Grindų šlifavimas
Šiam darbui atlikti prireiks specialių grindų šlifavimo mašinų. Jeigu nutarsite darbus atlikti patys – įrankius galima išsinuomoti. Kartu bus pateikta informacija apie darbų eiliškumą ir kaip naudotis prietaisais.
Glaistas naudojamas pagal medienos atspalvį, tai suteiks galimybę beveik nepastebimai paslėpti nelygumus. Jis kuo giliau įspaudžiamas į nelygumus, o išdžiūvus nušveičiamas šlifavimo audiniu.
Šlifuojama keičiant audinius – nuo rupaus iki smulkiausio. Tai priklauso nuo medienos. Be to, paviršius tampa labai glotnus, nelieka dryžių ir pagerėja lako sluoksnių sukibimas. Lakas tepamas kryžmai arba "šlapias ant šlapio".
Pagrindiniai būdai, kaip apsaugoti medinių grindų paviršių:
lakavimas – tinka visoms grindims,
aliejavimas – kietesnės ir kietos medienos grindims,
vaškavimas – bet kuriam mediniam paviršiui netgi laiptams.
Šarmavimas – minkštos medienos grindims.
Grindų ilgaamžiškumas priklausys nuo pasirinkto padengimo būdo ir priežiūros
Grindų paruošimas lakavimui
Naujos ar lakuotos grindys nuvalomos ir iššluojamos; pritvirtinamos judančios lentelės.
Senos dažytos grindys patikrinamos, ar jose nėra kyšančių vinių galvučių. Jas būtina sukalti giliau, kad nesugadintų šlifavimo popieriaus ir būgno.
Šlifavimo popieriaus parinkimas
a) naujam paviršiui naudojama: pirminis šlifavimas – popieriaus grūdėtumas N 36-40 vidutinis šlifavimas – popieriaus grūdėtumas N 60-80 poliravimas – grūdėtumas N 100-120 b) lakuotam paviršiui: pirminis šlifavimas – grūdėtumas N 24-36 vidutinis šlifavimas – grūdėtumas N 60-80 poliravimas – grūdėtumas N 100-120
c) dažytam paviršiui: pirminis šlifavimas – grūdėtumas N 16 toliau naudojama "a" punkto seka.
Šlifavimo popieriaus tvirtinimas prie šlifavimo mašinos būgno. Įprasti būgno išmatavimai yra tokie: 200 mm x 675 mm. Šlifavimo būgne popierius užspaudžiamas ašimis, kurių viena kraštinė yra plokščia(išfrezuota). Užspaudžiama yra specialiais raktais, kurie būna nuomojamame rinkinyje. Atkreipkite dėmesį į būgno užspaudimo išpjovą; ji turi nedidelį pakrypimo kampą. Todėl pjaunant popierių būtina išlaikyti tokį pat pakrypimo kampą!
Išstatykite būgno ašis taip, kad susidarytų maksimaliai didelis plyšys (suk dami ašis ratu pamatysite išfrezuotą kraštinę).
Iš šlifavimo popieriaus atraižų pasidarykite 25 mm x 180 mm dydžio įvairaus storio juostelių.
Nupjaukite reikiamo ilgio šlifavimo popierių; jo galai turi įlįsti į užspaudimo plyšį ir baigtis už užspaudimo ašių centrų. Popierius negali būti per ilgas ir įsiremti j būgno išpjovos dugną!
Apgaubkite būgną šlifavimo popieriumi, kad tarp gumos ir šlifavimo popieriaus nebūtų jokio plyšio(laisvumo). Į sujungimą įstumkite kelias kartu su dėtas pasidarytas juosteles (kuo aukštesnis popieriaus grūdėtumas, tuo daugiau juostelių ir atvirkščiai). N 16-24 juostelių nereikia.
Uždėkite raktus ant užspaudimo ašių galų ir, vienu metu sukdami abu raktus, užveržkite popierių. Jeigu ašys nuslysta ir nesugeba įtraukti popieriaus, reikia padidinti juostelių skaičių.
Po užveržimo patikrinti, ar visur popierius vienodai prigulė ir ar nėra laisvumo. Jeigu jaučiamas laisvumas, nustatykite laisvumo priežastį ir pakartokite popieriaus uždėjimo seką!
Darbas su būgnine šlifavimo mašina.
Mašiną lėtai stumkite pirmyn ir tuo pačiu metu sverto pagalba nuleiskite šlifavimo būgną. Prieš sustojant ar keičiant šlifavimo kryptį labai svarbu pakelti būgną dar esant judesyje! Tuomet nepaliksite ant šlifuojamo paviršiaus duobių ir įspaudų. Šlifavimas atgal prasideda taip pat kaip ir šlifavimas pirmyn, tuo pačiu nuleidžiamas šlifavimo būgnas ir judama. Mašiną stumkite tolygiu greičiu, kad išvengti netolygaus šlifavimo. Padarius ėjimą pirmyn ir atgal mašina perstatoma per 15-18cm į šoną.
Pirminis šlifavimas (l schema): Popieriaus grūdėtumas N 16,24,36,40. Šlifuojama 20-45 laipsnių kampu medžio plaušo kryptimi. Svarbu!!! Šlifuojant N 16 popieriumi po 10-l5 min. darbo papildomai paveržti šlifavimo popierių.
Vidutinis šlifavimas (2 schema): Popieriaus grūdėtumas N 60,80 Šlifuojama medžio plaušo kryptimi. Tuo metu atliekamas ir glaistymas.
Poliravimas (2 schema): Popieriaus grūdėtumas N 100;120. Šlifuojama medžio plaušo kryptimi.
Darbas su pakraščių šlifavimo mašina.
Naudojamas tokio pat grūdėtumo popierius, kaip ir dirbant su būgnine mašina. Ši mašina naudojama pakraščiams bei vietoms, kurių negali pasiekti būgninė mašina. Šlifuojama sukamaisiais judesiais išilgai pakraščių. Norėdami išvengti broko, visą laiką judėkite.
Darbas diskine poliravimo mašina (3 schema). Norėdami gauti geresnį rezultatą, papildomai atlikite poliravimą diskine mašina. Paprastai naudojami dviejų grūdėtumų šlifavimo diskai. Pirminis šlifavimas atliekamas N 60-80. Antrinis (galutinis) – N 100-120. Šlifuojama dviem kryptimis pagal pavyzdį.
Plyšių ir įtrūkimų pašalinimas. Kai kurie plyšiai ir įtrūkimai pasirodo tik nušlifavus grindis. Todėl patikrinkite jas prieš paskutinį šlifavimo etapą. Naudokite glaistą, jį parinkdami pagal medžio rūšį. Glaistoma metaline lentele.
Grindų lakavimas. Prieš pradėdami lakuoti, dulkių siurbliu kruopščiai išsiurbkite grindis, palanges, radiatorius ir pan. Lakuojamoje patalpoje negali būti jokio skersvėjo; ypač tai svarbu greitai džiūnantiems lakams. Lakuoti pradėkite apšviestoje kambario dalyje ir tęskite judėdami šešėlio link, tokiu būdu pastebėsite broką ir galėsite jį laiku ištaisyti. Tikslesnę informaciją apie kiekį, tepimo būdą bei džiūvimą skaitykite lako tiekėjo instrukcijoje.
Tarpinis šlifavimas (vykdomas lakavimo metu).
Šis šlifavimas pageidautinas nulakavus pirmąjį sluoksnį. Šlifuojama diskine poliravimo mašina arba tiesiog rankomis, naudojant medinę kaladėlę. Šlifuojama N 120 grūdėtumo popieriumi. Nenaudokite didelio spaudimo, judėkite greitai.
SVARBU!!!
Dulkių surinkimo maišo pralaidumas orui yra labai svarbus nepriekaištingam mašinos darbui. Neplaukite ir laiku iškratykite dulkių maišą, kai jame yra ne daugiau kaip 1/3 maišo tūrio. Po kiekvieno mašinos išjungimo ir pasibaigus darbui būtinai iškratykite dulkiu surinkimo maišą ir išmeskite dulkes į tam tinkamą šiukšlių talpyklą. Talpyklą laikykite lauke, kad išvengtumėte gaisro!
Lakavimas
Lakas yra dažas be pigmento, kuris paryškina medžio faktūrą.
Jis savaime yra ir izoliacinė medžiaga, ir gruntas, nors, tepant pirmąjį sluoksnį, patartina atskiesti laką maždaug 10 % vaitspirito arba (akrilinius lakus) tokiu pačiu kiekiu vandens. Kai pirmasis išdžiūva, lengvai patrinkite jį smulkiausiu šlifavimo audiniu, išsiurbkite dulkes, ir iššluostykite vaitspiritu, Tada tepkite antrąjį – pagrindinį sluoksnį. Jam išdžiūvus, vėl reikia poliruoti – tai užtikrins gerą, patikimą trečiojo sluoksnio padengimą ir ateityje tvirtą paviršių. Lakas tepamas tik kokybišku, skelto plauko teptuku. Gali būti ir volelis iš mohero arba ekonomiškas ir efektyvus padelis. Visais įmanomais būdais venkite sukelti dulkes, nes dalelės nusės ant paviršiaus ir bus nelygu. Tai ypač svarbu lakuojant paskutinį sluoksnį.