Intelektualus maisto ruošimas: renkamės stilingą viryklę

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Brangesnės stiklo keramikos viryklės turi kaitvietes, kurių įprastą kaitinamą plotą galima išplėsti. Vienų kaitviečių plotas didinamas į vieną pusę iki ovalo formos, kitų – skersmuo didinamas koncentriniais ratais.

 

Yra labai greitai įkaistančių kaitviečių. Tokios kaitvietės turi „High Light“ kaitinimo elementus, kurie įkaitina kaitvietę iki 50 °C per 5–7 sekundes.

 

Pastaruoju metu populiarios visiškai plokščią stiklo keramikos paviršių turinčios elektrinės viryklės. Stiklo keramika gaminama iš nedužaus ir karščiui atsparaus stiklo, kuris kaista tik tose vietose, kur įrengti kaitinimo elementai, o visas kitas paviršius lieka šaltas.

Iš pirmo žvilgsnio panašios į virykles stiklo keramikos paviršiumi yra elektrinės indukcinės kaitlentės – viena naujesnių technologijų, turinčių nemažai privalumų.

 

 

Šių kaitlenčių veikimo principas inovatyvus: po paviršiumi įmontuotos indukcinės ritės, sukuriančios elektromagnetinį lauką. Susidarius indukcinei srovei puodo dugnas ima greitai ir efektyviai kaisti. Tačiau, lyginant su dujiniais degikliais, indukcinės kaitvietės šilumą paskirsto tiksliau, tad vartoja mažiau energijos nei įprastos elektrinės viryklės.

 

 

Patys indai ir yra maisto gaminimo šilumos šaltinis. Gaminant maistą, stiklo keramikos temperatūra yra kelis kartus mažesnė, todėl ruošiamas maistas nepridega prie viryklės paviršiaus, taupo laiką ir energijos sąnaudas. Indukcinės kaitlentės turi ne tik šiuos techninius privalumus – jos kuriamos elegantiško dizaino, tinka bet kokiam virtuvės darbo paviršiui.

 

 

Tačiau reikia nepamiršti, kad indukcinėms viryklėms tinka tik indai, gaminami iš feromagnetinio nerūdijančiojo plieno, ketaus, teflono dangos su feromagnetiniu dugnu, kuris įsimagnetina. Šie indai ženklinami specialiu indukcinės ritės ženklu, tačiau galima juos naudoti ir kitoms viryklėms. Tai kol kas pačios galingiausios ir taupiausios viryklės.

„Vienus įdomiausių ir inovatyviausių gaminių jau siūlo „Miele“ ir „Gaggenau“ – tai viso indukcinio paviršiaus kaitlentės, ant kurio nereikia ieškoti kaitvietės žymeklio, kur tiksliai pastatyti puodą. Bet kur pastatytą puodą kaitlentė aptinka pati ir valdymo ekranėlyje parodo, kur jis stovi, leidžia nustatyti jam reikalingą režimą. „Gaggenau“ kaitlentė CX 480 100/111 turi net 17 kaitinimo lygių, o „Miele“ modelis KM6395 – 15 kaitinimo lygių. „Stop & Go“ funkcija leidžia sustabdyti virimo procesą, jei reikėtų išeiti iš virtuvės, o grįžus atkurti tą patį režimą. Daugelis kaitlenčių turi laikmačius, kurie padeda šeimininkei neužsimiršti, jei kažkas verda ar kepa“, – pasakoja G. Ragauskienė. „Miele“ siūlo tamsiai rudo ir balto stiklo kaitlentes.

 

Kombinuotosios viryklės nėra labai paklausios ir ne kiekvienas gamintojas jų turi, tačiau jos naudingos ten, kur dažni elektros arba dujų tiekimo sutrikimai. Dažniausiai pasitaiko viryklės, turinčios tris dujines ir vieną elektrinę kaitvietę, tačiau gali būti ir po dvi skirtingas kaitvietės arba modelis dujiniu viršumi ir elektrine orkaite.

Dujinės viryklės

Dujinės viryklės gali būti be orkaitės, su dujine orkaite arba su elektrine orkaite. Tai ir įprasti, ne itin brangūs prietaisai, ir įmantresni su vienu arba dviem dujų degikliais, pakeistais ketinėmis kaitvietėmis, taip pat viryklės, turinčios orkaitę su elektriniu kepintuvu (griliu) arba daugiafunkcę elektrinę orkaitę.

 

 

Galima rasti dujinių viryklių ir su keletu elektrinių kaitviečių bei elektrine orkaite. Brangesni ir modernesni prietaisai būna su viena arba dviem elektrinėmis greitai įkaistančiomis kaitvietėmis, dviem ar trimis liepsnos lankais, turinčiais dujų degiklius. Itin stilingos ir kartu praktiškos yra jau minėtos dujinės viryklės stiklo keramikos paviršiumi, kurių elektroninis uždegiklis įrengtas dujų degiklio viduje.

 

Mažiau gaminantys namuose ir (arba) neturintys tinkamo elektros įvado (apie 2–3 kW) gali rinktis dujines virykles su dujine orkaite. Brangesni modeliai turės antrą viršutinio kaitinimo arba grilio funkciją. Grilis būna dujinis arba elektrinis, kurį saugiau ir paprasčiau naudoti. Dujinėse orkaitėse nėra karščio paskirstymo ventiliatoriaus, todėl brangesnėse dujinėse orkaitėse yra ventiliatorių iš dalies atstojantis besisukantis iešmas, naudojamas įjungus grilio funkciją.

Orkaitės

Orkaitės – vienas būtinų ir populiarių pagalbininkų virtuvėje. Šiuolaikinės orkaitės energiškai efektyvios, turi įrengtus teleskopinius bėgelius, valdomos elektroniniu būdu. Skirtingų gamintojų modeliai turi nevienodą skaičių priedų ir funkcijų, tačiau ne visi vartotojai išnaudoja ar žino šių prietaisų privalumus, o neretai naudoja tik kelias jų funkcijas.

 

Tokios funkcijos, kaip konvekcinis kepimas, kurio metu karštas oras ventiliatoriumi ir žiedinio kaitinimo elementu paskirstomas po visą orkaitės tūrį, išlaikant vienodą temperatūrą net kepant keliais lygiais, ne visuomet iki galo išnaudojamos ruošiant maistą.

 

 

Beje, tai viena mėgstamiausių profesionalių virtuvės šefų funkcijų. Kitas dažnai naudojamas virtuvės šefų priedas yra maisto termometras, kuriuo, siekiant idealaus patiekalo skonio, nustatoma temperatūra gaminamo maisto viduje.

 

 

Ši funkcija yra ne svetima ir kai kuriose orkaitėse, tik ji yra paprastesnė. Naudojant atskirą programą ir orkaitės priedą termometrą, nustatoma norima patiekalo vidaus temperatūra, kuri tiksliai apskaičiuojama termometru, ir orkaitės temperatūra, tad belieka tik sulaukti garsinio orkaitės signalo, informuojančio apie kepimo pabaigą. „Vis labiau populiarėjančios „Electrolux“ orkaitės su papildomomis garų funkcijomis padės paruošti gardų patiekalą lengvai ir greitai. Papildomos garų funkcijos padidins maisto gaminimo galimybes.

 

Gaminant garuose maistas išlieka maistingesnis, nepraranda vitaminų ir yra itin sveikas. Naudojant atskiras garų ir karšto oro programas, galima mėgautis sultingais patiekalais su apskrudusia plutele. Keliais mygtuko paspaudimais maistas pašildomas tiesiog lėkštėje, o naudojami garai padeda pasiekti itin gerų rezultatų“, – patirtimi dalijasi P. Gendvilis.

Vena didžiausių „Electrolux“ naujovių – orkaitė „CombiSteam SousVide“ ir vakuumavimo stalčius „CombiVac“. Jame įdiegta profesionali maisto ruošimo technologija, leidžianti išsaugoti ir sustiprinti maisto produktų skonį. Taikant gaminimo metodą „SousVide“, sudedamosios patiekalo dalys, pagardintos marinatu, žolelėmis ar kitais prieskoniais, sudedamos į maišelį.

Vakuumavimo stalčiuje, esančiame orkaitės apačioje, „CombiVac“ maišelis užsandarinamas pašalinant iš jo orą ir taip užkertant kelią bet kokiam drėgmės ar skonio praradimui.

Užsandarintas maistas dedamas į „CombiSteam SousVide“ ir pasirenkama kepimo funkcija „SousVide“, kuria patiekalas apdorojamas garais nedidelėje temperatūroje. Rezultatas – sultinga tekstūra ir išgrynintas skonis.

Mikrobangų krosnelės

Mikrobangų krosnelė su dviejų rūšių griliu (elektriniu ir kvarciniu) atlieka tas pačias funkcijas kaip ir paprasta krosnelė, tačiau joje įrengtas papildomas šildymo elementas, leidžiantis gaminti įvairesnių patiekalų. Priešingai nei elektrinis, kvarcinis grilis neužima vietos pačioje kameroje ir nėra toks galingas, todėl suvartoja mažiau energijos ir tolygiau apskrudina patiekalą. Plačiausių maisto gaminimo galimybių suteikia konvekcinės mikrobangų krosnelės su griliu.

 

 

Dėl konvekcijos šiluma pasiskirsto tolygiai, todėl galima kepti pyragus, mėsos patiekalus, gaminti troškinius ir t. t. Tačiau tokios krosnelės gana masyvios ir sunkios, suvartoja daugiau elektros ir, palyginti su paprastomis mikrobangų krosnelėmis, yra brangesnės.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos „Super namai” sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.