Kodėl kyla ir krinta elektros kainos?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Elektros kainoms įtaką daro daug skirtingų faktorių. Elektra gaminama elektrinėse, kuriose deginant kietąjį kurą, gamtines dujas ar naudojantis atsinaujinančiais energijos šaltiniais (vėju, saule, vandeniu) išgaunama energija. Gamintojai savo pagamintą elektrą parduoda didmeninėje elektros biržoje arba per tarpininkus. Iš jų elektrą įsigyja elektros tiekėjai ir per skirstymo operatorių tiekia ją galutiniams vartotojams.

Elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus funkciją Lietuvoje atlieka AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), perdavimo kainas reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT). Galiausiai elektra pasiekia individualius namus ir aprūpina juos energija. Todėl didėjant elektros gamybos kaštams, brangsta elektra galutiniams vartotojams. Paprastai tariant, kuo brangiau elektrą pagaminti kainuoja elektrinei, tuo brangiau ją įsigyja ir žmonės.

Kas daro įtaką elektros kainų pokyčiui?

Antrąjį 2021-ųjų metų pusmetį Lietuvos gyventojus nustebino sparčiai išaugusios elektros ir dujų kainos. Po praeitais metais daugelį šalių užrakinusios COVID-19 pandemijos, pasaulis pradėjo grįžti į senas vėžes. Po pandeminis gamybos ir prekybos atsigavimas pareikalavo didelių energijos kaštų ir taip sutrikdė pasiūlą.

Tačiau vien pandemijos kaltinti nereiktų. Pagrindinė dabartinio elektros brangimo priežastis yra dujų trūkumas. Visoje Europoje trūksta dujų, nes jų atsargos saugyklose buvo išnaudotos praeitais metais dėl neįprastai šaltos žiemos. Elektrines, gaminančias elektrą iš kietojo kuro, taip pat paveikė papildomi taršos ir CO2 emisijos mokesčiai. Atsinaujinančios energijos gamintojai irgi neapsiėjo be nuostolių. Dėl itin karštos ir nevėjuotos vasaros Šiaurės Europos šalyse sulėtėjo vėjo jėgainių darbas, taip padidindamas energijos kainas. Be viso to, kainoms įtaką darė Šiaurės Europos šalyse vykdomi sezoniniai atominių elektrinių priežiūros ir atnaujinimo darbai, sumažinę elektros gamybą.

 

 

Konkurencingos elektros kainos

2020 m. gegužės 7 d. LR Seimas, remdamasis Europos Sąjungos reglamentavimu, priėmė Elektros energetikos įstatymo pataisas, kuriomis buvo numatytas visuotinis perėjimas nuo visuomeninio elektros tiekėjo prie nepriklausomų įmonių. Kadangi elektros tiekimo kaina susideda iš dviejų dalių: valstybės reguliuojamos ir nereguliuojamos, nepriklausomi tiekėjai gali pasiūlyti konkurencingas kainas. Šiuo atveju, elektros kaina kinta priklausomai nuo to, už kokią sumą tiekėjas įsigyja elektros ir kokią kainą nustato galutiniams vartotojams. Daugiau informacijos: kaip pasirinkti elektros tiekėją?

Nors tiekėjas gali keisti nereguliuojamą kainos dalį, elektros kainą taip pat sudaro valstybės reguliuojamos dalys: persiuntimo paslaugos kainos, VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) kainos, papildomos dedamosios prie skirstymo paslaugos kainos.

Tačiau net ir renkantis nepriklausomą tiekėją reikėtų būti atidiems. Įsibėgėjus rinkos decentralizavimui, daugelis nepriklausomų tiekėjų siūlo nuolaidas ir specialius pasiūlymus naujiems klientams. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į tiekėjo siūlomas kainas, ar jos galutinės ir kokios jos bus pasibaigus trumpalaikiam pasiūlymui, bei kokios sutarties nutraukimo sąlygos, jei tiekėjas vartotojo netenkintų.

Apskaičiuokite kiek mokėtumėte už elektrą ateinančiais metais – elektros kaina 2022 metais.

 

Privataus elektros tiekėjo pasirinkimas

Jei dar nesate apsisprendę, kurį elektros tiekėją rinktis, apsilankykite „Perlas Energija“ ir apskaičiuokite kiek jums kainuotų ateinančių metų elektros sąnaudos. „Perlas Energija“ – tai nepriklausomas elektros tiekėjas, kuriuo, dėl konkurencingų kainų, pasitiki jau daugiau nei 100 000 vartotojų Lietuvoje. Mes pateikiame planus, pritaikytus prie jūsų poreikių ir sunaudojamo energijos kiekio.