4 patarimai norintiems įsirengti saulės elektrinę
Pirma, reikalinga konsultacija su elektrines įrengiančiu rangovu. Svarbu įsivertinti kokios galios elektrinę bus galima įrengti atsižvelgiant į pastato konstrukcijas, jei montuojama ant pastato, bei kokios galios elektrinės reikia pagal suvartojama metinį elektros energijos kiekį. Taip pat su rangovu reikia aptarti kokie galimi paslaugos teikimo terminai. Nerekomenduotina sudaryti sutarčių, kurių nebūtų galima nutraukti jei prijungimas prie ESO tinklų reikalautų papildomų kaštų, kurie būtų nepriimtini.
Antra, būtina užsakyti prijungimo sąlygas iš tinklų operatoriaus – ESO. Prašymą reikia pateikti bendrovės savitarnos svetainėje. ESO įvertins visas technines galimybes ir pateiks prijungimo sąlygas ir prijungimo paslaugos sutartį. Atveju, jei pageidaujamos galios elektrinės prijungimas reikalautų papildomų kaštų apie tai gyventojai informuojami, nurodant kokios galios elektrinę galima prijungti be tinklų rekonstrukcijos.
Šiuo metu gyventojų susidomėjimas elektrinių įrengimu yra stipriai išaugęs, todėl natūralu, kad visose proceso grandyse susidaro eilės. Tačiau, jei atsakymo į pateiktą paraišką gyventojas iš ESO negauna per keletą dienų, nerimauti nėra ko – visi prašymai techninėms sąlygoms bus išnagrinėti. Bendrovė visada siekiama suteikti kokybišką paslaugą ir gyventojui pateikti prijungimo sąlygas tik tiksliai įvertinus visas technines galimybes.
Šiai dienai gyventojų pateikti prašymai patikrinami per 3 darbo dienas. Po paraiškos patikrinimo ir informavimo apie jos priėmimą, bendrovė atlieka techninių galimybių vertinimą, prijungimo sąlygų rengimą, kuris trunka iki 10 d. d., atskirais atvejais kai reikalinga atlikti tinklo techninių parametrų matavimus tai gali užtrukti ilgiau.
Tais atvejais, kai negalima prijungti elektrinės prie esamų tinklų, gyventojams rekomenduojama tapti nuotoliniu gaminančiu vartotojų t. y. įsigyti dalį elektrinės dideliame saulės elektrinės parke. Tokį būdą generuoti savo žaliąją energiją pasirinko beveik 5 tūkst. šalies gyventojų.
Trečia, gavus ESO prijungimo sąlygas ir paslaugos sutartį, bei turint saulės elektrinės įrengiančio rangovo pasiūlymą, reikia priimti sprendimą dėl elektrinės įsirengimo. Apsisprendus vykdyti projektą, reikia pasirašyti ESO prijungimo paslaugos sutartį. Tai reikia padaryti per 90 kalendorinių dienų nuo prijungimo sąlygų išdavimo datos, o nuo sutarties pasirašymo gyventojai nuo šiol turi 270 k. d. elektrinės įrengimui ir pridavimui ESO.
Siekiant spartesnės gaminančių vartotojų plėtros bei mažinti administracinę naštą būsimiems gaminantiems vartotojams bei elektros tinklų operatoriui, iki 30 kilovatų (kW) galios elektrinių prijungimo sąlygų prie elektros tinklų terminas Energetikos ministerijos iniciatyva buvo prailgintas iki 9 mėnesių. Šis pokytis leido pakeisti ir iki teisės akto pokyčio parengtų prijungimo paslaugos sutarčių paslaugos teikimo terminus, ESO nedelsiant tai padarė ir informavo gyventojus apie tokį termino pratęsimą.
Ketvirta, galiausiai reikia įsitikinti, kad elektrinę įrengęs rangovas pateikė ESO rangovo deklaraciją patvirtinančią apie tinkamai įrengtą elektrinę. Rangovas įrengęs elektrinę turi pateikti nustatytos formos dokumentus tinko operatoriui. ESO, patikrinusi ir nenustačiusi trūkumų, priims rangovo dokumentus ir bus inicijuotas esamo elektros skaitiklio keitimas į skaitiklį pritaikytą apskaityti pagamintą ir į tinklą patiektą elektros energiją.
Svarbu neįjungti elektrinės tol, kol ESO nepakeis apskaitos prietaiso. Jeigu elektra bus įjungta per anksti bus neteisingai apskaitoma suvartojama elektros energija ir nebus apskaitoma elektrinės pagaminta elektros energija.
Paslaugos suteikimo termino ilginimas jokiu būdų neužkerta kelio gyventojams paslaugą gauti greitai. Bendrovė, gavusi rangovo deklaraciją apie įrengtą elektrinę, patikrinusi ir nenustačiusi trūkumų, prijungimo paslaugą suteiks per 2 d. d., po kurių elektrinę bus galima pradėti eksploatuoti ir tapti savo elektrą gaminančiu vartotoju.