl didelio informacijos ir pasiūlos rinkoje kiekio teko sugaišti gerokai daugiau laiko, nei planavome. Buvo išnagrinėta daugiau nei 30 variantų lyginant po 20 kriterijų – nuo efektyvumo iki garantinės priežiūros. Vieni įrenginiai turi labai geras technines charakteristikas ir gerus valdiklius, bet brangūs. Kiti priimtini pagal kainą, bet … nesandarūs. Dar kiti netgi neturi dokumentų, patvirtinančių, kad įrenginys atitinka CE reikalavimus.
Kuo toliau, tuo labiau ši misija atrodė neįmanoma. Galiausiai pradėjome analizuoti, ko galima būtų atsisakyti mažiau reikšmingo, kad nenukentėtų tai, kas yra svarbiausia. Kitaip sakant, sukūrėme teoriškai idealų modelį, kuris leido pastebėti vieną įdomią tendenciją.
Už ką verta mokėti ?
Pasirodo, kad praktikoje vartotojai labai retai naudoja ir išnaudoja įrenginių valdymo privalumus, nors už juos ir būna sumokėję. Dažniausiai vėdinimo sistema nustatoma pirmo paleidimo metu ir … pamirštama. Po kurio laiko pasikeitus sąlygoms, įrenginys dirba visai ne tuo reikiamu režimu. Kodėl taip yra? Tai lemia šiuolaikinio žmogaus gaunamos informacijos kiekis. Žmogui sunku visą laiką atsiminti, kad jis turi išjungti/įjungti įrenginį ar pakeisti kokius nors parametrus. O tokių įrenginių namuose yra daugiau! Be to, vėdinimo darbo laiko programavimas savaitei pagal laiką savotiškai suvaržo šeimininkų laisvę, nes viskas vyksta iš anksto nustatytu laiku. Nuolatos atsiranda reikalas pakeisti, pataisyti laiko programą, o tai sukelia susierzinimą.
Pagaliau priėjome prie vienos svarbios išvados – įrenginys turi dirbti automatiškai, be žmogaus įsikišimo prisitaikydamas prie besikeičiančių sąlygų. Tik tokiu atveju pavyks maksimaliai sutaupyti energijos, kartu užtikrinant tinkamą klimatą patalpose.
Kokios pagrindinės besikeičiančios sąlygos? Drėgmė ir anglies dvideginio (CO2) koncentracija. Šie davikliai padėtų puikiai realizuoti tikrą automatinį valdymą be jokių darbo režimų laiko programavimo savaitei.
Pagal šį idealų modelį mums pavyko rasti gamintoją, kuris įgyvendino šį modelį – padarė adaptyvią valdymo sistemą, nepermokant už spalvotus ekranus, sandarų, mažai elektros vartojantį bei itin tyliai veikiantį rekuperatorių. Sukurtas ir pagamintas Olandijos specialistų, ITHOrekuperatorius, mūsų nuomone, atitinka visapusiškai vertingiausio rekuperatoriaus apibūdinimą.
Daugiau informacijos apie optimaliausią vėdinimo įrenginio su rekuperatoriumi ir davikliais variantą galima rasti rekuperatoriucentras.lt