Elektrinio grindų šildymo projektavimas ir montavimas

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Grindų šildymo kabelis neturėtų būti klojamas po stacionariais baldais, pertvaromis, voniomis, dušo kabinomis, klozetais – visko, kas trukdo šilumai efektyviai sklisti į patalpą. Taip pat rekomenduojama atskirose patalpose instaliuoti atskiras šildymo ir valdymo grandines.

 

Grindų šildymo kabeliai ir kilimėliai jungiami per 30 mA ar mažesnę srovės nuotėkio relę, kaip papildomą priemonę apsaugai nuo elektros smūgio ar gaisro.

Dauguma grindų dangų gali būti naudojamos grindų šildymui. Didelio terminio laidumo grindys, kaip kad keramikinės plytelės jaučiamos gan vėsios, jei šildymas nepakankamas. Optimali grindų temperatūra priklauso nuo konkrečių dangos charakteristikų, bei individualių žmogaus pojūčių. Iš patirties, maksimaliam komfortui pasiekti rekomenduojama grindų temperatūra turėtų būti:

Medinės, kamštinės, laminuotos grindys +23°C…+27°C;
Keramikinių plytelių, betoninės +26°C…+28°C;

Kiliminės dangos ar linoleumas ne pati geriausia grindų šildymo danga. Bet kokios grindų dangos ant šildomo paviršiaus turi būti klojamos labai atsargiai, vadovaujantis grindų dangos gamintojo rekomendacijomis, ne anksčiau kaip kad iki pilno šildomo ploto betono išdžiūvimo.

SVARBU: Kiliminės dangos, linoleumas, buko parketas netinka kaip šildomų grindų dangos. Kiekvienu atveju pasitikrinkite grindų dangos tinkamumą grindiniam šildymui pas gamintojo atstovą.

Grindų šildymo kabeliai Tassu.

TASSU šildymo kabeliai yra dviejų laidininkų, kas palengvina montavimą, nes nesvarbu kurioje grindų vietoje pasibaigia kabelis. TASSU kabelių sujungimo movos yra ypatingai patikimos, pagamintos gamykloje, ir montuotojams nekyla problemų su jų pajungimu. Kabeliai taip pat lengvai prijungiami prie termostatų.

TASSU kabeliai yra 20 W/m (U = 230 V). Naudojami betoninėse grindyse. Asortimente yra didelė ilgių ir galingumų įvairovė.

Betoninių grindų šildymas.

Grindų šildymo skaičiavimas.

Tinkamiausias grindų šildymo būdas – instaliavimas betoninėse grindyse. Tai gali būti grindys nuo pat žemės paviršiaus arba betoninio perdengimo konstrukcija (3 – 5 Pav.).

Paprastai, tiesioginio šildymo instaliuojamoji galia betoninėse grindyse yra 80 – 120 W/m 2 . Priklausomai nuo patalpos termoizoliacinių savybių, drėgnumo bei vartotojo pageidavimo galima galia iki 150 W/m 2 . Dalinai akumuliuojamam šildymui įprasta instaliuoti 100 – 150 W/m 2 , iki 180 W/m 2 . Kad teisingai parinkti galią, reikia:

1. Nustatyti šilumos nuostolius patalpoje
2. Apskaičiuoti šildomų grindų plotą

Pasirenkamas bendras patalpos, pageidaujamas instaliuoti galingumas 80 – 120 W/m 2 , siekiant komforto ar jaukių grindų, arba 100 – 150 W/m 2 kaip pagrindinis patalpos šildymas. Skaičiuojamas šildomas grindų plotas A h , t.y. plotas kuriame bus instaliuotas kabelis. Tai plotas atmetus plotą po stacionariais baldais ar kitais įrengimais. Jei tokių nėra – bendras ir šildomas patalpos plotas sutaps.

PASTABA: Šildymo kabelis neturėtų būti instaliuojamas po stacionariais baldais be kojų, kaip spinta, bufetas, sofa; vonia, dušo kabina, židiniu, taip pat po sienomis ar pertvarų konstrukcijomis.

3. Reikiamo galingumo nustatymas

Tinkama galia tiesioginiam grindų šildymui yra apie 1,2 – 1,5 karto didesnė už patalpos šilumos nuostolius.
Tinkama galia dalinai akumuliuojamam grindų šildymui yra apie 2 kartus didesnė už patalpos šilumos nuostolius.

1 Pav.          Šildymo kabelio instaliavimo pavyzdys, kai instaliavimo ir patalpos plotai nesutampa.

4. Kabelio TASSU parinkimas.

TASSU kabeliai yra su gamykloje paruoštu jungiamuoju kabeliu bei užbaigimo mova. Kabelis negali būti trumpinamas ar kaip kitaip karpomas. Kiekvienoje patalpoje reikia instaliuoti atskiras kabelius ir termostatus. Kabeliai negali kirsti konstrukcinių grindų siūlių, pertvarų, būti klojami po vidinėmis sienomis.
Kabelis parenkamas iš lentelės (1 priedas, 1-2 lentelė). Pasižymima kabelio ilgis metrais.
Priklausomai nuo šildomų grindų ploto ir kabelio ilgio, vidutinį atstumą tarp kabelio vingių apskaičiuojama pagal formulę:

d = vidutinis atstumas tarp kabelio vingių [m];
A h = šildomų grindų plotas;
[m²]l = šildymo kabelio ilgis [m] ;

PASTABA: Gautas rezultatas yra apytikris. Realūs atstumai gali nežymiai skirtis nuo paskaičiuotų..

2 Pav. Montavimo atstumas tarp vingių d .

Reikia pasitikrinti, kad atstumas tarp vingių būtų tarp 10…20 cm, kai grindų danga yra keramikinės plytelės ar sintetinis laminatas, ir 15…25 cm kai danga yra parketas. Jei atstumas yra didesnis rekomenduojamojo, parenkamas kito galingumo, bei ilgesnis TASSU kabelis.

5. Instaliuoto galingumo m 2 paskaičiavimas.

Skaičiuojamas galingumas kvadratiniam grindų metrui:

P' = Bendras instaliuojamas galingumas;
P = Kabelio galingumas;
A h = Šildomų grindų plotas ;

6. Braižoma kabelio klojimo schema.

Šioje schemoje pasižymimas kabelio modelis, jo techniniai duomenys, tiksli kabelio klojimo schema, jungimo movų vietos.
Šildymo kabelio klojimas betoninėse grindyse (betonuojamas vienu sluoksniu).

3 Pav. Šildymo kabelis betoninėse grindyse betonuojamas vienu sluoksniu.

Betoninės grindys gali būti betonuojamos vienu arba dviem betonavimais. Vienu betonavimu dirbant, betono sluoksnis gali būti iki 100 mm storio, ir tai yra patogiau dirbant. Bet kokiu atveju betonavimo ir elektrinio instaliavimo darbai turi būti suderinti ir atliekami kvalifikuotų specialistų.

SVARBU: montuojant ir projektuojant vadovautis “Elektros saugos taisyklių” (EST), “Vartotojų elektros įrenginių techninio eksploatavimo taisyklių “ (EET) ir “Elektros įrenginių įrengimo taisyklių” (EĮĮT) reikalavimais. Elektros instaliavimo darbus gali atlikti tik kvalifikuotas elektrikas.

1. Pažymimos stacionarių patalpos įrengimų vietos.
Grindų šildymo kabelis neturėtų būti klojamas po stacionariais baldais, pertvaromis, voniomis, dušo kabinomis, klozetais – visko, kas trukdo šilumai efektyviai sklisti į patalpą.

2. Hidroizoliacinė plėvelė .
Hidroizoliacinė plėvelė skirta sulaikyti galimą drėgmės skverbimąsi į izoliacinį sluoksnį. Tai gali būti šalčio tiltų izoliacijoje susidarymo priežastis.

3. Armavimo tinklas.
5 – 10 cm storio betoniniam sluoksniui geriausiai tinka metalinis cinkuotas 4-5mm vielos armavimo tinklas, skirtas perdengimo konstrukcijai sustiprinti, tuo pat ir šildymo kabeliui pritvirtinti.

PASTABA : Atstumui tarp izoliacijos ir armavimo tinklo su kabeliu išlaikyti gerai tinka plastikiniai intarpai. Tai pigiausias kabelio montavimo būdas. Prie armavimo tinklo kabelis gali būti tvirtinamas plastikiniais dirželiais arba kitu būdu.

4. Šildymo kabelio klojimas.
Kabelis išdėstomas ant armavimo tinklo ir lengvai pritvirtinamas, kad prireikus galima būtų nesudėtingai pakeisti kabelio fiksavimo vietą. Nusprendus, kad šildymo kabelis taisyklingai paklotas, jis galutinai pritvirtinamas. Taip pat tvirtinamos jungiamojo laido ir galinė movos.

Dėmesio: Šildymo kabelis negali būti per arti termoizoliacijos paviršiaus. Taip pat kabelis neturi būti per stipriai priveržtas prie armavimo tinklo. Sujungimo ir galinė movos turi būti toje pačioje aplinkoje kaip ir šildymo kabelis, jų negalima lankstyti, jos turi būti pritvirtintos prie pagrindo.

5. Temperatūros daviklio instaliavimas apsauginiame vamzdelyje.

Grindų temperatūros reguliatoriaus daviklis montuojamas sandariame apsauginiame vamzdelyje. Vamzdelio storis turi būti pakankamas, o vidinės sienelės lygios, kad prireikus būtų galima lengvai pakeisti daviklį. Vamzdelis montuojamas vienodu atstumu tarp šildymo kabelio vingių ir tvirtinamas prie armavimo tinklo. Jis negali kirsti šildymo kabelio. Vamzdelio galas užsandarindamas, paliekant labai mažą plyšelį, kad galimas kondensatas vamzdelyje susigertų i betoną, bet tuo pat betonas nepakliūtų į vamzdelį.

6. Šildymo kabelio kontrolė.
Šildymo kabelio izoliacijos, kaip ir laidininkų varžą reikia tikrinti prieš užliejimą ir po jo. Laidininkų varžos nukrypimai nuo nominalios pažymėtos instrukcijoje negali skirtis daugiau kaip 0.95…1,10 karto. Izoliacijos varža turi būti didesnė nei 0.5 M W . Matavimo rezultatai surašomi specialioje lentelėje. Pažeidus šildymo kabelį, remontuojama XBM 302 movos pagalba (2 priedas).

7. Betoninių grindų liejimas.
Svarbiausias reikalavimas – kad armavimo tinklas su šildymo kabeliu būtų liejamo betono sluoksnio viduryje. Tam padeda minėti plastikiniai intarpai, ar kiti būdai.
Jeigu skiedinys pilamas karučio pagalba ar reikia judėti po paruoštą užpilti paviršių, lentelių pagalba pasiruošiami takai, kad nepažeisti šildymo kabelio ir pasiruoštų atstumų.

4 Pav. Darbo vietos paruošimas betonavimo darbams. Pagrindas išvalomas nuo galinčių pažeisti šildymo kabelį elementų.

SVARBU:
• Šildymo kabelio vijos negali liestis viena su kita.
• Šildymo kabelis negali būti klojamas po stacionariais įrengimais ar židiniais.
• Šildymo kabelis negali kirsti technologinių grindų konstrukcijų siūlių.
• Šildymo kabelis negali liestis prie termoizoliacijos ar ją kirsti. Visas kabelis turi būti tos pačios temperatūros aplinkoje.
• Sujungimo ir galinė movos turi būti toje pačioje aplinkoje kaip ir šildymo kabelis, nes jos irgi šyla.
• TASSU šildymo kabelis negali būti karpomas ar kitaip trumpinamas, o taip pat ilginamas. Visą laiką reikia pasirinkti reikiamo ilgio kabelį.

PASTABA: Arčiau išorinių pastato sienų (iki 1 m) atstumas tarp šildymo kabelio vijų turėtų būti mažesnis nei patalpos viduryje (bet neviršyti minimalaus rekomenduojamo atstumo). Tai kompensuoja didesnius šilumos praradimus prie sienų.

Šildymo kabelio klojimas betoninėse grindyse (betonuojama dviem sluoksniais).

5 Pav. Šildymo kabelis betoninėse grindyse betonuojamas dviem sluoksniais.

Grindų betonavimas dviem sluoksniais tikslingas turint didesnius plotus, kai betonavimas vienu sluoksniu nepatogus. Bendra instaliavimo instrukcija išlieka tokia pati, tik pirmasis betono sluoksnis su armavimo tinklu užpilamas be šildymo kabelio. Jam sustingus, tvirtinama montavimo uosta XBC 1230 su kabelio fiksatoriais kas 30 mm, tvirtinamas šildymo kabelis, betonuojamos grindys. Atstumas tarp tvirtinimo juostų apie 1 m.

Šildomų betoninių grindų eksploatavimo pradžia.

Grindų šildymas pradedamas naudoti apytikriai po 4 savaičių po betonavimo, kai betonas pakankamai sukietėjęs.

SVARBU: Per pirmas 4 savaites po betonavimo šildymo kabelis negali būti jungiamas, kad nepagreitintų grindų išdžiūvimo proceso. Jeigu šildymas įjungiamas per anksti, betonas aplink kabelį džiūsta greičiau, susidaro tuštumos, šildymo kabelis gali sugesti.

Grindų šildymas turi būti išjungtas vėliausiai 2 dienas prieš klojant grindų dangai. Tai rekomenduojama, kad paviršiaus drėgmė ir temperatūra būtų tokia kaip ir aplinkos, bei grindų dangos. Visos naudotos grindų dangos klojimo medžiagos (klijai, lakas ir t.t.) turi pilnai išdžiūti prieš įjungiant grindų šildymą. Klojant grindų dangą, vadovautis dangos gamintojo rekomendacijomis ir instrukcijomis.

ThinMat grindų šildymo kabelio kilimėlio instaliavimas.

ThinMat šildymo kabelio kilimėlis grindims šildyti pirmiausia yra skirtas montuoti išlyginamajame cementiniame skiedinyje arba į plytelių klijų sluoksnį tiesiog po keramikinėmis plytelėmis, parketu ar laminatu. Dviejų laidininkų grindų šildymo behalogenio kabelio kilimėlis , pagamintas iš nekenksmingų medžiagų, žemiausia montavimo temperatūra +5 ° C, nominali įtampa 230V, galingumas 100W/m 2 siekiant jaukumo arba 160W/m 2 drėgnesnėse ir vėsesnėse patalpose, kur reikia daugiau šilumos, kilimėlio plotis 0,46cm, šildomas plotas apie 50 cm, dviejų laidininkų jungiamojo laido ilgis 3m. Kilimėlio storis – 3,4mm.

Pasiplanuojama ir nusibraižoma būsima šildymo kilimėlio klojimo schema. Parenkamas reikiamo išmatavimo ir galingumo kilimėlis (1 priedas, 3 lentelė), pasižymima jungiamojo laido ir galinės movos bei temperatūros daviklio vieta.

Padaromas griovelis temperatūros daviklio vamzdeliui, kad jo paviršius būtu tame pačiame lygyje kaip ir šildymo kilimėlio klojimo paviršius, kad kuo mažiau išsikeltų grindys. Vamzdelio išlenkimas negali būti per staigus, kad prireikus juo lengvai būtų galima pakeisti daviklį. Vienas vamzdelio galas grindyse užsandarindamas (pvz. izoliacine juosta), antrasis privedamas prie temperatūros reguliatoriaus montažinės dėžutės. Vamzdelis montuojamas vienodu atstumu tarp kilimėlio šildymo kabelio vingių. Jis negali kirsti šildymo kabelio.
Jeigu senasis grindų paviršius lygus ir švarus, galima klijuoti šildymo kilimėlio tinklelį tiesiai prie jo. Jei ne – paviršius išvalomas ir išlyginamas, kad lipnusis kilimėlio tinklelis patikimai priliptų prie paviršiaus.
Jungiamasis kabelis instaliaciniu (Ø 16) vamzdeliu privedamas prie montažinės dėžutės. Jis negali kirsti ar liesti kilimėlio šildymo kabelio.
Šildymo kilimėlį ThinMat galima padalinti atsargiai kerpant lipniąją jo dalį, kad būtų išvengta bet kokių kabelio pažeidimų (6 Pav.). Drenažą, kriauklę ir kitus elementus, esančius ant grindų, reikia apeiti taip, kaip parodyta paveikslėlyje (7 Pav.).
Šildymo kabelio izoliacijos, kaip ir laidininkų varžą reikia tikrinti prieš užliejimą ir po jo. Matavimo rezultatai surašomi specialioje lentelėje esančioje montavimo instrukcijoje (2 priedas).
Šildymo kilimėlis dengiamas šildomų grindų išlyginamuoju sluoksniu arba plytelių klijais. Jungiamoji kabelio ir galinė movos turi būti tame pačiame sluoksnyje. Sluoksnis gali būti iki 15 mm storio. Be keramikinių plytelių, grindų danga gali būti parketas (iki 16 mm), kamštinė ar plastikinė danga (iki 10 mm), ar kitos dangos, kurių gamintojų rekomendacijose numatytas šildymas.

6 pav. Šildymo kilimėlį ThinMat galima padalinti atsargiai kerpant lipnųjį tinklelį .

7 Pav. Šildymo kilimėlis klojamas mažiausiai 30 cm nuo sienų, drenažo nubėgimų, kriauklių ir t.t. Minimalus kilimėlio kabelio lenkimo spindulys 30 mm. prireikus, šildymo kabelį nesunku atlaisvinti nuo lipnaus tinklelio ir lipnia juosta, esančia pakuotės komplekte, priklijuoti prie grindų.

ThinMat kilimėlio klojimo schema ypatingai šlapiose patalpose (8 Pav.). Čia yra būtina hidroizoliacija ir pan. Kitais atvejais (6), (7) ir (8) sluoksnių gali nebūti.
ThinMat šildymo kilimėlis reguliuojamas grindų temperatūros reguliatoriumi ECO 10FJ ar ECO 16FR. Prie elektros tinklo kilimėliai jungiami per 30 mA ar mažesnę srovės nuotėkio relę, kaip papildomą priemonę apsaugai nuo elektros smūgio ar gaisro.

8 Pav. ThinMat šildymo kilimėlio klojimo schema

1.3 Šildymo elementų matavimai .

Šildymo kabelio izoliacijos varžą ( R e ), kaip ir laidininkų varžą ( R ) reikia tikrinti prieš užliejimą ir po jo, ar po instaliavimo po medinėmis grindimis. Matavimo rezultatai surašomi specialioje lentelėje esančioje montavimo instrukcijoje, kas yra šildymo kilimėlio garantijos pagrindas (9 Pav.).

Šildymo kabelio varža matuojama tarp dviejų kabelio laidininkų, o kabelio izoliacijos varža tarp laidininko ir jungiamojo kabelio įžeminimo laido, prijungto prie įžeminimo įrenginio. Laidininkų varžos nukrypimai nuo nominalios pažymėtos instrukcijoje negali skirtis daugiau kaip 0,95…1,10 karto. Izoliacijos varža turi būti didesnė nei 0,5 M W .

9 Pav. Šildymo kabelio varžos (R) ir izoliacijos varžos (R e ) matavimas montažinėje dėžutėje

1.4 Grindų temperatūros reguliatoriaus ECO 16FJ prijungimas.

Kintama elektros srovė (195…250 VAC, 16 A, 50 Hz) jungiama prie L – fazė ir N – nulis, gnybtų (10 Pav.). Naudojama 16 A ar mažesnio nominalo automatinis išjungiklis, bei 30 mA srovės nuotėkio relė. Šildymo kabelio laidininkai ir įžeminimas jungiamas kaip parodyta paveikslėlyje. Bendra šildymo kabelio ar kilimėlio naudojama galia su reguliatoriumi ECO 16FJ, negali viršyti 3600 W.
Jeigu papildomu jungikliu į “∆T“ simboliu pažymėtą gnybta paduodama Įtampa (230 V), įsijungia temperatūros kitimo režimas, t.y. automatiškai iki 15 laipsnių žeminama arba iki 5 laipsnių aukštinama temperatūra nuo pasirinktos reguliatoriuje bei kinta grindų paviršiaus temperatūra. Nėra skirtumo, kuri iš patalpoje turimų maitinimo fazių bus panaudota temperatūros keitimui.
Grindų temperatūros daviklis jungiamas prie “SENSOR” pažymėtų gnybtų.
Po temperatūros reguliatoriaus rankenėle esančiais ribotuvais galimas minimalus ir maksimalus temperatūros apribojimas (kad nereguliuotų mažamečiai vaikai).

10 Pav. TASSU arba ThinMat jungimas prie grindų temperatūros reguliatoriaus ECO 16FJ .

TECHNINIAI DUOMENYS, PAVYZDŽIAI.

Grindų šildymo gaminiai.

1 Lentelė TASSU šildymo kabeliai tiesioginiam ar dalinai akumuliuojamam šildymui. Nominali įtampa ~220 – ~230 V. Galingumas 20 W/m. Jungiamojo laido ilgis 2.5 m. Žemiausia montavimo temperatūra –15 ° C. Dviejų laidininkų šildymo kabelis, PVC izoliacija.

2 Lentelė TASSU šildymo kabelio parinkimo lentelė (~230V; 20 W/m). Apytikriai montavimo atstumai tarp kabelio vingių

3 Lentelė ThinMat grindų šildymo kilimėliai. Nominali įtampa 230 V. Žemiausia montavimo temperatūra +5 C. Jungiamojo laido ilgis 3m. Behalogeniai jungiamasis ir šildymo kabeliai. ThinMat pakuotėje yra 80 cm lankstaus instaliacinio vamzdelio davikliui ir speciali lipni juosta nuo tinklelio nuimtam kabeliui prie grindų klijuoti.

4 Lentelė ECO 10FJ grindų termostato techniniai duomenys

ECO 16FRJ dvigubo grindų-patalpos termostato techniniai duomenys

5 Lentelė Grindų šildymo montavimo priedai

 

1 6 Pav. Apsauginis grindų termostato ECO 10FJ dangtelis, skirtas termostato montavimui  drėgnose patalpose, IP 44 apsaugos klasė. Komplektuojamas: dangtelis, apsauginis  drėgmės gaubtas, dekoratyvinis tvirtinimo rėmelis; 85×85 mm; atsikišęs nuo sienos 25 mm.

6 Lentelė ECO 10RJ patalpos termostato techniniai duomenys.

 

GRINDŲ ŠILDYMO KABELIAI

 

Vidutiniai atstumai tarp kabelio vingių

 

Išsamią techninę informaciją galite rasti adresu http://www.ensto.com
El. paštas gintaras.gardauskas@gmail.com
Mob.: +370 699 25156

Pagarbiai
Ensto Finland OY
Building Technology
Įgaliotasis atstovas Lietuvoje
Gintaras Gardauskas