IŠMANIOJI VIRTUVĖ: ką privalo žinoti šiuolaikinė šeimininkė

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Daugelis išmaniųjų virtuvės technologijų kol kas tėra pristatomi dizaino parodose ir žurnaluose, tačiau mus domina ir tai, ką rinka šiuo metu jau gali pasiūlyti žmonėms, kurie nori, kad jų virtuvė jau dabar taptų kuo išmanesnė. Ir kad joje šeimininkė užtruktų kuo trumpiau.

Galima išskirti kelias ryškesnes tendencijas, pastebimas šių dienų parduotuvėse: tai protingi šaldytuvai su jutikliniais ekranais, sensoriniu būdu valdomi, ergonomiški maišytuvai, išmaniosios kaitlentės ir baldai-transformeriai bei jų moduliai. Visa kita realybe tikriausiai pavirs jau netrukus, nes daugybė garsių kompanijų pluša kasdien, kurdamos ateities virtuvės technologijas.

 

Garsioji amerikiečių kompanija „Microsoft“ net turi atskirą padalinį, kurio užduotis – kurti ir diegti naujausias išmaniųjų namų technologijas. Čia dirbo ir patentų karais pagarsėjęs Nathanas Paulas Myhrvoldas – įspūdingiausių kada nors matytų virtuvės knygų ciklo „Modernist Cuisine“ autorius, kuriose pateikiami maisto gaminimo būdai labiau primena laboratoriją ir mokslinius eksperimentus nei virtuvei būdingą mosikavimą šefo peiliais ir stovėjimą prie puodų bei keptuvių.

 

Pavyzdžiui, N.P.Myhrvoldas, gamindamas maistą, naudoja ultragarso plovyklę, kuri šiaip jau skirta laboratoriniams prietaisams plauti. Ultragarso bangos maisto produktuose sukuria oro burbuliukus, o iškeptas toks maistas tampa daug traškesnis ir sugeria mažiau aliejaus.

Švedų buitinės technikos gamintojas „Electrolux“ jau daug metų žengia keliais žingsniais toliau į ateitį už kitus. Pavyzdžiui, jų kasmet rengiamas konkursas „Design LAB“, kuriame dalyvauja jaunieji dizaineriai iš viso pasaulio, tiesiai ant lėkštutės pažeria tūkstančius ateities virtuvės prietaisų koncepcijų.

 

Čia, beje, ne kartą pasižymėjo ir lietuvių dizaineriai, užkopę į geriausių prietaisų koncepcijų viršūnes. Pavyzdžiui, Toma Brundzaitė, sukūrusi indaplovę „Bifoliate“, Barbora Adamonytė, sukūrusi išmanųjį prieskonių šaukštą, Vilius Dringelis su išmaniąja „Šaldytuvo nosimi“ ir kiti.

 

Švedų gigantas „Ikea“ triūsia savo įkurtoje „The Future Laboratory“ – 2040-ųjų ateities virtuvėje, kuri savo vizijas mažiau nei po 30 metų, labai tikėtina, pavers mūsų realybe. Ši laboratorija jau sukūrė virtuvės modelį „Intuitiv“, kuriame suprojektuoti „smegenų bangų davikliai“ ateityje analizuos jūsų nuotaiką ir virtuvėje sukurs jums tinkamą atmosferą (šviesa, aromatai), sensoriniu būdu valdomas šaldytuvas, atsižvelgdamas į jūsų smegenų vingių perduodamus signalus, sudarys jums atitinkamą meniu, o trimatis spausdintuvas iškeps jums picą ar ko tik panorėsite!

 

Išmanieji šaldytuvai

Ko gero didžiausiu intelektu tarp visų virtuvės prietaisų šiuo metu pasižymi šaldytuvai. Išmaniųjų šaldytuvų modelius su integruotais sensoriniais ekranais ir galimybe prisijungti prie interneto pastaruoju metu pristatė „Electrolux“, „Samsung“, „LG“ ir kiti žinomi gamintojai.

 

Pavyzdžiui, inovatyvi dizaino kompanija iš Naujosios Zelandijos „Fisher & Paykel“ gamina šaldytuvus su „ActiveSmart“ technologija, kuri pasirūpina tinkamiausiomis sąlygomis šaldytuve esantiems maisto produktams.

 

„Samsung“ pristatė šaldytuvą turintį lietimui jautrų ekraną, kuriuo galima reguliuoti šaldytuvo veikimą, per Wi-Fi prisijungti prie interneto ir skaityti naujienas, klausytis muzikos per vidines šaldytuvo kolonėles ir kt.

 

 

„LG“ į savo išmanųjį šaldytuvą integravo išmaniąją technologiją „LG THINQ“, leidžiančią vartotojams nuotoliniu būdu valdyti jų virtuvėje esančius prietaisus ir taupyti energiją.

Išmanusis LG šaldytuvas nuolat pateikia ir atnaujina informaciją, kurią vartotojai gali peržiūrėti išmaniajame telefone ar kompiuteryje, o maisto valdymo sistema „Smart Manager“ informuoja apie tai, kas ir kur yra jų šaldytuve, kada baigiasi produktų galiojimo laikas.

 

Išmanusis šaldytuvas taip pat gali pasiūlyti sveiko maisto receptus iš maisto, esančio namuose ir dar turi daug kitų išmaniųjų funkcijų, kad ir naujausių orų prognozių pateikimą šeimininkui. Planuojama, kad ateityje šaldytuvai puikiai mokės atlikti visų maistinių medžiagų analizę ir pasirūpins jumis neblogiau nei dietologas.

 

 

Interaktyvūs stalviršiai ir kaitlentės

Jau dabar galite pamiršti griozdiškas dujines virykles, nes ateitis priklauso kompaktiškoms, lengvoms ir išmaniosioms kaitlentėms.

Tokias jau dabar siūlo daug gamintojų („Siemens“, „Electrolux“ ir kt.), tačiau ką pasakytumėte apie interaktyvią kaitlentę, kuri visą jūsų stalą paverstų išmaniuoju ir net pamaitintų jūsų telefoną! „Rendez-Vous“ – tai „Electrolux“ interaktyviojo stalo koncepcija, kuri čia ir dabar pristato maisto gaminimo ateitį. Interaktyviosios kaitlentės dizaino esmė – futuristinė energijos skydo technologija, naudojama kaitlentės paviršiuje, todėl bet kuris elektros prietaisas, pavyzdžiui, mobilusis telefonas arba maisto trintuvas, gali būti maitinamas be laido – tiesiog padedant jį ant paviršiaus, kuris gali būti naudojamas kaip indukcinė maisto ruošimo sistema.

 

 

Jutikliai aptinka, kai keptuvė uždedama kur nors ant kaitlentės ir išmaniai nukreipia karštį tik į tą vietą, niekur kitur.

 

Čia taip pat yra pagalbos funkcija tiems, kurie nėra patyrę maisto ruošėjai – virtualus virėjas, kuris padės su sudėtingesniais receptais.

 

O štai „Ikea“ ateities virtuvės modelis „Skarp“ suprojektuotas lyg privatus mikrorestoranas. Jis veiks šeimininkui net nebūnant virtuvėje. Internetu per kompiuterį ar išmanųjį telefoną galėsite susisiekti su savo namų virtuve ir pranešti, ko norite vakarienei. Išmanioji virtuvė tiksliai nustatytu laiku paruoš jums vakarienę ir, negana to, pati sutvarkys po maisto gaminimo likusią netvarką, nes visi jos paviršiai bus savaime išsivalantys. Beje, jau dabar galite nusipirkti orkaitę, kuri pati pasirūpina išsivalymu.

 

Savaiminis „Electrolux“ orkaitės išsivalymas vyksta pirolizės principu – maisto likučiai paverčiami pelenais, kuriuos nušluostyti galite vienu prisilietimu, o jei pamiršite tą padaryti, orkaitė pati primins, kada ją reikia išvalyti. Ši orkaitė apskritai veikia kaip išmanusis telefonas. Naudodamiesi jutikliniu orkaitės ekranu galite pasirinkti iš 13 kaitinimo režimų, bet kurią iš 87 įdiegtų kepimo programų, aktyvinti žinyno funkcijas arba sukurti 20 savo programų. Norint sužinoti, kada patiekalas pasiekia reikiamą temperatūrą, tereikia pasinaudoti orkaitės maisto kepimo termometru ir pažvelgti į patiekalą iš vidaus! Kai maistas bus paruoštas, termometras pats išjungs orkaitę.

 

 

 

Šiukšles perdirbanti šiukšliadėžė

Dar viena gera žinia nemėgstantiems tvarkytis – ateityje virtuvė ne tik pati save išsivalys be jokios jūsų pagalbos, bet ir pati sau pasigamins elektros energijos, tiesiog vietoje rūšiuodama ir perdirbdama šiukšles bei atliekas.

Jums patiems tikrai nebereikės rūšiuoti šiukšlių, nes tai už jus darys automatiškai šiukšles rūšiuojanti šiukšliadėžė, kuri generuos visą perdirbimo procesą ir gamins energiją, reikalingą, pvz., virtuvei apšviesti, šildyti ir galingos elektrotechnikos veikimui palaikyti. Visi virtuvės prietaisai santykiaus vienas su kitu, tarkime, išmanioji orkaitė gaminant maistą susidariusią šilumą veikiausiai pavers šilumine energija, reikalinga kitiems virtuvės prietaisams veikti.

Jūsų virtuvė pati taupys visus išteklius ir neišmes nieko, ką galima būtų perdirbti, o ir jums patiems neleis be reikalo švaistyti, pavyzdžiui, vandens. Jau dabar virtuvės maišytuvai nėra tik vamzdžiai, per kuriuos tiekiamas vanduo. Šiuolaikiniai ir tuo labiau ateities maišytuvai neįsivaizduojami be SmartTouch ar EcoSmart funkcijų. Tai sensoriniai maišytuvai, pradedantys veikti vos prisilietus ir nustoja vos atsitraukus, ir yra labai ergonomiški. Sensoriniu būdu valdomus maišytuvus jau dabar parduoda daugelis inovatyvių gamintojų („Hansgrohe“, „Brizo“, „Oras“ ir kt.).

Baldai-transformeriai ir gyvi sodai virtuvėje

Baldų mobilumas, kompaktiškumas ir galimybė transformuotis – tai vieni svarbiausių kriterijų gaminant šiuolaikinius baldus ir jų sistemas jau dabar. Ateityje ši tendencija tik stiprės ir didelių gabaritų, mažo funkcionalumo baldų bei virtuvės prietaisų apskritai neliks, nes tai tiesiog prieštarautų ateities virtuvės principams.

 

Visi jūsų virtuvės prietaisai sudarys bendrą sistemą, kartu su studomosiomis spintelėmis ir interaktyviais stalviršiais, o modulinė stalčių ir jungčių sistema bus integruota kartu su virtuvės prietaisais (šaldytuvu, orkaite), o šie jungsis tarpusavyje, ir, žinoma, internetu per atstumą galėsite viską valdyti savo išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu.

 

Ateities virtuvė žaliaisiais maisto produktais apsirūpins pati – vaisiai ir daržovės augs tiesiog ant lentynėlių ir jiems nereikės jokio dirvožemio. Tą jau numatė ir „Ikea“, kurdama 2040-ųjų ateities virtuvės modelį „Elementara“, orientuotą į gamtą, tačiau neatsiejamą nuo supertechnologijų. Pagrindinis šios virtuvės tikslas – apsirūpinti pačiai maisto produktais. Tai reiškia, kad virtuvė pati sau augins vaisius ir daržoves, tačiau tai tikrai nereiškia, kad ji taps panaši į šiltnamį su lysvėmis.

Ne, ateities daržovės augs be jokio dirvožemio, nes ateitis priklauso jau dabar gana plačiai kultivuojamai hidroponikai. Hidroponika – tai augalų auginimas vandenyje, turinčiame mineralinių medžiagų, nenaudojant jokio dirvožemio.

 

Savo mikro sodus ir daržus galėsite užveisti virtuvės palubėse, ant lentynų ir kituose laisvuose kampuose, kur tik bus įmanoma įmontuoti hidroponinę sistemą. Laukti, kol galėsite kasryt nuskinti ir suvalgyti savo virtuvėje vos per kelias savaites užaugantį pomidorą, liko mažiau nei 30 metų.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – Šią informaciją be raštiško kompanijos „Super namai” sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.