Komforto kaina – moderni valdymo sistema

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Per visą žmonijos istoriją buvo padaryta daugybė įvairiausių sprendimų, sukonstruota begalė įrengimų, sumontuota milijonai sistemų, bet pagrindiniai principai visada liko nepakitę: visada žmonės norėjo turėti galimybę valdyti juos supančią aplinką, susikurti komfortiškas gyvenimo sąlygas ir minimizuoti išlaidas. Kaip tai padaryti, galvojo ne viena karta. Neišrasime dviračio ir mes, tiesiog pagalvokime kartu.

 

Projektavimas
Bet kurios sistemos įdiegimas prasideda nuo vienokio ar kitokio projekto. Paimkime savo būsto planą arba projektą, kuriame nubraižytos visos patalpos. Suskirstykime jas į grupes pagal paskirtį. Nuo patalpos paskirties didžia dalimi priklauso ir palaikoma joje oro temperatūra.

Svetainė – šeimos gyvenimą simbolizuojantis kambarys, kuriame norime pailsėti po kasdieninių rūpesčių, pabendrauti su giminėmis ir draugais. Todėl šildymo ir vėdinimo režimas čia labai svarbus. Rekomenduojame poilsiui skirtas patalpas išskirti į atskirą valdymo zoną.

Ne mažiau svarbūs yra ir miegamieji kambariai, kur praleidžiame didžiąją gyvenimo dalį, bet naudojamės šiomis patalpomis dažniausiai tik naktį, todėl temperatūra čia palaikoma šiek tiek žemesnė ir kitu paros metu, negu svetainėje. Dėl šių priežasčių jas išskiriame į atskirą zoną.

Vonios kambarys taip pat turėtų būti atskiroje zonoje, nes čia palaikoma aukštesnė temperatūra, negu svetainėje ar miegamajame, o negyvenamos patalpos ir laiptinės gali būti šildomos minimaliai. Tokiu būdu visos patalpos yra suskirstomos į kelias zonas, kuriose skirtingu paros metu bus palaikoma skirtinga oro temperatūra.

Visos kitos pastato sistemos yra suskirstomos pagal tą pačią logiką. Jeigu dvi patalpos yra skirtingose zonose pagal radiatorinio šildymo sistemą, tai jos negali būti toje pačioje zonoje pagal grindinio šildymo arba vėdinimo sistemą ir t.t. Karšto vandens ruošimo sistema taip pat atskiriama į atskirą valdymo zoną. Atlikę tokį būsto padalinimą, mes jau turime viziją, kurią galime imtis įgyvendinti.

Daugelis žmonių linkę šį etapą visiškai praleisti. Perskaitę skelbimą arba pagal draugų rekomendaciją pasamdo santechniką ,,Pūkelį'' ir jis per rekordiškai trumpą laiką sumontuoja jiems šildymo sistemą, užkuria katilą ir pademonstruoja, kaip gerai visur šyla radiatoriai ar iš čiaupo bėga karštas vanduo. O kas toliau?

Gerai jeigu katilas kūrenamas dujomis ir yra pakankamai ,,gudrus'', tai, pasikeitus lauko ar patalpos oro temperatūrai, nereikės bėgti reguliuoti paduodamo vandens temperatūros. O kaip valdyti atskiras zonas ar sistemas, palaikyti optimalią temperatūrą skirtingu paros metu? Tada ir ,,apauga'' mūsų svajonių pastatas įvairiausiais termostatais, valdikliukais, moduliukais, vožtuvėliais ir t.t. Galiausiai net pats šeimininkas pasiklysta šioje gausybėje ir, numojęs ranka, palieka savo puoselėtą svajonę likimo valiai. Bet galima elgtis racionaliau.

Parinkimas
Žinant kiek yra zonų ir kokia joms reikalinga šiluminė galia, nesunku bus tiksliai parinkti visą reikalingą įrangą. Nuo teisingo parinkimo priklausys valdymo kokybė, energijos sąnaudos, sistemos įrengimo ir aptarnavimo kaštai, t.y. kiek jūs išleisite montuodami sistemą bei ją eksploatuodami, ir kokį efektą pasieksite. Neteisingai pasirinktas per didelis vožtuvas, siurblys, šilumokaitis, katilas ar kitas įrengimas brangiau kainuoja ir dirba arti minimalios savo galimybių ribos. Ir priešingai – esant nepakankamai įrengimų galiai, juos tenka keisti arba tenkintis esama diskomfortiška situacija.

Dar blogiau, kai taupoma vienur, o išlaidaujama kitur. Netinkamai parinktas kad ir labai ,,protingas'' katilas gali neturėti visų reikalingų funkcijų, o trūkumus turės kompensuoti papildomai diegiama sistema ar įranga. Tai reikalaus papildomų laiko ir lėšų sąnaudų. Mes rekomenduojame nedaryti skubotų sprendimų, nes tai kainuoja brangiausiai. Nepatingėkite išdėstyti savo komforto viziją specialistams, kurie parinks optimalų variantą – tai jums tikrai atsipirks. Tokiu atveju tiek projektuotojas, tiek montuotojas, gamintojas ar vartotojas turi savo bendro darbo dalį ir suderina jas tarpusavyje, o sukurta vieninga sistema funkcionuoja nepriekaištingai.

Egzistuoja įvairiausi sistemų valdymo prietaisai nuo pačių paprasčiausių termostatų iki sudėtingiausių programuojamų valdiklių. Čia viskas priklauso nuo užsakovo poreikių ir galimybių. Specialistai visada gali padėti išsirinkti iš daugelio variantų. Jeigu sunku iš karto įrengti visą sistemą, galima darbus išdėstyti etapais. Svarbiausia yra numatyti galimybę sistemai modernizuoti arba išplėsti, kad nereikėtų keisti jau sumontuotų įrengimų. Tokioje situacijoje jums gali padėti programuojami valdikliai arba modulinės sistemos.

Programuojamą valdiklį visada galima perprogramuoti, pasikeitus sistemos konfigūracijai ar atsiradus papildomiems įrenginiams, o modulines sistemas išplėsti, pridedant papildomus modulius ir apjungiant juos į bendrą sistemą. Modernios valdymo sistemos gali apimti ne tik daugelio zonų šildymo sistemos, karšto vandens ruošimo ar katilo bei cirkuliacinių siurblių valdymą, bet ir vėdinimo bei oro kondicionavimo, apšvietimo, vandentiekio, apsaugos ir kitas sistemas. Visada yra patogiau ir lengviau įsisavinti vieną, kad ir labai sudėtingą sistemą, negu daug paprastesnių. Juk žinote, kaip nepatogu, kai vienu distanciniu pulteliu valdomas televizorius, kitu – vaizdo grotuvas, trečiu – radijo imtuvas, o jeigu dar pridėsite šildytuvą, žaliuzes, apšvietimą…

Savo produkciją siūlo daugybė įvairiausių koncernų, firmų ir ,,pogrindinių'' gamintojų. Todėl iškyla tarpusavio suderinamumo, garantinio ir pogarantinio aptarnavimo, kainos ir kokybės santykio problemos. Pats pigiausias daiktas dažnai netarnauja ilgai, po kelių metų jis sugenda ir jam neįmanoma gauti atsarginių dalių, todėl tenka keisti visą įrenginį ar net sistemą. Didesnę patirtį turintys gamintojai naudoja kokybiškesnes medžiagas, aukštesnę technologiją, garantuoja ilgalaikį aprūpinimą atsarginėmis dalimis. Tai papildomai kainuoja, bet galvos skausmo ženkliai sumažėja. Be to, perkant visą įrangą iš vienų rankų, nelieka suderinamumo problemos, nereikia bendrauti su daugeliu tiekėjų ir palengvėja kaltininko paieška, iškilus nesklandumams.

Įdiegimas
Suprojektavote savo sistemą, pasirinkote įrangą, suderinote ją tarpusavyje, suskirstėte darbus etapais; dabar galite pradėti montuoti.

Į kiekvieną zoną, kurioje palaikoma skirtinga temperatūra ar yra kitas darbo grafikas, reikia nutiesti atskirą tiekiamo ir grįžtančio vandens liniją su atskiru valdymo vožtuvu. Prijungti jas prie atitinkamų paskirstymo kolektorių, kuriuos savo ruožtu prijungti prie katilo ar katilų sistemos. Rekomenduojama sumontuoti balansinius vožtuvus, slėgio reguliatorius ir t.t. Tobulėjimui ribų nėra, bet pagrindinis – zonavimo ir sistemų atskyrimo principas turi išlikti.

Darbų pabaigoje visi valdymo prietaisai: vožtuvų pavaros, jutikliai, siurbliai, katilai ir t.t. sujungiami į valdymo ir automatikos spintą, kurioje sumontuojami reikalingi jėgos, valdymo, indikacijos ir apsaugos elementai. Valdymo spintos pagrindinis elementas – valdiklis – yra sistemos smegenys. Jis, remdamasis gaunama arba turima informacija, pagal užprogramuotą logiką atlieka visus reikalingus skaičiavimus ir valdymo veiksmus, siunčia informaciją vartotojui arba gauna iš jo valdymo nurodymus. Valdiklis tiesiogiai arba per papildomus elementus automatiškai valdo visus sistemos galinius įrenginius.

Be valdiklio gali būti sumontuojami papildomi apsaugos ir valdymo įrenginiai: nepertraukiamos srovės šaltinis, nuotolinio ryšio priemonės, papildoma apsauga nuo užšalimo ir t.t.

Paskutinė įdiegimo procedūra: sistemos paleidimas ir derinimas. Šiame etape suderinama sistema, patikrinami visi valdymo elementai, suprogramuojamas atskirų dalių darbo ir temperatūrų grafikas bei valdymo logika, subalansuojama visa sistema ir eliminuojami iškilę nesklandumai. Atlikus visas procedūras – sistema parengta eksploatacijai.

Eksploatacija
Įdiegus centralizuotą valdymo sistemą atsiranda neribotos galimybės valdyti ją iš vienos vietos arba distanciniu būdu iš bet kurios pasaulio vietos. Egzistuoja galimybės gauti pranešimus apie gedimus tiesiai į mobilų telefoną. Jeigu jūs nenorite to daryti pats, galite pasinaudoti atitinkamų tarnybų paslaugomis. Centriniam valdikliui galima nurodyti, kokią temperatūrą kurioj pastato zonoj ar sistemoj kuriam laiko intervale palaikyti. Užduota temperatūra bus palaikoma automatiškai dienos, savaitės ar metų ciklu. Cirkuliaciniai siurbliai įsijungs ar išsijungs, katilas užsikurs arba užges, vėdinimo sistema ir kiti įrenginiai dirbs tik tada, kai to reikės, ir tokiu galingumu, kokio reikės pagal komandas, perduodamas iš sistemos valdiklio.

Tokias sistemas lengviausia įrengti ten kur yra dispečerizuojamas energijos šaltinis: dujos, skystas kuras, šilumos siurblys, saulės kolektorius ar pan. Nepamiršti ir kieto kuro vartotojai. Egzistuoja automatizuotos sistemos ir jiems, panaudojant akumuliacines vandens talpas ir papildomus įrenginius. Periodiškai kūrenant, perteklinė šiluma nukreipiama į akumuliacines talpas, o kai katilas užgesta, paduodama į šildymo sistemą. Toliau viskas valdoma kaip ir dujinio kuro atveju.

Daug kas mano, kad tokia sistema yra labai brangi. Bet tik nedaugelis pagalvoja, kad komfortas bus reikalingas lygiai tiek, kiek stovės pats namas. Juk niekas nestato namo vieneriems ar dešimčiai metų. Niekas nenori įsirengti sistemą ir po kelerių metų viską pakeisti. Juk tai neekonomiška. Geriau viską daryti kad ir mažais žingsneliais, bet vėliau nebeperdarinėti.

Puikuojamės namu, automobiliu ar gėlynu, o šildymo, vėdinimo, vandentiekio, kanalizacijos sistemas nustumiame į antrą planą. O juk tai lygiaverčiai viso gyvo organizmo elementai – pastato kraujotakos sistema. Jeigu namas stovės bent kelis dešimtmečius, tai komfortas kainuos neką daugiau, nei kavos puodelis per dieną. Manau verta išgerti vienu puodeliu mažiau ir jaukiai pasėdėti svetainėje, o išvažiavus iš namų žinoti, kad viskas tvarkoje, negu pastoviai dairytis per petį ir laukti nemalonumų. Tikriausiai nieko nėra labiau varginančio, negu pastovus galvojimas ar užsukau, ar išjungiau, ar neužšals ir grįžti į šaltus namus.

 

Žymos: protingo namo sistema, šildymas, vėdinimas, šilumos siurblys, moderni valdymo sistema.