Maisto gaminimo greitpuodyje istorija

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Kad ir kaip paprastai šiandien tai skamba, tačiau tokie greitpuodžiai, kokius juos žinome dabar, taip neatrodė prieš kelis šimtus metų. Pirmoji šio puodo versija pasaulį išvydo XVII a. antroje pusėje Prancūzijoje.

 

Ar smalsu sužinoti, kaip vystėsi ir atrodė greitpuodžio dizainas bei mechanizmas bėgant šimtmečiams? Jei taip, tuomet kviečiame sužinoti.

Kas išrado greitpuodį?

Remiantis autentiškais istoriniais šaltiniais, pirmasis puodas, veikiantis aukšto slėgio principu, buvo išrastas prancūzų fiziko ir matematiko Deniso Papino.

 

Visuomenei pirmoji jo versija buvo pristatyta 1679 metais. Denisas atrado būdą, kaip suprojektuoti iš ketaus pagamintą indą – jam buvo sukurtas tinkamas dangtis, kuris itin tvirtai uždengė puodą, kuriame garavo verdantis vanduo. Pasiekta aukšta temperatūra maistą pavertė itin minkštu per neįtikėtinai trumpą laiką.

 

Puodas buvo naudojamas virtuvėse, cheminėse laboratorijose, alaus daryklose, konditerijos gamyklose. Tačiau tam, kad pirmąjį puodą sėkmingai naudoti savo reikmėms, reikėjo didelių pastangų.

 

Priešingai nei šiandien – aukštos kokybės greitpuodžiai internetu yra itin paprastai naudojami. Anksčiau tam, kad puodas veiktų, reikėdavo susirasti didelį kaitros šaltinį – tuo pat metu tai kėlė pavojų dėl itin karštų garų, kurie susidarydavo gaminant maistą. Taip pat buvo sunku reguliuoti puodo virimo temperatūrą. Laimei, Denisas Papinas išrado vožtuvą, kuris apsaugojo nuo nekontroliuojamų garų.

Tolimesni dizaino pokyčiai

Kuomet buvo išrastas aukšto slėgio principu veikiantis puodas ir atsirado galimybė paruošti kietą maistą taip, kad jis taptų kur kas minkštesnis su minimaliomis pastangomis ir greitai, žmonių virtuvėse įvyko tikra revoliucija. Pirmoji plačiai naudojama puodo versija buvo pagaminta iš ketaus ir turėjo saugų dangtį, tvirtinamą varžtais. Varžtas buvo tarsi spaustukas, kuris užtikrindavo, kad karšti garai neprasiskverbtų pro puodo dangtį.

Vis dėlto, greitpuodžiai turėjo didelių trūkumų – buvo sunku gaminti indą iš vieno lakštinio metalo. Iš ketaus pagaminti puodai dažnai įskildavo dėl aukšto slėgio, o kai kurie jų net sprogdavo. Visos šios priežastys lėmė, kad išradėjai toliau dirbo tobulindami šio puodo dizainą. Galiausiai buvo panaudoti Magdeburgo pusrutuliai – du hermetiški variniai pusrutuliai su rankenėlėmis, kurie sujungiami sukuriant vakuumą.

Modernaus dizaino pokyčiai pasaulyje

Nors greitpuodžio dizainas be paliovos buvo nuolat tobulinamas ir naujinamas, pirmieji dideli šio puodo gamintojai susidūrė su iššūkiais, kadangi daugelis šeimų dėl abejotino puodo saugumo naudojo įprastas keptuves maistui ruošti. Taigi, 1950 metais buvo priimta politika, kuri atvėrė galimybę išradėjams pasinaudoti valstybių teikiamomis lėšomis ieškant būdų, kaip sukurti saugesnį greitpuodžio dizainą.

Pamažu greitpuodžiai tapo vis saugesni naudoti – buvo išrastos geresnės ir saugesnės vožtuvų sistemos ir kiti slėgio išleidimo mechanizmai. Tuo metu kur kas daugiau šeimų pradėjo juos naudoti – žmonės pastebėjo energetinį puodo efektyvumą, ekonomiškumą, universalumą.

Greitpuodžio nauda šiandien

Šiandien šis virtuvės pagalbininkas yra visiškai saugus naudoti bet kokio maisto gamyboje. Taip pat jis padeda moderniame greitame pasaulyje gyvenantiems žmonėms pagaminti sveiką maistą greitai ir be didelių pastangų. Rinkoje jau galima rasti ir elektroninių greitpuodžių, o inovacijos šiuos virtuvės aksesuarus pavertė dar ekonomiškesniais reikmenimis, kurie demonstruoja puikius rezultatus.

Greitpuodžiai gali tapti ir jūsų geriausiais draugais! Pasirinkę modernų ir kokybišką virtuvės pagalbininką, galėsite kiekvieną dieną mėgautis skaniu, sveiku, itin greitai paruošiamu maistu ir vaišinti juo visą savo šeimą.