Būsto šildymo dilemos: ekonomiškumas ir ekologija gali būti suderinami
Tokias tendencijas skatina ir tai, jog dabar gamintojai siūlo aibę modernių sprendimų už akcijines kainas – nuo radiatorių termostatų, cirkuliacinių ir geoterminių šilumos siurblių, iki įvairių kuro katilų, grindinio šildymo įrangos. Visa tai leidžia ženkliai sumažinti sąskaitas už šildymą tiek individualiame name, tiek daugiabučio būste. Labai svarbu ir tai, kad vis daugėja galimybių tausoti ir savo aplinką.
Kaip įgyvendinti Kioto protokolą
Pasak santechnikos, šildymo ir inžinerinių tinklų prekybos tinklą valdančios įmonės „Jaukurai“ rinkodaros specialisto Mindaugo Skersio, dabar palankiausias metas keisti pasenusią šildymo įrangą, kadangi kokybiškos prekės kainuoja pigiau, vyksta daug nuolaidų akcijų, o gamintojai siūlo daug ekonomiškų sprendimų, kurie leidžia būstuose sutaupyti ne tik iki 50 proc. šilumos sąnaudų.
„Vienas paprasčiausių variantų, kaip sumažinti šildymo sąskaitas – įsigyti Europoje sparčiai prigyjančius radiatorių termostatus, kurie energijos suvartojimą nukerpa penktadaliu, be to, mažina anglies dioksido išmetimą į aplinką. Mes siūlome modernius termostatus, kurie pasižymi aukščiausia kokybe ir patrauklia kaina. Toks termostatas atsiperka trumpiau nei per dvejus metus“, – pasakojo M. Skersys.
Pavyzdžiui „Danfoss“ termostatai palaiko pastovią pageidaujamą temperatūrą kambariuose, ir tinka visų tipų radiatoriams ir patalpoms. „Tačiau svarbiausia, jie turi didelių finansinių pranašumų ir leidžia sutaupyti daugybę energijos, o kartu ir pinigų. Paskaičiuota, jog pusę Kioto protokole iškeltų tikslų sumažinti klimato atšilimą galima įgyvendinti tiesiog sumontavus termostatus ant visų radiatorių“, – pažymėjo „Jaukurų“ atstovas.
Šiluma iš žemės
Dar efektyvesnis šildymo sprendimas yra geoterminis šildymas. Name ar kitame pastate pastačius šilumos siurblį, jis sugeba iš aplinkos – grunto, vandens, oro – paimtą energiją paversti šiluma, reikalinga namo šildymui, vėdinimui, karšto vandens ruošimui. Anot atsinaujinančios energijos šaltinių ekspertų, grunte yra sukaupiama iki 98 proc. išspinduliuojamos saulės energijos, todėl net ir šalčiausiu metu žemėje yra pakankamai šilumos, kurią galima panaudoti šildyti pastatus.
Pavyzdžiui, įsigijus „Junkers“ šilumos siurblį, užtikrinama nepriklausomybė nuo dujų, naftos ir kieto kuro, mat grunto šiluma patikimai tiekiama 365 dienas per metus. Toks siurblys dirba visiškai automatiniu režimu ir nesukelia jokių kuro tiekimo sandėliavimo ir krovimo problemų. Nekalbant jau apie ekologiškumą – šiuo atveju nesudaromas degimas, aukštos temperatūros ir teršalų emisija“, – sako „Jaukurų“ atstovas.
Pasak jo, geoterminio siurblio esminis komponentas yra kompresorius. „Junkers“ šilumos siurbliuose naudojami labai efektyvūs „Mitsubishi“ kompresoriai, pasiekiantys naudingo veikimo koeficientą iki 5,0. Tai reiškia, kad sunaudojus vieną kilovatvalandę elektros energijos, bus pagaminama iki 5,0 kilovatvalandžių šiluminės energijos. Standartinė maksimali „Junkers“ šilumos siurblių tiekiamo šildymo srauto temperatūra yra 65 °C. Ši savybė leidžia naudoti „Junkers“ šilumos siurblius ne tik naujuose namuose, tačiau ir senų pastatų šildymo sistemų atnaujinimui. 65 °C temperatūros šildymo srautas užtikrina maždaug 45 proc. didesnį buitinio karšto vandens kiekio paruošimą.
Taupūs katilai
Būstui renkantis kieto kuro šildymo katilus, „Jaukurų“ ekspertas pataria atkreipti dėmesį į jų ekonomiškumą, kurį garantuoja katilai, veikiantys dujų generacijos principu. Tokio tipo katilai skiriasi nuo įprasto degimo didesniu efektyvumu – mažiau šilumos išeina per kaminą, taip pat mažiau teršiama aplinka. Anot jo, medžio dujų generacijos principu veikiantys katilai yra ekonomiškiausi ir lengviausiai valdomi iš kieto kuro katilų. „Pavyzdžiui kieto kuro dujų generacijos principu veikiantis katilas „Vigas“ leidžia sutaupyti iki 40 proc. kuro sąnaudų ir, nors yra brangesnis už įprastus, atsiperka per dvejus metus. Be to, vertėtų atkreipti dėmesį, ar katiluose įmontuotas dujų išmetimo daviklis, kuris sumažina kenksmingą poveikį aplinkai“, – pasakoja „Jaukurų“ atstovas.
Eksperto teigimu, ekonomiški yra ir dujiniai kondensaciniai katilai. Pavyzdžiui, vokiški „Junkers“ katilai su naujausia kondensacinė šildymo technika pasižymi 110 proc. efektyvumu, ekologiškumu ir ekonomiškumu. Tokiuose katiluose yra uždara degimo kamera, kurioje dujų degimo produktai vietoje to, kad per dūmtraukį iškeliautų į aplinką, yra vėsinami ir vėl gražinami į šildymo sistemą.
Norint mažinti išlaidas šildymui, verta atkreipti dėmesį ir į šildymo sistemos siurblį, kuris yra vienas daugiausiai elektros suvartojančių buities prietaisų. Lietuvoje siūlomi pigūs individualaus namo šildymo sistemos siurbliai per šildymo sezoną gali suvartoti apie 369 kWh elektros energijos, o tai dabartinėmis elektros energijos kainomis būtų apie 166 litų. O jei nukirpus šią sumą 90 proc.? Būtent tokį sprendimą užtikrina naujausios technologijos „Wilo“ siurblys „Stratos-PICO“.
„Skirtingai nuo įprastų šilumos siurblių, šis vokiečių gaminys turi nuolatinius magnetus rotoriuje, kas leidžia suvartoti žymiau mažiau elektros energijos, prietaisas geba reaguoti į aplinkos pokyčius ir, keisdamas savo sūkius, keisti hidraulinį našumą, gali nustatyti, kada katilas išsijungia, automatiškai keisti savo darbo režimą“, – apie efektyviausią šiuo metu rinkoje esantį šilumos siurblį pasakoja bendrovės „Jaukurai“ atstovas.
Anot jo, šiuo ekonomiškus katilus pravartu derinti su kitais šildymo sprendimais, pavyzdžiui, grindiniu šildymu, kuris už šildymą radiatoriais yra efektyvesnis mažiausiai 12 proc. ir sumažina šildymo sąnaudas penktadaliu.
Daugumą šios ekonomiškos šildymo įrangos, neseniai Vilniuje, „Medžio centre“, Verkių g. 44, duris atvėrusiame santechnikos, šildymo ir inžinerinių tinklų salone „Jaukurai“, šiuo metu galima įsigyti net su 50 proc. nuolaidomis. Naujame salone, be šildymo įrangos, vilniečiams ir miesto svečiams siūlomi baigti vonios kambario sprendimai, pritaikyti Žirmūnų, Šeškinės ir Fabijoniškių daugiabučių butams – nuo maišytuvo, baldų iki grindinio šildymo.
Žymos: Jaukurai, grindinis šildymas, šilumos siurblys, šildymo įranga, Stratos-pico, šildymo salonas.