Ką reikia žinoti apie skalbimo mašinas?
Mažose patalpose puikiai dera mažagabaritės mašinos (67x50x40), kurias galima pakišti net po kriaukle.
Prekyboje siūlomos įkraunamos per priekinę dalį ir viršutinę dalį skalbyklės. Kraunamos per priekinę dalį skalbyklės dažniausiai būna 60 cm pločio. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį turintiems mažus vonios kambarius ar skalbimo patalpas. Per viršutinę dalį pakraunamos skalbyklės gaminamos ir 40, 50, 60 cm pločio, tačiau paprastai jos būna aukštesnės ir gali kiek pakoreguoti patalpų planavimą. Pastaruoju metu ypač populiari plati 60 cm pločio, bet nedidelio gylio technika (30–40 cm). Jos ypač paklausios tarp tų pirkėjų, kurie šią techniką įsirengia virtuvėje tarp spintelių ar po indaplove.
Talpa
Standartinėmis laikomos tos skalbyklės, į kurias telpa 5 kg skalbinių. Šiandien mašinos, kuriose telpa 6-7 kg skalbinių, sunaudoja ne daugiau elektros energijos ir vandens nei mažesnės talpos skalbyklės. Be to, didesnes skalbykles reikia rečiau įjungti, jose audiniai mažiau glamžomi. Mažos skalbimo mašinos sunaudoja beveik tiek pat vandens ir energijos, kiek ir standartinio dydžio modeliai.
Vienišiems žmonėms ir šeimai iki trijų žmonių turėtų užtekti skalbiamosios mašinos, į kurią galima sukrauti iki 3 kg skalbinių. Keturių–šešių asmenų šeimai reiktų pagalvoti apie mašiną, kurioje tilptų 4,5–5 kg skalbinių. Mašinos, kuriose telpa 6–7 kg, tinkamiausios didesnei negu septynių asmenų šeimai.
Taupumas (skalbimas,gręžimas ir energijos suvartojimas, energijos klasės)
Pagal energijos sąnaudas ir skalbimo kokybę skalbyklės skirstomos į klases: A, B, C, D, E, F, G. Ekonomiškiausios yra A klasės skalbimo mašinos. B ir C klasių modeliai joms nedaug kuo nusileidžia. Žinoma, švariausiai skalbia A klasės mašinos. Tad jei dažnai tenka skalbti labai suteptus drabužius, rinkitės A skalbimo ir B ekonomiškumo klasių modelį. Verta pasidomėti ir vandens sąnaudomis: šiuolaikinės skalbyklės sunaudoja tik 35-70 l vandens (tai priklauso nuo programos).
Skalbyklių gręžtuvai (džiovintuvai) paprastai sukasi nuo 400 iki 1800 apsukų per minutę greičiu. Šis rodiklis lemia išgręžimo klasę ir gręžimo kokybę, taip pat žymimą raidėmis. Populiariausi yra B (iki 1300 aps./min.) ir C klasių (iki 1000 aps./min.) gręžtuvai. Tiesa, paprastai gręžtuvai turi kelis greičių režimus: nuo 400 aps./min. iki didžiausio.
Dabar beveik visi gamintojai siūlo skalbykles su įmontuota džiovykle. Tokio tipo skalbyklės išsprendžia ne vieną problemą: nebereikia džiauti skalbinių, po trijų valandų galima turėti nešiojimui paruoštą norimą rūbą. Reiktų nepamiršti: jei skalbyklė skalbia 5 kg skalbinių, ji išdžiovins tik 2,5 kg. 400 apsisukimų per minutę išgręžtus skalbinius teks dar patiems kiek pagręžti – liekamoji drėgmė čia būna ~70%. Specialistų teigimu, optimalus variantas 800 – 1000 aps/min skalbyklės.
Taip pat nereiktų tikėti, kad džiovinimo funkcija išgelbės nuo lyginimo. Paprastai rekomenduojama ne iki galo išdžiovinti drabužius, kad būtų lengviau liginti. Be to, skalbyklėje džiovinami skalbiniai trumpiau tarnauja. Ne visada medžiaga išdžiovinama lygiai, kai kuriuose vietose daiktas perdžiovinamas ir audinys sensta. Beje, šiais laikais galima nusipirkti atskirą džiovinamąją mašiną, tačiau ji kainuoja panašiai kaip ir nauja skalbyklė. Visgi reiktų pastebėti, kad šiandieninės skalbiamosios mašinos daro tai, ką visada darydavo skalbėjos: drėkina, skalbia, skalauja, gręžia.
Funkcijos (programos)
Neseniai buvo manoma, kad daugiau skalbimo programų turinti mašina geresnė. Dabar režimų atsirado tiek, kad eiliniam vartotojui sunku juos suskaičiuoti. Galime stebėti atvirkštinį procesą. Naujo modelio mašinos teturi vos keturias skalbimo programas skirtingo tipo skalbiniams ir kelias papildomas, kurios skiriasi, priklausomai nuo modelio, pvz.: papildomo skalavimo režimas, skirtas alergiškiems žmonėms arba mažus vaikus auginančioms šeimoms; mirkymo, dėmių šalinimo ir intensyvaus skalbimo režimas labai nešvariems skalbiniams; greito skalbimo režimas nelabai suteptiems skalbiniams; pusės įkrovos režimas ir režimas, neleidžiantis skalbiniams susiglamžyti. Perkant mašiną reiktų žinoti, kurios programos gali būti reikalingos.
Skalbiant pasirinkus vieną iš programų nustatoma vandens temperatūra, gręžimo greitis ir skalavimų skaičius. Tuo pat metu elektroninės mašinos smegenys stebi, kad pasirinkta programa atitiktų audinio tipą ir, pastebėjusios klaidą, atitinkamai pakoreguoja procesą. Pastaruoju metu gamintojai atsisako besisukančių mechaninių reguliatorių, kuriais anksčiau buvo nustatomi skalbimo parametrai. Juos sėkmingai keičia mygtukai. Tai ilgina mašinos eksploatacijos laiką, nes sumažėja judančių dalių ir mechaninių mazgų skaičius.
Valdymas
Skalbimo mašina gali turėti mechaninį (sukamos rankenėlės) ar elektroninį (valdymo mygtukai) valdymą. Kartais pasitaiko kombinuotasis variantas. Šioje vietoje reikėtų atkreipti dėmesį ir į valdymo panelį. Kaip jis atrodys, nėra skirtumo, svarbiausiai, kad jis būtų aiškus ir suprantamas, kad skalbiant nereiktų naudotis instrukcija.
Gamintojai
Šiuo metu populiariausios yra standartinės skalbiamosios mašinos, įkraunamos per priekį. Kai kurių ekspertų nuomone, tokios mašinos patikimesnės už siauras, nes mažinant mašinos matmenis tenka mažinti ir detalių skaičių, trumpinti jungtis ir pan. Tai turi įtakos skalbimo kokybei ir mašinos patikimumui. Visos mašinos priskiriamos standartinėms A–G klasėms, ir, kaip buvo minėta, skalbia maždaug vienodai. Iš bendros masės išsiskiria tik nedidelė dalis aukštesnės klasės mašinų, kurias gamina „Miele“ ar „ELECTROLUX“. Jos kainuoja gerokai brangiau.
Visos kitos mašinos (BEKO, GORENJE, ZANUSSI, BOSCH, SIEMENS, ARDO, VIDO ir pan) skiriasi tik skalbimo programomis. Sudėtines mašinų dalis visoms bendrovėms gamina tik koks ketvertas gamyklų. Kiekvieną mašiną sudaro bakas, variklis ir skalbimo programas nustatanti programuoklė. Pirkėjas dažniausiai moka už bendrovės prekių ženklą ir mašinos dizainą. Skalbimas priklauso nuo pasirinkto režimo ir naudojamo skalbimo priemonių. Tarkim, jei medvilniniai audiniai bus skalbiami kaip vilnoniai, skalbimo kokybė sumažės maždaug per pus.
Patikimumas ir ilgaamžiškumas
Kita svarbi savybė – patikimumas. Šiuo atveju reiktų atkreipti dėmesį į šalį, kurioje mašina buvo surinkta. Kai kurių specialistų nuomone, Italijoje rinkta skalbyklė turėtų tarnauti 5–8 metus, Vokietijoje – 10–15 metų. Korėjoje surinktos mašinos tarnauja iki 5 metų, Kinijoje – 3–5 metus. Išsiskiria švedų ir austrų mašinos, kurios gali tarnauti net iki 20 metų.
Taip pat labai svarbus ir rankinis skalbyklių rinkimas. Tarkim, Turkijos BEKO gamyklose jas renka automatai. Tai sutrumpina tarnavimo laiką, bet sumažina savikainą. Visiškai patikimai detales gali pritvirtinti tik žmogus. ASKO ir „Bosh“ gamyklose yra cechų, kur skalbykles baigia rinkti rankomis. Skalbyklių surinkimas rankomis neturi įtakos skalbimo kokybei, nes ir gamintojai pripažįsta, kad kokybė nepriklauso nuo surinkimo vietos.
Skalbimo mašinų techniniai parametrai
Pusinės įkrovos skalbimo funkcija – galimybė užpildyti tik pusę skalbimo mašinos būgno (skalbimo mašina suvartos tik pusę vandens).
Elektros suvartojimo klasė – elektros suvartojimo efektyvumas, Pagal atliktus testus skalbimo mašinos klasifikuojamos mažėjančia tvarka nuo A iki G.
Talpa – kokį kiekį skalbinių (sausų) vienu metu gali išskalbti skalbimo mašina.
Energijos suvartojimo lygis – elektros energijos kiekis, kurį suvartoja skalbimo mašina vieno skalbimo metu.
Vandens suvartojimo lygis – vandens kiekis, kurį vidutiniškai skalbimo mašina suvartoja vieno skalbimo metu.
Gręžimo greitis – apsisukimų skaičius, kurį pagal standartą atlieka būgnas vieno skalbimo metu.
Skalbimo programos – skalbimo programų, kurias galima naudoti skalbiant drabužius, skaičius ir rūšys.
Matmenys – skalbimo mašinos gabaritai (aukštis x plotis x gylis).