Ką reikia žinoti apie virykles?
Ypač modernūs „Premium“ klasės modeliai turi vieną arba dvi elektrines greitai įkaistančias kaitvietes, du arba tris liepsnos lankus turinčius dujų degiklius, netgi ovalo formos kaitvietes, kurias galima pasukti 90° kampu.
Gamintojai siūlo ir perspektyvių dujinių viryklių su stiklo keramikos paviršiais. Tokie modeliai yra brangūs, bet dailūs ir praktiški (elektroninis uždegiklis yra įrengtas dujų degiklio viduje).
Elektrinės viryklės
Elektrinės viryklės gali būti gaminamos su ketaus kaitvietėmis arba stiklo keramikos kaitlentėmis. Šiuolaikinių modelių ketaus kaitvietės yra daug plonesnės nei ankstesnių modelių, todėl daug greičiau įkaista, puodai nuo tokių kaitviečių taip kaip anksčiau nevirsta. Vis dėlto ketaus kaitvietės lėčiau kaista ir daug lėčiau atvėsta nei stiklo keramikos kaitvietės. Be to, ruošiant maistą, kaista ne tik ketaus kaitvietės, bet ir visas viryklės paviršius.
Pastaruoju metu labai populiarios visiškai plokščią stiklo keramikos paviršių turinčios elektrinės viryklės. Stiklo keramika yra gaminama iš nedužaus ir karščiui atsparaus stiklo, kuris kaista tik tose vietose, kur yra įrengti kaitinimo elementai. Visas kitas stiklo keramikos paviršius lieka šaltas. Brangios stiklo keramikos viryklės turi kaitvietes, kurių įprastą kaitinamą plotą galima išplėsti. Vienų kaitviečių plotas didinamas į vieną pusę iki ovalo formos, kitų – koncentriniais ratais didinamas skersmuo. Yra labai greitai įkaistančių kaitviečių. Tokios kaitvietės turi „High Light“ kaitinimo elementus, kurie kaitvietę iki 50°C įkaitina per 5–7 sekundes.
Indukcinės viryklės
Indukcinės viryklės – paskutinis virtuvinės technikos žodis. Šios viryklės neturi kaitinimo elemento, tačiau maistą gamina daug greičiau nei dujinės ar bet kurios elektrinės viryklės. Indukcinės viryklės veikia visiškai nauju būdu. Ant stiklo keramikos kaitlentės yra pažymėtos kaitvietės. Po jomis įrengtos indukcinės ritės, kurios sukuria elektromagnetinį lauką. Šis laukas labai efektyviai ir greitai kaitina metalinių indų dugną. Patys indai ir yra maisto gaminimo šilumos šaltinis.
Šiuolaikinės elektrinės stiklo keramikos kaitvietės kaista inertiškai, t. y. palaipsniui, o indukcinių kaitviečių temperatūrą padidinti galima taip pat greitai kaip ir dujinių viryklių – akimirksniu. Lyginant su dujiniais degikliais, indukcinės kaitvietės šilumą paskirsto daug tiksliau, todėl yra gerokai efektyvesnės, vartoja daug mažiau energijos nei įprastos elektrinės viryklės. Pavyzdžiui, ant indukcinės viryklės 1,5 l vandens plieniniame puode užverda vos per 3,2 min., ant standartinės elektrinės stiklo keramikos viryklės su chromnikelio kaitinimo elementu – per 14 min. Indukcinių viryklių naudingumo koeficientas – iki 90 %. Tai kol kas pačios galingiausios ir taupiausios viryklės.
Susižavėjusiems indukcinėmis viryklėmis, reikia žinoti, kad joms tinka tik tokie indai, kurių dugnas įsimagnetina. Šiai viryklei skirti indai yra gaminami iš feromagnetinio nerūdijančio plieno, ketaus, teflono danga su feromagnetiniu dugnu. Indukcinėms viryklėms skirtus indus gamina daugelis kompanijų: „Tefal“, „Le Creuset“, „Hackman“, „Silit“ ir kitos. Šie indai yra ženklinami specialiu indukcinės ritės ženklu, tačiau tinka ir kitoms viryklėms.
Kombinuotos viryklės
Tai išskirtinis, nelabai didelės paklausos produktas. Be to, jas gamina ne kiekvienas gamintojas. Dažniausiai pasitaiko viryklių, turinčių 3 dujines ir vieną elektrinę kaitvietę. Gali būti ir 2+2 modelis arba modelis, turintis dujinį viršų ir elektrinę orkaitę. Tokios viryklės naudingos rajonuose, kuriose būna elektros arba dujų tiekimo sutrikimų.
Orkaitės
Šiuolaikinių orkaičių galimybės, galima sakyti, yra beribės. Ypač svarbus yra kaitinimo elemento tipas. Kuo daugiau orkaitė turi kaitinimo ir vėsinimo elementų, tuo daugiau ji atlieka funkcijų.
Dujinėse orkaitėse kaitinama iš viršaus ir apačios. Šiuolaikinės orkaitės turi dujinį kepintuvą (grilį), tačiau vis dažniau jis keičiamas elektriniu kepintuvu su sukamuoju iešmu. Įprastos dujinės orkaitės neturi vidinės ventiliacijos. Tai didelis trūkumas. Norint kepintuvu iškepti puikų kepsnį, gamintojai rekomenduoja palikti pravertas tokių orkaičių dureles, o tai jau nesaugu.
Pastaruoju metu išpopuliarėjo kombinuotosios dujinės viryklės su elektrinėmis paprastomis ir daugiafunkcėmis orkaitėmis. Skirtingų gamintojų modeliai turi nevienodą skaičių priedų ir funkcijų, tačiau visos elektrinės orkaitės turi viršutinį ir apatinį vamzdelinį elektrinį kaitinimo elementą, mažo ir didelio kaitinimo ploto kepintuvą, galinėje sienelėje įtaisytą konvektorių ir aplink jį įrengtą dar vieną žiedinį kaitinimo elementą, įstrižai arba tiesiai tvirtinamą sukamą iešmą su keturiais šašlykams kepti skirtais iešmais.
Daugiafunkcės orkaitės gali maistą gaminti 8–10 kepimo (kaitinimo) režimų. Galinėje jų sienelėje rengiamas konvektorius cirkuliuoja orą orkaitėje. Konvekcinėje orkaitėje gaminiai greičiau ir geriau iškepa. Konvektorius orkaitėje šilumą tolygiai paskirsto, todėl kepiniai niekada neperkepa ir nepridega.
Naudojant kepintuvą (grilį) kartu su konvektoriumi, karštas oras patiekalą apsupa iš visų pusių, todėl nebūtinas sukamas iešmas. Be to, kepant mėsą, konvektorius neleidžia riebalams nusėsti ant orkaitės sienelių: riebalai suteka į padėklą.
Žiedinis kaitinimo elementas, įrengtas aplink konvektorių, leidžia greitai ir kokybiškai atšildyti šaldytus produktus, labai praverčia šildant patiekalus. Konvektorių naudojant kartu su viršutiniu ir žiediniu kaitinimu, galima gaminti keletą skirtingų patiekalų iš karto (pavyzdžiui, trimis aukštais). Taip kepamų patiekalų kvapai nesusimaišo, nes orkaitės turi ventiliacijos sistemą.
Šiuolaikinės orkaitės taupiai vartoja elektros energiją. Jos turi termostatą, kuris reguliuoja kaitinimo elementų veikimą. Jie greitai ir tolygiai įkaista, ir šiluma dėl specialios izoliacijos šildo tik kepamus produktus, o ne orkaitės dureles ir išorines sieneles. Kad būtų patogu išimti kepamąsias skardas, orkaitėse įrengti teleskopiniai bėgeliai.
Modernios elektrinės orkaitės valdomos elektroniniu būdu. Viryklės valdymo skydelyje įrengtas ekranėlis su elektroniniu programatoriumi ir orkaitės temperatūros rodytuvu. Programatoriumi galima nustatyti, kad orkaitė automatiškai įsijungtų ir išsijungtų, pasirinkti kepimo režimą („Paukštiena“, „Pica“ ir kt.) ir t. t. Tai ne tik labai patogu, bet ir taupo elektros energiją.
Priedai
Reiktų atkreipti dėmesį, kiek ir kokių priedų sudaro į komplektą. Kepimo formos gali būti paprastos ir gilios, jų gali būti iki 3 vienetų. Norint išsikepti šašlyką reiks įsigyti specialų iešmą, tačiau reiktų nepamiršti, kad ne visos viryklės jam pritaikytos.
Laikmatis
Labai patogi funkcija, leidžianti programuoti orkaitės ir vienos kaitvietės darbą. Elektroninis laikmatis automatiškai išjungia arba įjungia orkaitę nustatytu laiku ir taip galima išspręsti pusryčių, kurių nebereikia ruošti pačiam, problemą. Galima tiesiog užprogramuoti maisto gaminimo laiką. Tiesa, yra problemų. Laikmatis nėra kvarcinis ir kaip laiko atskaitos etaloną jis naudoja tinklo įtampos dažnį, o ne atskirą kvarcinį generatorių. Jei tinklo įtampos dažnis ne 50 Hz, kaip tai turėtų būti, o didesnis arba mažesnis, laikmatis skubės arba vėluos. Šito nereiktų pamiršti, nes laikrodis gali skubėti arba vėluoti iki 5 minučių per dieną. Tiesa, galima įsigyti plytelę su mechaniniu laikmačiu, tačiau jis tik praneš, kada baigėsi nustatytas laikas.
Kaitviečių formos ir dydžiai
Be paprastų kaitviečių yra greitai šylančių, kurių galia iki 2 kartų didesnė už įprastų. Tokias kaitvietes turi ir dujinės, ir elektrinės viryklės. Kaitvietės būna trijų skirtingų dydžių, tačiau pačios didžiausios sutinkamos ganėtinai retai, nors jos kaip tik patogiausias verdant kompotus ar gaminant konservus žiemai. Tiesa, dujų ir elektros sąnaudos pritaikytos vidutinio dydžio plytelėms.
Skirtingų tipų paviršių privalumai ir trūkumai
Emaliuotas plienas – pasižymi higieninėmis savybėmis, nebrangus ir gali būti skirtingų spalvų. Nerūdijantis plienas brangesnis, bet lengviau valomas.
Aliuminio lydinys, kuomet specialiai apdorotas, pasižymi aukščiausia kokybe. Netamsėja, nesibraižo ir lengvai prižiūrimas.
Stiklo keramika atrodo puikiai, ji lengvai plaunama, nebijo produktų poveikio.
Ne tik patogu, bet ir praktiška, jei viryklės turi metalinį arba stiklinį dangtį. Jei jis pakeltas, saugo sieną nuo riebalų, o nuleistas palengvina tvarkymąsi virtuvėje, apsaugodamas paviršių nuo vandens ar valymo priemonių. Be to, stiklinį dantį lengviau nuplauti negu metalinį. Jei dangtis lengvai nuimamas, paprasčiau valyti viryklę.
Renkantis viryklę, kai yra tokia pasiūla, tikrai nereikėtų skubėti. Linkime išsirinktą tokią, kuri visiškai patenkins asmeninius poreikius. Šiuolaikinės viryklės gali ištarnauti iki 30 metų, tad pasirinkus tinkamai, prie šito klausimo ilgai nebereikės grįžti.