Kai baigsis nafta, šildysimės šiaudais

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Vis daugiau dėmesio skiriama atsinaujinantiems kuro šaltiniams – šiaudams, biodegalams, biodujoms, energetiniams augalams. Pasirinkus alternatyviąsias kuro rūšis, dujų emisija lieka nepakitusi – kiek augdamas augalas fotosintezės metu absorbuoja iš aplinkos anglies dvideginio, tiek suirdamas, tai yra degdamas ar pūdamas, jo atiduoda aplinkai.

 

Galvos skausmas dėl šilumos
Nuolatos kylančios išlaidos būsto šildymui verčia rimtai susimąstyti, ar įmanoma būstą šildyti pigiau. Turbūt niekam nereikia įrodinėti, kad centralizuotas šilumos tiekimas yra daug pranašesnis už individualų šildymą. Tik kai naudojamas brangus atvežtinis kuras, eksploatuojamos pasenusios katilinės ir senos šiluminės trasos, centralizuotas šilumos tiekimas tapo prakeiksmu daugelio lūpose. Noras gyventi sveikai, išsaugoti esamas ekologines sąlygas ateinančioms kartoms, daugiau neteršti gamtos mus skatina rinktis naujos rūšies kuro šaltinius.

Gamtiniai naftos, akmens anglies ir dujų resursai nėra begaliniai, jų lieka vis mažiau ir mažiau, o jų gavybos ir transportavimo kaštai nuolatos auga. Ateityje prognozuojamas naftos ir dujų kainų augimas, jei tam tikros sąlygos susiklostytų nepalankiai, gali sukelti energetikos krizę, juolab kad didžiausi šių energetinių resursų ištekliai yra nestabiliausiose pasaulio vietose. Akmens anglies gavyba ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse tampa nuostolinga, ji reikalauja vis daugiau dotacijų. Akmens anglis – daugiausia gamtą teršianti kuro rūšis. Politiniai žaidimai naftos ir dujų tiekimo Lietuvai atžvilgiu – nenuspėjami ir sunkiai prognozuojami. Tai labai rimti argumentai renkantis atsinaujinančius kuro šaltinius.

Ekologiškoji energetika Lietuvoje
Kokia žaliojo kuro situacija Lietuvoje? Vienas populiariausių ekologiškų kuro šaltinių – mediena ir jos produktai: malkos, pjuvenos, drožlės. Tačiau pastaruoju metu ypač juntamas nestabilumas medienos rinkoje. Malkų pardavėjai prognozuoja, kad mediena taps nebeįperkama, o ilgainiui jos ir visai nebeliks. Vis dažniau žvalgomasi į Lietuvoje gausiai gaminamų šiaudų pusę. Lietuvoje kasmet didėja grūdinių kultūrų pasėlių plotai, o tai nuteikia optimistiškai – nuo 909 tūkst. hektarų 2004 metais iki 1120 tūkst. hektarų 2007 metais.

Kita perspektyvi energetikos atšaka – energetiniai augalai. Kaip teigiama Žemės ūkio rūmų informacijoje, Lietuva daugiau nei 10 proc. savo grūdinių ir rapsų kultūrų derliaus skiria energetikos sričiai. Mūsų šalyje grūdų užauginama gerokai daugiau nei suvartojama vidaus rinkoje. Grūdų užauginame daugiau nei 3 mln. tonų, o suvartojame tik apie 2 mln. tonų. Taigi, vystyti ekologiškąją energetiką galimybių ir rezervų turime pakankamai.

Šiaudų, kaip kuro rūšies, atgimimas
Statistinių duomenų apie kasmet Lietuvoje išauginamą šiaudų kiekį nėra. Tačiau juos galima apskaičiuoti pagal grūdinių kultūrų bei atskirų rūšių augalų ir šiaudų santykį. Įvairūs informacijos šaltiniai nurodo skirtingus skaičius, todėl pasiremsime Lietuvos energetikos instituto v. m. d. dr. S.Vrubliausko skaičiavimais, kad šalyje kasmet užauginama apie 3,5-4,0 mln. tonų šiaudų, tačiau tik dalis šiaudų surenkama ir panaudojama gyvulių pašarui ir pakratams. Kitų šalių patirtis rodo, kad apie 10-12 proc. bendro šiaudų kiekio būtų galima panaudoti energijai gaminti, t. y. apie 0,5 mln. tonų.

Nagrinėdami ekonominį šiaudų panaudojimo kurui tikslingumą pasiremkime spausdintiniais šaltiniais – dr. Algirdo Žaltausko monografija „Šiaudai – pigus vietinis kuras“. Mokslininkai rašo: „Šiaudų, kaip kuro, šiluminę vertę charakterizuoja grynasis šilumingumas, parodantis šilumos kiekį, išsiskiriantį visiškai sudegus šiaudų masės vienetui. Šiaudų grynasis šilumingumas didele dalimi priklauso nuo šiaudų drėgnumo. Šiaudų sausos masės grynasis šilumingumas yra 17,6 MJ/kg. Didėjant drėgnumui šilumingumas mažėja, todėl 15 proc. drėgnumo šiaudų grynasis šilumingumas būna 14,71 MJ/ kg, o 20 proc. drėgnio – 13,62 MJ/kg.

 

Kad palygintume šiaudų kurą su kitomis kuro rūšimis, pateikiame jų kainas ir šilumingumą:
Žinodami, kad 3,6 MJ šiluminės energijos lygu 1 kWh, apskaičiavome ir pateikiame kai kurių kuro rūšių šilumos vieneto kainą. Matome, kad šiaudų rulonų šilumos vieneto kaina apie 2 kartus mažesnė nei malkų ir apie 3 kartus mažesnė nei įvežtinio kuro.“

Šiaudais kūrenami katilai
Lietuvoje šiaudais kūrenami katilai – dar naujovė, nors jau dešimtmetį jie yra gaminami Utenoje, bendrovėje Umega. Ši bendrovė pirmoji Lietuvoje pradėjo gaminti šiaudais kūrenamus katilus. Čia gaminami katilai ir šildymo blokai daugiausia eksportuojami į Daniją. Lietuvoje šie katilai yra sumontuoti keliolikoje vietų – Juknaičiuose, Kuigaliuose, Gaukštonyse, Kurkliuose, Juškonyse. Bendrovė gamina įvairaus galingumo įrenginius – nedidelius 30 kW katilus, skirtus individualiesiems ūkiams, o taip pat pramoninius 600 kW galios katilus. Mažaisiais galima šildyti ir nuosavus namus. Didieji naudojami plačiai – pramoniniams objektams, grūdų džiovykloms, šiltnamių sistemoms šildyti, taip pat vandeniui privačiame ūkyje šildyti.

Stambesni ūkininkai, žemės ūkio bendrovės ir net kai kurios pramonės įmonės įsitikino, kad galima nemažai sutaupyti, kurui naudojant šiaudus. Nors katilai nėra pigūs, bet investicijos rekonstruojant senąsias katilines atsiperka greičiau nei per 3 metus. Bendrovės katilus sėkmingai eksploatuoja ir privatūs šilumos tiekėjai. Šiaudų teikiama šiluma džiaugiasi Šilutės ir Šakių miesto šilumos vartotojai. 2007 metais Gelgaudiškio miestelio gyventojams pradėta tiekti centralizuota šiluma sumontavus keturis AB Umega šiaudais kūrenamus katilus AKU-460. Centralizuotas šilumos tiekimas nedidelėse gyvenvietėse Lietuvoje nėra paplitęs, tuo tarpu Švedijoje, Suomijoje šis šildymo būdas mėgstamas, nes yra pigiausias.

Šildymo blokai AKU
Šildymo blokai AKU skirti gamybinių, administracinių arba gyvenamųjų patalpų šildymui bei karšto vandens paruošimui. Šildymo blokas sudarytas iš kaitravamzdžio vandens šildymo katilo, akumuliacinio bako ir atviro išsiplėtimo bako. Katilai ir šildymo blokai sukonstruoti ir pagaminti darbiniam vandens slėgiui iki 0,05 MPa, todėl jiems netaikomi Europos Bendrijos Tarybos direktyvos 97/23/EEB Slėginiai įrenginiai reikalavimai. Iki 500 kW galios šildymo blokai montuojami sudedamąsias dalis uždedant vieną ant kitos trim aukštais.

Šildymo blokas montuojamas lauke ant lygaus betoninio pagrindo, paruošto pagal gamintojo brėžinį. Jei blokas bus eksploatuojamas su plieniniu kaminu, šis montuojamas pagal kamino gamintojo techninę dokumentaciją.

Pagrindinė kuro rūšis šiems katilams yra šiaudai, supresuoti į apvalius ar stačiakampius ryšulius, kurie į katilų pakurą kraunami automobiliniu, elektriniu ar traktoriniu krautuvu. Kiekviena nauja įkrova įdedama į pakurą tik pilnai sudegus buvusiajai. Šildymo blokams AKU galima naudoti ir alternatyvų kurą – nesmulkintas malkas ir presuotas durpes.

Šiaudų katilai asmeniniam vartojimui
Mažesnius šiaudais kūrenamus katilus gali naudoti ir individualiųjų namų savininkai. Patalpoms skirti R tipo katilai gaminami 30-120 kW galios. Šie įrenginiai išbandyti Danijos technologijos institute (DTI Energy, Biofuels).

Katilą sudaro pakura su apvalkalu ir viršutinėje dalyje įmontuotu šilumokaičiu. Duryse cirkuliuoja vanduo. Pakuros ir durų viršutinės dalys yra futeruotos Skamolex tipo plytomis. Termoizoliacijai panaudota akmens vata. Nustatyta vandens temperatūra palaikoma automatiškai.

R tipo katilai skirti naudoti atviro išsiplėtimo tipo šildymo sistemose, kurių darbinis vandens slėgis neviršija 0,05 MPa, todėl jiems netaikomi Europos Bendrijos Tarybos direktyvos 97/23/EEB Slėginiai įrenginiai reikalavimai. Kartu su katilu prie šildymo sistemos būtina prijungti ir akumuliacinį baką.

 

 

Žymos: katilai, šiaudai, ekologiška energija, šiaudais kurenami katilai, ekonomiškas šildymas, šildymo blokai, šildymas, Umega, šildymo sistema.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.