Terminė dezinfekcija – efektyvus būdas apsisaugoti nuo legioneliozės

https://supernamai.lt +37061414442 Lazdynų g. 21-111, Vilnius Įmonės kodas: 302333597Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://supernamai.lt +37061414442 Lazdynų g. 21-111, Vilnius

Didžiausias šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai primena, kad efektyviausias būdas apsisaugoti nuo legioneliozės yra reguliari jos prevencija daugiabučiuose ar kituose pastatuose. Geriausias laikas tai atlikti – šildymo sezonas, tačiau namų administratoriai, kurie ir yra atsakingi už prevencijos atlikimą, gali kreiptis į šilumos tiekėją, kuris tokią galimybę suteikia ir šiltuoju metų laiku. Svarbus ir gyventojų atsakingas elgesys, kuris užtikrina prevencinės priemonės efektyvumą. 

Legionella bakterijos dauginasi 20-50°C temperatūros vandenyje, o žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65°C. Siekiant užkirsti kelią pavojingos bakterijos plitimui, kuri sukelia ūminę infekciją, du kartus per šildymo sezoną namų administratoriai privalo pastatuose atlikti terminę dezinfekciją, kitaip dar vadinamą termošoku. Tokios dezinfekcijos metu karšto vandens sistemose temperatūra pakeliama mažiausiai iki 66 °C.

„Rūpinamės savo klientais ir jų sveikata, todėl šildymo sezono metu inicijavome informacinę kampaniją apie legioneliozės prevencijos svarbą. Savo klientus aktyviai edukavome, kodėl namų administratoriai privalo atlikti termošoką, aiškinome, kodėl tai svarbu ir būtina. Šios priemonės efektyvumas priklauso ir nuo pačių gyventojų pareigingumo – per terminę dezinfekciją bent 5 minutėms būtina atsukti visus namo karšto vandens čiaupus, įskaitant ir dušą“, – sako VŠT Klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.

Atsakomybė ir namų administratoriams, ir gyventojams 

Per terminę dezinfekciją namų administratorių paskirtas daugiabučio namo vidaus inžinerinių  ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas turi ne tik sistemoje pakelti karšto vandens temperatūrą, bet ir bent trijuose butuose pamatuoti vandens temperatūrą.

Ypač svarbu, kad gavę namų administratorių pranešimą apie konkrečiame daugiabutyje atliekamą dezinfekciją, gyventojai pareigingai 5 minutėms atsuktų karšto vandens čiaupus ir leistų vandeniui nubėgti.

„Žinome, kad kai kurie gyventojai galvoja, jog 5 minutes tekantis karštas vanduo gerokai patuštins kišenes. Toks požiūris klaidingas. Vandens tekėjimo greitis iš čiaupo priklauso nuo įvairių aplinkybių, pavyzdžiui, vandens slėgis konkrečiame name, čiaupo skersmuo ir t.t. Tačiau apibendrintai ir skaičiuojant vidurkį galima būtų teigti, kad vandens tekėjimo greitis yra maždaug 8-12 litrų per minutę. Vadinasi, per 5 minutes iš čiaupo  ištekės apie 40-60 litrų karšto vandens arba 0,04-0,06 kubo. Jei karšto vandens kubinio metro kaina yra 5,88 Eur, tai gyventojas išleis vos 0,26-0,38 Eur“, – sako L. Jakubauskas.

Taip pat po terminės dezinfekcijos gyventojams rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į specialią dušo galvutėms dezinfekuoti skirtą priemonę.

Rekomendacijos atostogoms 

Anot bendrovės, svarbu suprasti, kad visiems pastatams tiekiamas vienodos temperatūros termofikacinis vanduo, kuris sušildo vandentiekio vandenį. Karšto vandens temperatūrą daugiabučių viduje reguliuoja namų administratorių paskirti šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai.

Gyvenamųjų ir kitų pastatų savininkai, valdytojai, namų administratoriai turi užtikrinti, kad karštas vanduo visose pastatų karšto vandens sistemose būtų +50-60°C.

Artėjant atostogų metui, bendrovė gyventojams rekomenduoja neleisti vandeniui užsistovėti, jei jis buvo nenaudojamas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, ilgiau nei savaitę. Prieš pradedant naudoti karštą vandenį, pravartu leisti vandeniui nubėgti keletą minučių.

Legioneliozes prevencija