Šiuolaikiški šildymo būdai individualiuose namuose
Pasirinkimas dažnai nėra sunkus, nes jis priklauso nuo esančių (ar numatomų) lauko inžinerinių komunikacijų tinklų. Šiuo etapu būtina išanalizuoti esamą padėtį, perspektyvą ir atlikti ekonominį skaičiavimą. Jeigu inžinerinės komunikacijos yra toli nuo projektuojamo pastato ir atskiram statytojui yra netikslinga lauko tinklų statyba, tai kelių ar keliolikos namų kvartalui gali būti pateisinama. Jeigu nėra komunikacijų ir pakankamų elektros galingumų, reikės rinktis skystąjį, kietąjį kurą arba suskystintąsias dujas.
Visos šildymo sistemos turi savų pranašumų ir trūkumų, tačiau šiandien bene racionaliausi šildymo būdai – šildymas dujomis ir sparčiai populiarėjančiais šilumos siurbliais. Nuolatinis būsto šildymas elektra per brangus, o šildymas kietuoju kuru jau nebepopuliarus, kai buvo pastebėta, kad šildymui kietuoju kuru reikia daug priežiūros, jis sukelia tam tikrų sunkumų: privalu valyti katilą, kaminą ir pan. Esant dabartinėms dujų kainoms, ekonomiškiausias sprendimas – dujiniai kondensaciniai katilai, bet dujų kainų dinamika kalba pati už save, todėl apie geoterminio šildymo sistemos pranašumus prieš dujinę mažiausiai verta kalbėti. Gal tik vertėtų pridurti, kad dujų įvadas yra pats brangiausias infrastruktūros elementas – į tai derėtų atsižvelgti įvertinant pirkimo kainų skirtumą. Taip pat vertėtų atsiminti, kad taršos mokestį ateityje numatyta skirti ir gyventojams. Taigi ateitis priklauso ekologiškiausiems šilumos siurbliams. Šiluminių siurblių sistemos yra gana sudėtingos ir specifinės, todėl apie jas reikėtų kalbėti atskirai.
Šilumos siurbliai
Šilumos siurblys – svarbiausią geoterminio šildymo sistemos dalis. Siurblių esama įvairių, kaip ir jų gamintojų bei pardavėjų. Verta paminėti tik tai, kad kiekvienas šilumos siurblys turi savo COP, taip vadinamas jo naudingo veikimo koeficientas. Šis skaičius parodo, kiek kilovatvalandžių šilumos gausite sunaudoję vieną kilovatvalandę elektros. Kokybiško siurblio COP standartinėmis sąlygomis turi siekti ~5. Tai reiškia, kad jūsų šildymo sąnaudos bus 5 kartus mažesnės negu šildantis elektra. Šilumos siurblys veikia paprastu principu – paima žemėje, vandenyje arba ore susikaupusią saulės energiją. Kokiu būdu paimti šilumą, priklauso nuo keleto veiksnių – žemės ploto bei atstumo iki vandens telkinio (jei toks yra).
Šilumai paimti dažniausiai naudojamas polietileninis vamzdis, kuriame teka etilenglikolio mišinys. Žemės kontūro paklojimo būdas ir kontūro ilgis parenkamas pagal konkrečios vietovės grunto drėgnumą. Šilumos siurblys pagamina šiluminę energiją, sunaudodamas ¾ žemės energijos ir ¼ elektros energijos. Šiai įrangai naudojamas nekenksmingas ir neardantis ozono sluoksnio 407 šaldymo agentas. Paprastai vamzdžiai klojami 250-400 m2 ploto sklype. Nustatyta, kad paviršinio dirvos sluoksnio absorbuojama šiluma neturi jokio neigiamo poveikio augalijai.
Jeigu sklypas mažas arba reljefas neleidžia įrengti paviršinio dirvos sluoksnio kolektoriaus, rekomenduojama naudoti gręžinio šilumą. Tai antras šildymo būdas. Veikimo principas paprastas – sklype išgręžiamas gręžinys, kuris aprūpina namą vandeniu ir tuo pat metu yra šilumos siurblio energijos šaltinis. Vieni pagrindinių tokios sistemos pranašumų – ekologiškumas ir sukuriamas komfortas. Tradicinių šildymo sistemų energijos šaltiniai, kad ir kokie jie būtų modernūs, neigiamai veikia aplinką bei būsto šeimininko sveikatą, todėl ateityje šis šildymo būdas taps vienu populiariausių, o tokios sistemos įranga bus visuotinai skatinama.
Geoterminis šildymas
Reiktų dar paminėti, kad apie geoterminio šildymo įrengimą protingiau pagalvoti jau tada, kai dar tik ruošiatės statyti namą. Name, kuris bus šildomas geoterminiu būdu, nereikia kamino ir specialaus ventiliacijos kanalo. Geoterminio šildymo katilinės patalpai nekeliami jokie specialūs reikalavimai – nereikia jokio lango į išorę, kaip dujinio šildymo atveju. Katilinė gali būti tiesiog patalpos viduje. Išorinį kontūrą irgi patogiau užkasinėti tada, kai dar neatlikti gerbūvio darbai. Be to, jums nereikia patalpos malkoms arba anglims laikyti – jos statyba irgi kainuoja.
Iškilo klausimų? Užduokite klausimus mūsų žinovams statybos, įrengimo, interjero, ir aplinkos temomis: KLAUSK ŽINOVO